Psikolojik Hastalıklar

Hastalık Hastalığı (Hipokondriyazis)

Hastalık hastalığı, (hipokondriyasiz) kişinin herhangi bir hastalığı bulunmamasına rağmen, kişi kendini ciddi bir hastalığın pençesindeymiş gibi hisseder bu hastalıklar genellikle; kalp krizi, kanser, felç gibi ciddi hastalıklardır.Kişi sağlıklı ise ve kendini 6 ay boyunca hasta sanıyorsa kişiye hastalık hastası denilebilir.

Hastalık hastası insanlar, vücudun gündelik işleyişi sırasında görülen terleme,öksürük,hapşırma veya kanama gibi olayları, yanlış yorumlarlar ve bir hastalığın belirtisi olarak görürler ve sürekli şüphe duyarlar. Bu şüphe duygusundan dolayı sürekli farklı doktorlara gözükürler ve bir çok tıbbi test yaptırırlar. Bu kişiler aynı anda birden çok hastalığı veya sadece bir hastalığı yaşadıklarını düşünürler. Gelen tahlil sonuçları normal çıksa bile bu sonuçlardan memnun olmazlar başka doktorlara giderler ve farklı farklı testler yaptırırlar. Bu durum devamında çok ciddi safhalara gelebilir. Kişi kendinde bir hastalık teşhis edilmediğinde gitgide kaygılanır ve suçu doktorda bulurlar kendilerine teşhis konulduğunda çok rahatlarlar.

Dolayısıyla bu hastalık ilerledikçe kişide huzursuzluk belirir ve kişinin gündelik hayatını bozar.

Hastalığın Belirtileri

Bu kişiler teşhis edilmemiş bir hastalığı olduğuna inanırlar ve aksini düşünmezler ve ikna olmazlar. Bedenlerinin bir yerinde ağrı ve bozukluk olduğunu düşünürler ve sürekli kendilerini elleriyle kontrol ederler. Nabızlarını ve kalp atışlarını kontrol ederler. Vücutlarında ki en ufak bir ağrıya veya tepkiye bir kılıf bulurlar. Göğüs deki bir ağrıyı kalp krizi olarak nitelendirirler. Dışkı ve idrarlarını gözlemlerler koku ve renk değişimlerine yorum yaparlar. Sağlık ile ilgili haberleri ve ilaçları yakından takip etmek.  Bu insanlar hastalıları konusunda doktorlar ile yarış ederler, doktor onlara sağlıklı olduklarını söylediklerinde buna inanmazlar ve farklı doktorlara giderek masraf yaparlar. Doktorların söylediklerine karşın kısa süreli güven duygusu oluşur bir zaman sonra doktor doktor dolaşırlar.

Hastalık nasıl bir tablo çizer?

Hastaneye gelen insanların 4-6’sında görülen bu hastalık kadınlarda ve erkeklerde eşit yaygınlıkta görülür. Hastalığın belirtileri 20-30 yaş arasında görülmeye başlar. Genellikle titiz, mükemmelliyetçi, huylu ve ayrıntıcı bireylerde daha sık görülür. Hipokondriyasiz hastalığı sürecinden hastalıktan bağımsız bazı belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtiler aylar hatta yıllar sürebilir, bazı dönemler belirtisiz olabilir. Hastalıktan bağımsız oluşan belirtilere epitoz adı verilir.

Epizotların başlama nedenleri

Günlük yaşamdaki stres, hastanın bir yakının ölmesi, hastanın bir yakının ölümcül bir hastalığa yakalanması, hasta yakının ölümcül bir hastalığa yakalanıp bu hastalığı atlatması, maddi sebepler, ağır iş hayatı,

Hastalık hastası insanların %80’inde panik atak depresyon gibi bozukluklar gelişebilir. Bu bozukluklar kişide, çabuk yorulma, yaşama isteğinin azalması, terleme, çarpıntı, uyku bozukluğu gibi nedenlere sebep olabilir. Bu nedenler de kişinin hasta olduğuna daha çok inanması, dinlemese gerektiğine inanması ve kısaca kendini inandırdığı hastalığı daha çok düşünmesine neden olur.

Tedavisi nasıl yapılmalı?

Bu hastalar öncelikle farklı alanlardan bir çok doktora görünürler ve bir çok tıbbi tahliller yaptırırlar. Sonuç olarak herhangi bir hastalık bulunmaz ve doktorlar tarafınca psikiyatriye yönlendirilirler. Hastalar genellikle psikiyatriye gitmezler. Hipokondriyasiz hastalığının tedavisi oldukça zordur. İlaç tedavisi, bireysel terapi ve grup terapisi ile birlikte hastalığın yenilme oranı daha başarılıdır.

Tedavide öncelik olarak  hastanın psikologu ile iyi bir ilişki kurması esastır. Hastanın doktor doktor gezmemesi, kendine yeni hobiler edinmesi ve dikkatini günlük hayatına vermesi konusunda anlaşmalıdır. Hastanın ailesinden gelen destek ve kişide herhangi bir bozukluğun bulunmaması tedavinin olumlu sonuçlanmasını arttıran önemli etkenlerdir.

 

Etiketler

Enes Calap

20 yaşındayım. Yaklaşık 4 yıldır psikoloji alanıyla yakından ilgileniyorum. Ancak lisansım bu alan üzerine olmadığı için girdiğim içerikler, kontrol ve düzenlemeden geçtikten sonra yayınlanıyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close
Close