Pratik Bilgiler

Günde Kaç Saat Uyumalıyız?

Her kişinin ihtiyaç duyduğu uyku miktarı , yaş da dahil olmak üzere birçok faktöre bağlıdır. Genç bireylerin günde yaklaşık 9 saat uykuya ihtiyacı varken , bebeklerin yaklaşık olarak 16 saat uykuya ihtiyacı vardır. Çoğu yetişkin bireylerin günde en az 5 saat veya 10 saat kadar uykuya ihtiyacı olmasına rağmen , gece en fazla 7 ile 8 saat uyuyabilmektedirler.

Gebeliğin ilk 3 ayında kadınların genellikle normalden daha fazla uykuya ihtiyacı vardır.

Bir kişinin ihtiyaç duyduğu uyku miktarı, önceki günlerde uykudan mahrum kalındığında artar. Bunu örneklendirirsek : Çok az uyumak , bir bankadan aşırı para çekmeye benzetebiliriz. Bu sizde “uyku borcu” yaratır. Sonunda vücudunuz borcun geri ödenmesini talep edecektir.

İhtiyacımızdan daha az uyuyorsak günlük hayatımıza adapte olamayabiliriz; Uykusuz bir günümüzde , kararımız , tepki süremiz ve diğer işlevlerimiz tam anlamıyla çalışamayabilir.

Yetişkinlik dönemindeki bir insanın ihtiyaç duyduğu uyku ile 65 yaş üzerindeki bir insanın uyku düzeyi aynı olmasına rağmen yaşlandıkça insanların uyku problemleri ortaya çıkmaktadır.  Birçok yaşlı insanın derin uyku evreleri genellikle çok kısa ya da tamamen durmaktadır. Bu değişiklik yaşlanmanın normal bir parçası olabilir veya yaşlılarda yaygın olan tıbbi sorunlardan olabilir. Bu sorunlara yönelik ilaç ve diğer tedavilerden kaynaklanabilir.

Uzmanlar: “Gün içinde uykulu hissederseniz, sıkıcı aktivitelerde bile, yeterince uyumadığınız anlamına gelir. Eğer rutin olarak yatmadan 5 dk içinde uykuya dalarsanız , muhtemelen uyku bozukluğunuz olabilir.” Demekte.

Küçük uykular ya da başka bir şekilde uyanık bir kişide çok kısa uyku halleri uyku yoksunluğunun başka bir işareti. Çoğu durumda, insanlar küçük uykuda olduklarının farkında değiller.

Birçok çalışma, uyku yoksunluğunun tehlikeli olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. Sürüş simülatörü kullanılarak test edilen ya da el-göz koordinasyonu görevi gören uykudan mahrum kalan insanlar, sarhoş olanlara göre kötü performans gösterirler. Uykusuzluk ayrıca alkolün vücut üzerindeki etkilerini de arttırır, bu nedenle içmiş olan yorgun bir kişi , iyi dinlenmiş birine göre çok daha fazla bozulmaya uğrayacaktır.

Ülkemizde birçok kazalar ve ölümlü kaza vakalarının sebebi sürücünün yorgunluğu sorumludur.

Uyuşukluk, beynin uykuya dalmadan önceki son adımı olduğundan, uykusuz araba sürmek tehlikelidir.  Kafein ve diğer uyarıcılar şiddetli uyku yoksunluğunun etkilerini ortadan kaldırmaz. Gözlerinizi odaklarken sorun yaşarsanız , esnemeyi durduramazsanız ya da son birkaç kilometrelik sürüşü hatırlamıyorsanız , güvenli bir şekilde sürmek için çok uykulu olduğunuzu söylerler.

Uykunuzu almanız size her yönden fayda sağlayacaktır. Sağlıklı günler…

Etiketler

Ahmet Gündoğdu

20 yaşındayım. Yaklaşık 2 yıldır psikoloji alanıyla ilgileniyorum. Ancak lisansım başka bir sağlık alanıyla ilgili olduğundan girdiğim içerikler, kontrol ve düzenlemeden geçtikten sonra yayınlanıyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close