Haberler

Diyet Yapmak Depresyon Riskini Azaltır Mı?

Günümüzde yapılan bir araştırmaya göre, ağırlıklı olarak sebze, meyve, kepekli tahıllar tüketen insanların depresyona girme oranının daha düşük olduğu belirtildi. Dash diyeti yapan insanların  Dash diyeti yapmayan insanlara göre depresyon riskinin daha az olduğu gözlemlendi. peki Dash diyeti nedir?

Meyve ve sebzenin sık tüketilmesine ilave olarak yağsız veya az yağlı süt ürünlerinin tüketilmesini önerir ve doymuş yağ ve şekerli gıdaları sınırlandırır. Dash diyetinin yararı ise yüksek tansiyonu düzenler, kötü kolestrolü düşürür ve kilo vermeye yardımcı olur. Depresyon, yetişkinlerde ve hafıza güçlüğü yaşayan kişilerde daha sık görülür bunun yanında yüksek tansiyon kolestrol gibi risk faktörleri depresyonu tetikleyebiliyor diyor Amerikan Nöroloji Akademisi üyesi. Diyetinizi değiştirmek yaşam tarzınızı değiştirmeye benzer, genellikle ilaç kullanmak yerine tercih edilir, bu nedenler diyetin depresyon riskini azaltıp azaltmadığını göstermek istedik diyor profesör.

Araştıma için ortalama yaşları 81 olan 964 birey, ortalama 6 ay ile 1,5 yıl arası gözlemlenmiştir. Bu kişilerde depresyon oluşturabilecek şeyler tarafından rahatsız edilmiştir. Bunun yanında ne tür yiyecekleri ne sıklıkla tükettiklerine dair bir anket yapılmıştır ve bu insanları dash diyeti, akdeniz diyeti, geleneksel batı diyeti gibi diyetlere sokarak diyetin onlar üzerindeki etkilerini incelemeye başladılar. İnsanlar diyetlere ne kadar bağlı olduklarına göre üç gruba ayrıldı.diyetlerine bağlı kalan kişilerin  diğer gruptakilere göre depresyona girme ihtimallerinin daha düşük olduğu saptandı. Zamanla depresyona girme oranı düşük olan gruba karşı, dash diyeti yapan kişilerin bu gruba göre depresyona girme olasılığı yüzde 11 daha düşük olduğu görüldü. Öte yandan batı diyeti yapan kişilerde ise doymuş yağın ve kırmızı etin ağırlıklı olduğu ve meyve sebzenin daha az olduğu diyet depresyona girme riskinin arttırdığını saptandı.

Yapılan bu araştırmalara göre Amerikan Nöroloji Akademisi üyesi dash diyetinin depresyonu azalttığını kanıtlamadığını, ancak depresyon ile bir ilişki halinde olduğunu söyledi.

Profesör bu sonuçları doğrulamak için ve dash diyetinin yetişkinlerde ve yaşlılarda depresyonu önlenmesi için en iyi besleme şeklini belirlemek ve insanların yaşamını sağlıklı tutmak için bu çalışmaların daha uzun bir süreye ve daha çok çalışmaların yapılmasını gerektiğini söyledi.

 

Enes Calap

20 yaşındayım. Yaklaşık 4 yıldır psikoloji alanıyla yakından ilgileniyorum. Ancak lisansım bu alan üzerine olmadığı için girdiğim içerikler, kontrol ve düzenlemeden geçtikten sonra yayınlanıyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close