Psikolojik Hastalıklar

Erken Şizofreni Belirtileri

Şizofreni, bireyin ve çevresindeki insanların hayatında ciddi bozulmalara yol açabilen bir ciddi bir hastalıktır. Bu hastalığın görülmesinde cinsiyet, ırk, sosyal sınıf veya kültür gibi etkenlerin etkili olmadığı görülmüştir. Yani cinsiyet, ırk ya da sosyal sınıf ayırmayan bir hastalık. Şizofreni genellikle erkeklerde 20’li yaşların başlarında, kadınlarda ise 20-30 yaş aralığında teşhis edilmektedir.

Şizofreni olan insanların hepsinin aynı belirtileri yaşaması mümkün değildir. Bazında belirtilen belirtilerden birkaçı görülürken, bazılarında hepsi görülebilir. Belirtilerin şiddeti kişilere ve zamana göre değişir. Hastalık genellikle toplumun %1 inde görülmektedir. Şizofreni olan bireylerin ise %60’ı tedavi olmaya başlar. Tedavi elbetteki tipik olarak psikiyatrik ilaçlar ve psikoterapiyi içerir.

Erken şizofreni belirtileri şunlardır:

Delüzyon
Halüsinasyonlar (olmayan şeyleri görme ya da duyma)
Dağınık düşünce yapısı
Tutarsız konuşmalar, iki lafı bir araya zor getirmek
Bir şeyleri devam ettirme ya da bir şeylere girişmeye başlayamaması
Sosyal olarak toplumdan çekilme, içine kapanma
İlgisinin azalması
Duygularını ifade etme zorluğu ya da eksikliği

Şizofreninin neden olduğu en önemli bozukluklardan biri, kişinin düşünce süreçlerini etkilemesidir. Birey olmayan şeyler duyabildiği, görebildiği için çevresindeki kişilerle olan ilişkisi de etkilenir. Onların yalan söylediğini ya da arkasından iş çevirdiğini ya da birilerinin onun beynini ele geçirdiğini düşünebilir. Sanrılarının çok gerçek olması dünyayı algılayışını ve yorumlamasını değiştirebilir. Onun için hayat normal bir bireyin gördüğünden daha farklı şeyler içermektedir.

Kişinin inançlarına, gördüklerine direkt olarak karşı çıkmak, öyle şeyler aslında yok sen hasta olduğun için görüyorsun demek faydalı da olabilir, zararlı da. Burada dikkat edilmesi gerekilen bireyin ne kadar mantıklı düşünebildiğidir. Eğer birey zaten normalde hayal dünyasında yaşayabilen, her şeye ihtimal verebilen biriyse size inanmayabilir. Ancak mantıksal düşünen, bilgi birikimi yüksek olan bireyler bu durumu kabul edebilir. Durumun kabul edilmesi elbette süreci kolaylaştıracaktır.

Elbette bu içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla yazılmaktadır. Bu içeriklere göre kendinize veya bir başkasına teşhis koymaya çalışmanız son derece yanlış olacaktır. Yalnızca benzer durumları yaşadığını düşünen bireyler profesyonel destek almalıdır. Unutmayın ki teşhis koymak Psikiyatr Doktorların görevidir. Yıllar boyunca aldıkları eğitim, bu konu hakkındaki yüksek bilgi seviyeleri ve tecrübeleri ile emin ellerde olacaksınız.

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Bilgi ve deneyimlerini ilk ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close