Pratik Bilgiler

Hafızayı Geliştirmenin 10 Pratik Yolu

Anılarımız kim olduğumuzun bir parçası fakat yaşlandıkça anılarımızı hatırlamakta zorlanırız. Bir çok yaşlı insan için bu sorun bağımsız olarak gelişir ve bu hafıza kaybı onların en büyük korkularından birisi.

İyi haber şu ki, bilim adamları beynimizin yaşlılık döneminde bile her geçen gün yeni sinirsel bağlantıları değiştirme ve büyütme kapasitemiz hakkında daha fazla şey öğreniyorlar. Bu kavram nöroplastisite olarak bilinir. Yapılan araştırmalara göre, bilim adamları; hafızamızın genişletilebilir olduğunu ve sabit kalmadığını keşfettiler.

İşte sizler için hazırladığımız hafızayı gelilştirmenin 10 farklı yolu:

1. Yeni şeyler öğrenin

Hafıza tıpkı bir kas gibidir. Ne kadar çok kullanırsak o kadar çok büyür ve gelişir. Ancak her gün ağırlık çalışmazsanız kaslarınızın gelişmesini bekleyemezsiniz. Beyine sürekli meydan okumalısınız. Yeni bir beceri öğrenmek, hafızayı güçlendirmenin en iyi yoludur. Bir enstruman, dil, dans gibi yeni şeyler öğrenmek hafızayı oldukça güçlendirir.

2. Tekrarla ve geri al

Yeni öğrendiğiniz bir bilgiyi sürekli olarak tekrarladığınız takdirde bu bilgiyi unutmanız çok daha zorlaşır. Tekrarlama nöronlar arasındaki bağları güçlendirir. Yüksek sesle duyduklarınızı tekrarlayın ve bir cümle içinde tekrarlayın.

3. Kısaltmalar ve anımsatmalar deneyin

Anımsatıcılar eskiden beri gelen stratejik bir öğrenme metodu olarak öğrenciler tarafından kullanıldı, örneğin: Türkçede sıfat fill yapan ekleri anımsamak için an-ası-mez-ar -dik-ecek-miş şeklinde çok rahat akılda kalabiliyor.

4.Gruplama

Yeni öğrenilen bilgileri daha küçük parçalara bölmek o bilgiyi hafızamıza kazımamızı kolaylaştıracaktır. Örneğin: Yeni öğrendiğimiz bir telefon numarasını 5326765214 yerine 532-676-5214 şeklinde öğrenmemiz çok daha kolay olacaktır.

5.Zihin sarayı inşa edin

Zihin sarayı tekniği genellikle hafıza şampiyonları tarafından kullanılır. Bu eski teknikte, bir dizi belleği hafızada yer edinmek için görsel bir alan inşa edersiniz. Bellek saraylarının nasıl oluşturulacağı hakkında daha fazla bilgi ednimek için 2006 ABD hafıza şampiyonu Joshua Foer’un TED konuşmasını izleyin (https://www.youtube.com/watch?v=U6PoUg7jXsA)

6. Tüm duyularınızı kullanın

Hafıza şampiyonlarının bir diğer taktiği, bilginin kalıcı olmasını sağlamak için sadece beyine kazımak yerine o bilgiyi farklı renkler, tatlar,kokular ile ilişkilendiriyorlar.

7.Hazırcılığa kaçma

Teknolojini gelişmesiyle beraber zihinlerimiz tembelleşti bunu nedeni ise, hatırlamaya çalıştığımız bilgiyi direk Google ‘a sormamız. Google’a sormadan önce o bilgiyi hatırlamak için kendinizi zorlayın. Bu süreç beyninizdeki sinir yollarını güçlendirmeyi sağlar.

8. GPS’i daha az kullanın

Diğer bir yaygın hata her sürüşe çıktığınızda GPS’ e güvenmektir. 2013 yılında GPS gibi bir yönlendirme tekniği dayanarak, mekansal hafıza, kısa ve uzun süreli belleğe ait bilgilerin taşınmasından sorumlu olan hipokampusun gelişmesini yavaşlatıyor. Hipokampusun gelişmemesi durumunda bunama gibi sağlık sorunlara yol açmakta.

9. Kendinizi meşgul tutun

Yoğun bir program beyninizin hafızasını koruyabilir. Yapılan bir araştırmaya göre gün içinde yoğun olan insanların hafızalarını daha iyi olduğu sonucunu gösterdi

10. Düzenli bir şekilde uyumak

Her gece aynı saatte uyumak ve aynı saatte uyanmak uykunun kalitesini arttırır ve gün içinde çok daha zinde oluruz sonuç itibariyle beynimiz daha açık ve hafızamız daha kuvvetli olur.

Etiketler

Enes Calap

20 yaşındayım. Yaklaşık 4 yıldır psikoloji alanıyla yakından ilgileniyorum. Ancak lisansım bu alan üzerine olmadığı için girdiğim içerikler, kontrol ve düzenlemeden geçtikten sonra yayınlanıyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close
Close