KariyerPsikoloji Bölümü

Güncel Psikolog Maaşları 2019

Güncel psikolog maaşlarının ne kadar olduğunu daha iyi kavrayabilmek açısından 3 alt başlık şeklinde incelemek en doğrusu olacaktır. Psikologların temelde 3 çalışma şekli olduğunu söyleyebilmek mümkündür. Bu çalışma şekillerini şu şekilde sıralayabiliriz; devlet memuru olarak, özel sektörde maaşlı, özel klinik açarak.

KPSS sınavına girerek atanan Psikologlar ortalama olarak 3.400 – 4500 TL arasında maaş almaktadır. Bu maaş çalışılan devlet kurumu, meslekteki yıl sayısı, doğu görevi, döner sermaye, uzmanlık gibi kriterlere bağlı olarak değişmektedir. Ancak başlangıç için en az 3.400 TL alındığını söyleyebilmek mümkün. Devlet memuru olarak görev yapan psikologların maaşları aşağı yukarı öğretmen maaşları ile aynı noktada yer almaktadır.

Özel bir klinikte maaş ile çalışan psikologlar ne kadar alır? Özel sektör genellikle asgari ücretten ödeme yapmaktadır. Özel sektör başlangıç maaşı için ortalama olarak 2.000 – 2.600 TL arası diyebilmek mümkündür. Bahsettiğimiz rakamlar gerçekten çok düşük, ancak çevremizde özel sektörde çalışan psikologların aldığı maaşları incelediğimizde ortalamanın bu civarlarda olduğunu söylemek mümkün.

Özel klinik açarak veya yüzdelik pay alarak çalışan psikologların kazandığını ücreti net bir şekilde söyleyebilmek ise pek mümkün değil. Bazı özel klinikler %30-%40 arasında komisyon almaktadır. Yani aylık 5.000 TL kazanan bir Psikolog bu ücretin yaklaşık 1.500 Lirasını çalıştığı şirkete bırakır, 3.500 TL ise kendisine kalmaktadır. Burada önemli olan nokta aylık kaç danışana sahip olduğunuz ve kaç seans yaptığınız ile ilgilidir. Ortalama seans ücretleri bütün şehirlerde oldukça farklılık göstermektedir. Ancak minimum seans ücretine 150 TL diyebilmek mümkündür. 20 danışana sahip olan bir psikolog, haftada 20 seans yapacak demektir. Bu da aylık 12.000 TL gelir elde etmesini sağlar.

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Alandan olduğu için sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Alanla ilgili bilgileri, 4 yıllık lisans ve 2 yıllık çalışma hayatının getirdiği deneyimleri birincil ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close