Nedir?

Erken İntihar Belirtileri

İntihar, bireyin kendi yaşamına son verme eylemidir. Birinin intihara teşebbüs etmesinin birden fazla nedeni vardır. Ancak bazı nedenler intihar riskini artırabilir. Zihinsel sağlık problemi olan kişiler intihar eylemine daha yatkın olabiliyor. İntihar edenlerin yaklaşık %90’ı zihinsel problemi olan insanlar. Şizofreni, bipolar bozukluk ve depresyon gibi zihinsel sağlık bozuklukları intihar eylemini tetikleyen hastalıklardır ancak bunlar içinde en önemli etken ise depresyondur. Zihinsel hastalıkların yanı sıra intihar düşüncesine, intihar teşebbüsüne ve intihar eylemine katkıda bulunabilecek çeşitli nedenler vardır bunlardan bazıları:

Geçmiş deki intihar girişimleri, madde bağımlılığı, içe kapanıklık, aile içinde yaşanan intihar olayları,  düşük gelirli bir iş veya işten dolayı memnuniyetsizlik, istismara uğrama veya istismara tanık olma, ölümcül bir hastalığa yakalanma, toplumun dışında kama veya sürekli bir şiddete maruz kalma gibi.

İntihar için daha eğilimli olduğu düşünülen kişiler: Erkekler, 45 yaş üstü insanlar, Kafkasya bölgesi, Alaska yerlileri, Amerikalılar. Yapılan bazı araştırmalara göre soğuk iklimlerde yaşayan insanların intihara daha meyilli oldukları ortaya koyulmuştur. Ekvatordan uzak olan ülkelerde depresyon ve intihar oranlarının daha yüksek olduğu saptanmıştır.

İntihar davranışının belirtileri ise; umutsuz, sıkışmış, yalnız, endişeli hissetmek, sanki yaşamak için bir neden yokmuş gibi hissetmek, intiharı bir çıkış yolu olarak düşünmek, alkol ve uyuşturucu kullanımı.

Yapılan araştırmalar insanların intihar etmeden önce bu konuda bir çok sinyal verdiğini ortaya koymuştur. Bundan aslında son yardım çığlıklarıdır. Eğer çevresindeki kişiler tarafından fark edilebilirse intihar önlenebilir. Bir insanın kendi içinde ne hissettiğini bilemezsiniz, bu nedenle intihar etmeyi düşünen bir kişiyi tanımlamak kolay değildir. Bununla birlikte bir kişinin intihar etme gibi bir düşüncesi olduğunu bazı davranışlarından veya cümlelerinden anlayabiliriz bu işaretler:

Kişi sürekli umutsuz hissettiğini dile getiriyorsa, yaşamak için hiçbir sebep olmamasından bahsediyorsa, mal varlığını dağıtıyorsa, silah satmak gibi insanlara zarar vermenin yollarını aramak, çok fazla veya çok az uyku, çok fazla ya da az beslenmek, önemli kilo artışı veya aşırı kilo kaybı, aşırı alkol veya uyuşturucu kullanımı, sosyal ortamlardan kaçınmak, intikam almak için girişimlerde bulunmak, endişe ve ajitasyon belirtmek. Bu tarz davranışlar ve duygular kişinin intihara meyilli oluğunu gösterir.

Ancak hiçbir bireyin aynı olmadığını, her insanda belirtilerin farklılık gösterebileceğini unutmamak gerekiyor. Bireyde bu belirtilerin bulunması da kesinlikle intihar edebileceği anlamına gelmemektedir. Önemli olan kişi intihar etme aşamasına gelmeden önce bunu fark etmek ve tedavi için ikna etmektir.

 

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Bilgi ve deneyimlerini ilk ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close