PDR Bölümü

Güncel PDR Maaşları

PDR Maaşları

Ücretler çalışılan kuruma göre farklılık göstermektedir. Özel sektör – Devlet memuru olarak iki başlık altında incelemek daha doğru olacaktır. Öncelikle özel sektörden bahsedelim; PDR mezunları rehabilitasyon merkezleri, özel okullarda çalışabiliyorlar. Fiyatlar ülkenin her bir yanında farklılık göstermektedir. Kırsal bölgelerimizde maaşlar 1500-1800 TL aralığında. Şehir merkezlerinde ise bu fiyatlar 1000-1500 TL’ye kadar gerileyebiliyor. Evet yanlış okumadınız, bölüm mezunlarına asgari ücretten bile daha düşük miktarda paralar teklif edilebiliyor.

Sosyoloji, Felsefe mezunlarının 3 haftalık eğitimle aldıkları sertifikalarla “Rehber Öğretmen” statüsünü kazandılar. Bir çok dernek ve kurumun karşı çıkmasıyla MEB geri adım atarak kursları kapatmıştı. Ancak bu süreçte kursa katılıp sertifika alan sosyoloji ve felsefe mezunları şu anda özel sektördeki fiyatların düşmesine sebebiyet vermektedir.

Özel okullar rehberlik servislerine PDR mezunları almak yerine, çok daha düşük ücretlere çalışan sosyoloji ve felsefe mezunlarını almayı tercih ediyorlar. Bu sebepten özel okullarda maaşlar oldukça düşük durumda. Sen çalışmazsan bir başkası çalışır mantığıyla hareket ediliyor ve gerçekten de “bir başkası” o fiyatlara çalışmayı kabul edebiliyor.

PDR Maaşları ana okulu ve kreşlerde de pek farklılık göstermiyor. Yine 1400-1900 TL aralığında olduğunu söylemek mümkün. Hatta bir çok kreş tam zamanlı bir PDR’ci ile çalışmak yerine, haftanın birkaç günü çalışmayı teklif ediyor. Elbette böyle olduğunda teklif edilen ücret yarı yarıya düşmektedir.

Özel Psikolojik Danışma Merkezleri ise 1500-2000 TL arasında maaş vermektedir. Bu tür kurumların büyük çoğunluğu maaş değil, seans başına ücret ödemeyi tercih ettiğinden bu rakamlara aldanmamak gerek. Kazandığınız miktarın %30-40 ını çalıştığınız kuruma veriyorsunuz, geri kalan miktar ise sizin oluyor. Elbette güncel danışma fiyatlarının 100-150 TL arasında olduğu düşünülürse Psikolojik Danışma Merkezlerinde çalışmak gayet mantıklı bir karar oluyor. Toplam 10 danışana sahip olduğunuzu düşünelim. Danışma aralıkları haftada bir  olduğunda tek bir danışan ile ayda 4 danışma yapmak demektir. Bu da 400 TL eder, 10 danışan ise 4.000 TL demektir. Ücretin %30 unu çalıştığınız kuruma bıraktığınızda 2800 TL kazanmış olacaksınız. Üstelik haftada 10 saat, ayda 40 saat çalışmış olacaksınız. Tabii burada önemli olan faktör, insanların neden sizi tercih edeceği konusudur. Meslekte belli bir tecrübeye ulaşamadan danışan bulmanız zor olacaktır.

MEB’de PDR Maaşları 3200-3500 TL aralığında. Evli – bekar olmanız, ek derslerin tam olması gibi faktörler maaşınızın yükselmesine ya da azalmasına neden olabiliyor. Rehberlik Araştırma Merkezlerinde de maaşların aşağı yukarı okullardaki ile aynı olduğunu söyleyebiliriz. Elbette PDR Atama Puanlarının 80 sınırına dayandığı bugünlerde atanmak da hiç kolay olmayacaktır. Ancak bir çok bölüm mezunu atanmayı tek seçenek olarak görmeye devam etmektedir.

PDR’ci Akademisyenler ise ortalama 3400 TL maaş almaktadır. Elbette bu maaş yeni bir akademisyen için geçerli olan miktardır. Yrd. Doç 3900 TL, Doç. Dr. 4500 TL dolaylarında maaş almaktadır. Bu miktarlar ek ders ücretlerinin eklememiş halidir. Günümüzde bir Doç Dr. ek ders ücretleri ile yaklaşık 6000 TL maaş almaktadır. Aslına bakarsanız bu miktar hiç yüksek değildir. Evli, uzman, görevde belli bir yılı tamamlamış olan rehber öğretmenlerinde maaşı 5000 TL’yi bulmaktadır.

Kısaca toparlamak gerekirse PDR Mezunları devlet kurumlarında ortalama olarak 3200-3700 TL aralığında kazanmaktadırlar. Özel sektörde ise 1300 – 2500 TL aralığında kazanıyorlar. Elbette Özel Psk. Danışma merkezlerinde bu fiyatların oldukça değişiklik gösterebileceğini unutmamak gerekiyor.

Her bölümde olduğu gibi bu bölümde de işini severek yapan, kendini geliştirmeye devam eden, insanlara faydalı olmayı amaç edinen kişiler başarılı olabiliyorlar. PDR okumayı düşünen arkadaşların öncelikli düşünmesi gereken konu işini severek yapıp yapamayacağı olmalıdır.

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Bilgi ve deneyimlerini ilk ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

İlk Yorum

  1. Tebrik ederim. Çok güzel bir yazı olmuş. Tercih yaptığım dönemde araştırma yaparken fazlasıyla olumlu düşünen siteleri okumuşum sanırım. İş ararken yukarıdaki senaryoyla karşılaştım. Asgari ücret 1600 iken görüştüğüm bir özel eğitim merkezi 1300 TL maaş teklif etmişti. Tam 2 gün sonra asgari ücret arttı ve 2000 TL oldu. Sonunda bir dershanede “Rehber Öğretmen” unvanıyla iş buldum (en son almak istediğim unvan buydu). Maaş konuşurken önemsediğim tek şey maaşın asgari ücretin altında olmamasıydı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close
Close