Nedir?Psikolojik Hastalıklar

Hafıza Kaybı Nedenleri ve Belirtileri

Yaşlı insanlar unutkan olmaktan daha fazla endişe duyorlar. Unutkanlığın Alzheimer hastalığın bir belirtisi olarak görüyorlar. Geçmişte hafıza kaybı ve zamanları karıştırma eylemi yaşlanma sürecinin bir parçası olarak düşünülmüş. Bununla birlikte bilim insanları yaşlandıkça insanların daha dikkatli olduklarını biliyorlar fakat bazı şeyleri hatırlamak onlar için uzun sürebiliyor.

Birçok kişi hafıza kaybı yaşar. Bazı hafıza sorunları ciddi bazıları ise ciddi değildir. Hafızasında, kişiliğinde ve davranışında ciddi değişiklikler yaşayan insanlar bunama denilen bir beyin hastalığından muzdarip olabilir. Demans yani bunama, bir kişinin günlük faaliyetlerini yerine getirme kabiliyetini ciddi şekilde etkiler. Alzheimer hastalığı birçok bunama türünden biridir.

Bunama terimi, beyin işlevindeki değişikliklerden kaynaklanan bazı semptomları tanımlar. Bunamanın bazı belirtileri;tanıdık yerlerde kaybolmak,yönünü bulamama, insanlardan uzaklaşmak,kişisel bakım,hijyen ve beslenmeyi ihmal etme gibi semptomlar görülür. Bunayan hastalar becerilerini farklı oranlarda kaybederler. Bunama, birçok nedene bağlı olarak gelişir. Bunamaya neden olan bazı durumlar bu belirtileri göstermeyebilir diğer durumlarda ise bu belirtiler görülebilir. Ayrıca, birçok farklı nedenler Alzheimer hastalığına benzeyen semptomlara neden olabilir,Bu nedenlerden bazıları tedavi edilebilir.Tedavi edilebilir nedenler, yüksek ateş, dehidrasyon, vitamin eksikliği, zayıf beslenme, ilaçlara kötü tepkiler, tiroid beziyle ilgili sorunlar veya küçük baş yaralanmalarından kaynaklı hafıza kayıpları tedavi edilebilir.Fakat bu nedenlerden bazıları ciddi olabilir ve mümkün olan en kısa zamanda bir doktor tarafından tedavi edilmelidir.

Bazen yaşlılar bunadıklarını düşündükleri için olumsuz duygulara kapılırlar. Yaşlı insanlar  üzüntü, yalnızlık, endişe veya akraba eş dostlarının ölümünden dolayı bu duygulara kapılabilirler ve bunadıklarını düşünürler. Bu  Duygusal sorunlar, destekleyici arkadaşlar, aileler veya bir doktor veya danışmanın mesleki yardımı ile hafifletilebilir.

Yaşlı insanlardaki bunamanın en yaygın iki türü Alzheimer hastalığı ve çoklu enfarktüs bunamasıdır (bazen vasküler demans olarak adlandırılır). Bu demans türleri geri döndürülemez, yani tedavi edilemezler. Alzheimer hastalığında beynin belirli bölümlerinde sinir hücresi değişiklikleri çok sayıda hücrenin ölmesine neden olur. Alzheimer hastalığının belirtileri yavaş başlar ve giderek daha da kötüleşir. Hastalık ilerledikçe,belirtiler şiddetlenir unutkanlıktan, düşünme, yargılama ve günlük aktiviteleri yapma kabiliyetinde ciddi bozulmalara kadar gidebilir, hastalar yatalak olabilir veya bir kimsenin bakımına muhtaç olabilirler.

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Bilgi ve deneyimlerini ilk ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close