Psikolojik Hastalıklar

Gece Yemek Yeme Sendromu Nedir?

Tanım 

Gece yemek yeme sendromu , geceleri aşırı uyku problemlerini bir araya getiren bir durumdur. Akşam yemeğinden sonra çok yemek yiyorsunuz, uyumakta zorluk çekiyorsunuz ve geceleri uyandığınızda yemek yiyorsunuz.

Gece yemek yeme sendromunuz varsa , akşam yemeğinden sonra günlük kalorinizin dörtte birini tüketirsiniz. Bu gerçek sizi de rahatsız ediyor olabilir.

Eğer  haftada en az iki kez  veya 3 gece yemek yemek için uyanıyorsanız ve aşağıdaki  belirtiler sizde varsa gece yemek yeme sendromunuz olabilir:

  • Sabah iştahsızlık
  • Akşam yemeği ve uyku arasında yemek için güçlü bir dürtü
  • Uykusuzluk (Haftada dört veya beş gece)
  • Uyumak ya da uyumak için yemek yemenin gerekli olduğuna dair bir inanç
  • Akşam saatlerinde kötüleşen depresif bir ruh hali

Bu sendromun nedeni nedir?

Bu sendromun sebebi tam olarak net değil. Doktorlar uyku-uyanıklık döngüsü ve bazı hormonlarla ilgili olabileceğini düşünüyor. Uyku takviminizdeki ve rutinlerizdeki değişiklikler bunun nedeni değildir.

Eğer obez iseniz veya başka bir yeme bozukluğunuz varsa , gece yeme sendromuna sahip olmanız daha olasıdır. Gece yemek yeme sendromu olan kişilerde depresyon,anksiyete ve madde kullanımı öyküsü daha yaygındır.

Gece yemek yeme sendromu 100 kişide 1 kişide görülürken , obezite hastalarında ise 100 kişiden 10 kişide görülmektedir.

Genetik nedenler

Araştırmacılar gece yemek yeme sendromu ve genetik arasında olası bir bağlantı kurmuşlardır.Vücut saatinizi kontrol etmede bir eli olduğu düşünülen PER1 adlı bir gen var. Bilim adamları gende bir kusurun gece yemek yeme sendromuna neden olabileceğine inanıyor. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz uyku ve yeme alışkanlıklarınız hakkında soru sorduğunda gece yemek yeme sendromunu teşhis edecektir. Bu ayrıntılı bir anket içerebilir. Polisomnografi denilen bir uyku testi de olabilir. Bu test şunları ölçer:

  • Beyin dalgaları
  • Kan oksijen seviyeleri
  • Kalp ve solunum organları

Gece yemek yeme sendromu tanısı koymak için, geceleri en a 3 ay boyunca aşırı bir şekilde yemek yemek gerekir.Yeme ve uyku alışkanlıkları  madde bağımlılığı, tıbbi bir bozukluk , ilaç veya başka bir psikiyatrik sorundan dolayı olmaz.

Gece yemek yemenin sağlığa etkileri nelerdir?

Gece yemek yeme sendromu obeziteye bağlıdır, ancak obezitenin gece yemek yeme sendromuna etkisi tam olarak net değildir. Bir tek şey bilinir , yemek yeme sorunu kilo vermeyi zorlaştırır. Tüm çalışmalar, gece yemek yeme sendromunuz varsa daha fazla yediğinizi ve gece yemek yeme sendromu olan kişilerin obez olabileceği ihtimalini arttırdığını göstermiştir.

Gece yemek yeme sendromu ile gelen uyku sorunları da kilo alımına katkıda bulunabilir. Yetersiz uyuyorsanız, fazla kilolu olmanız daha olasıdır.

Tedavi

Antidepresanlar ve bilişsel davranışçı terapi yardımcı görülmektedir. Ancak gece yemek yeme sendromu üzerinde az sayıda çalışma yapılmıştır. Küçük bir çalışma , gevşeme eğitiminin iştahı geceden sabaha kaymasına yardımcı olduğunu göstermiştir.

Birkaç antidepresan çalışması gece yeme , ruh hali ve yaşam kalitesi ile iyileşme göstermiştir.

Ayrıca melatonin veya gece yemek yeme sendromu için melatonini arttıran maddeler de alabilirsiniz.

Her zaman olduğu gibi , bir şey almadan önce doktorunuzla konuşun.

Etiketler

Ahmet Gündoğdu

20 yaşındayım. Yaklaşık 2 yıldır psikoloji alanıyla ilgileniyorum. Ancak lisansım başka bir sağlık alanıyla ilgili olduğundan girdiğim içerikler, kontrol ve düzenlemeden geçtikten sonra yayınlanıyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close