KariyerNedir?

Hemşirelik Okunur Mu? Hemşire Olabilir Miyim?

Öğrenciliğin ortak problemlerinden birisi de ne olacağım sorunudur. Şunu söylemekte fayda vardır ki insan her şeyi okuyabilir ancak Hastane ortamından rahatsızlık duyuyorsanız, insan ilişkileri konusunda yetersiz iseniz ve bu makaleyi okuyorsanız maalesef yanlış bir tercih yapmak üzeresiniz. Tıp , hemşirelik ve diğer sağlık bölümlerini okumanız için bir YÖK veya ÖSYM kuralı olmasa da toplumun yararı için başka meslekleri tercih edebilirsiniz. Sağlık bölümlerinin tüm alanlarında olduğu gibi hemşirelikte de gereken en önemli şey insana değer vermek ve hiç kimseyi birbirinden ayırmadan herkese elinden geleninin en iyisini yapmaya çalışmaktır. Bu bilince sahip olan herkes hemşirelik bölümünü kazandıktan sonra pek zorlanmadan okuyabilirler. 

Hemşirelik  dersleri zor mu? 

Kişiden kişiye göre göreceli olsa da derslerdeki öğretilen şeylerin mesleki hayatında da kullanacakları bilincine sahip öğrenciler kolaylıkla bitirebilir.

Hemşirelikte hangi dersler alınır?

İlk yıl temel tıp konuları ile temel hemşirelik dersleri anılır. İkinci yıl diğer temel tıp konuları ile ana hemşirelik derslerin alınılır. Diğer iki yıl hemşirelik hayatınızda yada lisansüstü öğreniminiz de sizlere yardımcı olacak dersler ile beraber ana hemşirelik dersleri alınılır. Muafiyet sınavından kalmamız yada girmemeniz durumunda 8 öğrenim dönemi boyunca İngilizce dersleri alınmaktadır.  Temel olarak alınan fizyoloji , patoloji , anatomi gibi derslerin amacı ana hemşirelik derslerinizde öğreneceğiniz bilgilerin temelini ve işleyişini öğretmek olduğu için ana dersler kadar önem taşımaktadır. İlk yıl ana hemşirelik derslerinin temelini oluşturan hemşirelik esasları dersi alınır ve ikinci yıl ana hemşirelik derslerine geçilir. Alınan ana hemşirelik dersleri ; Dahiliye , Cerrahi hastalıklar , Jinekoloji , Pediatri , Psikiyatri , Halk sağlığı dersleridir . Bu derslerde hastalıklar  ve bu hastalıkların ; fizyolojisi , etkenleri, tedavileri , hemşirelik bakımları, korunma ve baş etme yöntemleri öğretilmektedir. Ayrıca acil ve ilk yardım dersleri de hemşirelik okuyan öğrencilere öğretilir. 

Hemşirelik okumanız için diğer etmenler; 

Hemşirelik öğreniminiz bitiminde dilerseniz yüksek lisans ve doktora yapabilirsiniz . Sağlık bölümlerine ilginiz var ve akademik olarak yükselmek yükselmek istiyorsanız da hemşirelik bölümü sizin için uygun bir bölümdür. Hemşirelik dersleri haricinde bazı derslerde de yüksek lisans yapılabiliniyor olması sizin için bu bölümü seçmenize etki eden diğer etmen olabilir  (bu bölümler için üniversitelerin yüksek lisans kriterlerine göz atınız)  . 

Etiketler

Arkeles

Deneyimli içerik editörü, Tıp hekimi .

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close
Close