GenelPratik Bilgiler

Hamilelik Psikolojisi

Bir kadının hamile olduğunu öğrenmesi genelde sevinç verici bir olay olarak görülmektedir. Fakat araştırmalara göre gebe kalan kadınların yaklaşık %75’i gebe olduğunu kabullenmekte zorluk çekmektedirler. Kadında psikolojik olarak bozukluklar olmadığı sürece bu durum gayet olağan bir durumdur.

Hamile olduğunu öğrenen kadınların psikolojisi nasıldır?

Kişiden kişiye göre gebe kadının psikolojisi değişmektedir bunda en önemli etken ise hamileliğin planlı bir şekilde gerçekleşip gerçekleşmemesidir. Ancak kadın planlı bir şekilde gebe kalmış olsada ilk dönemlerde olumlu bir tablo görünmeyebilir. Genelde ilk hamile olduğunu öğrenen kadınlar  sonuçların doğruluğunu sorgular . Sonuçlar pozitif çıksa bile kabullenmek istemezler. Hamile olan kadını gebeliğin ilk  dönemlerinde bunun için hazır olup olmadığını düşünür  ve beden imajı ile ilgili endişeleri de başlar. Vücutlarında  henüz bir değişim olmadığı için kadın gebeliğin ilk bir kaç ayında bebeği ayrı bir canlı değil kendisinin bir parçası olarak görür.  Bu dönemlerde hormonların etkisi ile bir çok duyguya girip olayları farklı yaklaşamaya başlarlar. Çevresinden ilgi bekler ve hamileliği ile ilgili olumlu sözleri duymak isterler.  Bu yüzden gebeliğin ilk aylarında olan kadınlara; Hamileliği ile ilgili olumlu sözcükler söylenmesi, Eşlerinin destek çıkması, Değişen ruh haline karşın bilinçli olunması gerekir.

Planlı olmayan gebeliklerde tablo dahada kötü olabilir , düşük sosyo-ekonomik düzey bu durumu dahada ağırlaştırabilir. Bu durumlarda çevreden büyük bir yardım alması  ve gerekli durumlarda psikolojik destek alması gerekebilir. Geç hamile olmuş bir kadın bulunduğu çevrenin etkisi ile utanabilir ve bunun yanlış bir şey olduğu fikrine kapılıp depresyona girebilir. Bu durumlarda aile bilinçlendirilmeli ve kadına sahip çıkılmalıdır.

Hamile kadın bebeği ne zaman kabullenir ?

Hamile olan kadın bebeğinin kalp seslerini duymaya başladıktan sonra kabullenmeyede başlar ilerleyen zamanlarda cinsiyetinin öğrenimesi ve fetusun hareketlerinin hissedilmesi kadının annelik duygularını arttırır ve bebeğinin kendisinin bir parçası olduğu fikrinden çok doğacak bir çocuğu olduğu algısı oturmaya başlar.

Ancak bu dönemde artık anne daha tedirgindir, bunun sebebi ise bebeğin başına bir şeyler gelecek korkusudur. Bundan dolayı çevresine karşı tutumu değişebilir. Verdiği tepkiler hormonların etkisi ile çok daha farklı olabilir. Bu dönemde kadın bebeğine bir şey gelecek korkusu ile cinsel ilişkiden kaçmaktadır ve bu yüzden eşlerinin onlara karşı sevgisinin azalacağını düşünürler.Sürekli eşlerini arar bir şeyler sorarlar ve eşlerinin tepkilerini ölçebilirler. Bu yüzden gebeliğin ilk birkaç ayından sonra ; Gebe kadının verdiği tepkilere karşı daha tutumlu olunmalıdır, gebe kadının endişelerini eşlerine anlatması gerekir, cinsel ilişki ile ilgili korkuları var fakat istekli ise doktorlarından bilgi alması gerekir.

Bu dönemde kadınların bebeklerinin hareketlerini sayması annelik duygularını dahada geliştirmektedir.Aşırı stresli ve anksiyeteli davranışlar sergileniyorsa psikolojik destek alınması gerekebilir.

Hamileliğin son zamanlarında kadının psikolojisi nasıldır?

Kadın bu dönemde bir rol model aramakta ve bebeğine nasıl bakacağı konusunda düşünmektedir .Oda hazırlığı , bakımları ile ilgili bilgi arayışı içinde olan kadınlar endişelerinden dolayı bu dönemlerde çokta dışarı çıkmak istememektedirler. Doğumdan önce son haftalarda ise bebekle ilgili endişeler dahada artmıştır. Bebeğinin sağlığı ile ilgili bir çok duyguya giren kadın anomali bir bebek doğurmaktan da korkmaktadır. Doğum zamanı gelince anlamsız bir korkuya kapılan anne eğer ikiz veya daha fazla bir bebek doğuracaksa korkusu daha da artmaktadır. Doğumla ilgili soruları çoğalmakta ve bebeği artık doğurmak istemektedir. Bazen kadınlarda gebe kaldığı ilk dönemlerdeki bebeği reddetme , kabullenmeme duyguları bu zamanlarda da tekrar oluşabilmektedir. Doğum zamanı gelen kadınlara; Bebeğin istenildiği duygusu anneye geçirilmelidir, anne desteklenmelidir, doğumla ilgili tutarlı bilgiler verilmelidir, doğumda kullanacağı nefes egzersizleri öğretilmiş olunmalıdır.

Hamile olan kadınların bilmesi gereken bilgiler şunlardır; Gebeliği  boyunca düzenli doktor kontrolüne gitmelidir, psikolojik bozukluk belirtileri varsa doktora bildirilmeli gerekli yerlerden destek alınmalıdır. Her gün düzenli beslenilmeli, alınması gereken kilonun altına düşülmemeli üstüne çıkılmamalıdır, radyasyondan uzak durulmalı, doktordan habersiz ilaç içilmemelidir. Verilen demir takviyeleri düzenli ve önerildiği gibi kullanılmalıdır. Herhangi anormal bir bulgu düşünüldüğünde doktora gidilmelidir.

 

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Alandan olduğu için sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Alanla ilgili bilgileri, 4 yıllık lisans ve 2 yıllık çalışma hayatının getirdiği deneyimleri birincil ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close