EğitimNedir?

Eğitim Psikolojisi Nedir?

Psikoloji dallarından birisi olan eğitim psikolojisi, resmi eğitim ortamlarında öğretim ve öğrenmenin anlaşılması, geliştirilmesi için psikolojik teori ve kavramların uygulanmasıyla ilgili bilimsel alandır. Daha basit terimlerle, öğrencinin nasıl öğreneceği ve öğretmenin öğrencilerin etkili öğrenmelerine nasıl yardımcı olabileceği ile ilgilidir.

Eğitim Psikolojisi, öğretim ve öğrenim koşullarını iyileştirmek için insan gelişimi, motivasyon, öğrenme, davranış yönetimi ve değerlendirmesi gibi çeşitli psikolojik teori ve ilkeleri bir araya getirir ve birleştirir.

Eğitim psikolojisinin amacı, bir öğrenicinin eğitim düzeyi üzerinde etkisi olan öğretmenler ve diğer bireyler için belirli reçeteler sunmak değildir. Aksine, bu alandaki araştırmalar, çeşitli eğitim ortamları ve öğrencileri arasında çeşitli yollarla uygulanabilen genel ilkeleri ortaya çıkarmak için tasarlanmıştır.

Eğitim psikolojisinde araştırma, şu sorulara cevap bulmak için tasarlanmıştır: İnsanlar nasıl öğrenir? Onları öğrenmeye motive eden şey nedir? Öğrenmeye müdahale eden faktörler nelerdir?

Eğitim psikologları, psikolojinin diğer alanlarındaki muadilleriyle olduğu gibi, çeşitli ortamlarda istihdam edilmektedir. Öğretim görevlisi olarak görev yapacakları veya eğitim ve öğretim ile ilgili konularda araştırma yapacakları kolejlerde ve üniversitelerde çalışabilirler. Eğitim programları veya iş yerinde olan insanlar için sınıf programları, üniversite kursları ve öğretim materyalleri geliştirmeye yardımcı olan danışman olarak görev yapabilir. Eğitim politikaları ve standartlarını geliştirmeye ve gözden geçirmeye de yardımcı olabilirler.

Diğer eğitim psikologları, ilk ve orta dereceli okullar tarafından çalıştırılmaktadır; bu durumda, eğitimle ilgili problemleri aşmalarına yardımcı olmak için öğrencilerle (bireysel veya grup halinde) doğrudan çalışabilirler. Bunlar, öğrenme engeli durumunda olduğu gibi öğrenmeyi doğrudan etkileyen veya duygusal, sosyal ve davranışsal sorunlar gibi dolaylı olarak etkileyen problemler olabilir. Öğrenicilerin sıkıntılı göründüğü durumlarda, eğitim psikologları genellikle gözlem, test materyalleri ve diğer değerlendirme yöntemlerini kullanarak eşsiz öğrenimlerini, duygusal ve davranışsal ihtiyaçlarını değerlendirmeye başlarlar. Daha sonra öğrenmeyi desteklemek için etkili yaklaşım ve hükümler geliştirmek ve uygulamak için öğretmenler, veliler ve diğer ilgili kişilerle istişare edebilir ve işbirliği yapabilirler. Ayrıca müdahalenin etkililiğini belirlemek için öğrencilerin zaman içindeki ilerlemelerini değerlendirirler.

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Bilgi ve deneyimlerini ilk ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close