Nedir?Psikolojik Hastalıklar

Dopamin Hormonu Nedir? Ne İşe Yarar?

Beyniniz tarafından doğal olarak üretilen dopamin kendinizi iyi hissetmekte ve kendimize olan güveni sağlamaktadır. Yemek ya da seks gibi zevkli faaliyetlere karşılık olarak bir miktar dopamin alırsınız. Öte yandan, yeterli dopamin olmaması durumunda, hayatta halsiz, depresif ve ilgisiz hissedebilirsiniz. Birazcık düşük hissettiğinizde dopamin seviyenizi yükseltmek için bazı farklı yöntemleri aşağıda sizin için paylaşıyoruz.

1- Diyet Yoluyla

Tirozin bakımından zengin gıdaları tüketin. Dopamin yapmak için, vücudunuza bir takım sentezleme ve teknik terimlerin ardından tirozine ihtiyaç duyar, mutlu yakıt haline dönüşür. Badem, avokado, muz, az yağlı süt, et ve kümes hayvanları, lima fasulye, susam ve kabak çekirdeği vücudun daha fazla dopamin üretmesine yardımcı olabilir.

Tirozine soya ürünlerinde (tofu gibi), balıklarda, sütlerde ve etlerde bulunur.  Bununla birlikte, pek çok süt ve et ürünleri kalorilerde ve yağda yüksektir, bu nedenle dikkatli olun.

Antioksidan alımını artırın. Dopamin oksitlenmesi kolaydır ve antioksidanlar dopamini üreten beyin hücrelerindeki serbest radikal hasarını azaltabilir.
Çoğu meyve ve sebze antioksidanlar açısından zengindir, bunlar arasında şunlar bulunur:

Beta-karoten ve karotenoidler: Yeşiller, turuncu sebzeler ve meyveler, kuşkonmaz, brokoli, pancar
C Vitamini: Biber, portakal, çilek, karnabahar, Brüksel lahanası
E Vitamini: Kuruyemiş ve ayçiçeği tohumları, yeşiller, brokoli, havuç

2- Yaşam Tarzınız

Düzenli egzersiz. Egzersiz, kanamiyi arttırır ve dopamin salınımını ve beynin alınmasını sağlar. Dopamin seviyelerinizi atlamak için 30-60 dakikalık yürüyüş, yüzme veya koşu deneyin.
Ayrıca endorfinlerinizi de yükseltir. Gerçek bir kahkaha veya gerginlik, endorfinlerin gitmesini sağlar.

Bol bol uyu. Enerjik hissetmek ve güne başlamak için hazır en iyi yollardan biri bol miktarda uyku almaktır. Dopamin, uyanıklık duygularıyla bağlantılıdır, bu yüzden uyanık hissi almak için, bir gece 7 ila 8 saat uyku çekin.

3- Takviyeler, İlaçlar vb.

Bir ek deneyin. Bazı doktorlar B6 vitamini takviyelerini ve L-Fenilalanin’i (Phe) beynin dopamini yükseltmesini önerir. Bunlardan ikisini de yerel eczanede alabilirsin. Benzer şekilde, çikolata bulunan bir bileşen olan feniletilamin (PEA), dopamiyi yükseltir.
PEA ayrıca kilo kaybına bağlı terapötik yararlar sağlar. Bunu çevrimiçi sipariş edebilirsiniz. Yine de, kesinlikle kullanmadan önceden doktorunuzla görüşmenizi öneriyoruz.

Dopamini arttırmak için ilaç alın. Sergilediğiniz semptomlara bağlı olarak, doktorunuz dopamin düzeyinizi artıracak ilaç reçete edebilir. Her ilacın içeriğini ve çıkışını bilecek ve size doğru yönde işaret edebilecektir.

Depresyon: Düşük dopamin depresyon ile ilişkilidir. Düşük enerji belirtilerini gidermek için doğal yöntemler çalışmıyorsa doktorunuzla bir antidepresana başlamayla ilgili görüşebilirsiniz.

Parkinson hastalığı: Parkinson hastalığı olan insanlar sıklıkla istemsiz vücut hareketi geçirirler. Levodopa adı verilen dopamin güçlendirici, Parkinson hastaları için sıklıkla reçete edilir.

İlaçlar sizin için çalışmıyorsa, deneyebileceğiniz başka şeyler de var. Doktorunuzla konuşun.

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Bilgi ve deneyimlerini ilk ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close