Nedir?Psikolojik Hastalıklar

Hipokondriyazis ( Hastalık Hastalığı ) Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Zaman zaman sağlık durumunuzla ilgili endişe edebilirsiniz. Vücudunuzda bir şeylerin iyi gitmediğini anladığınızda hastaneye gidip bir doktora danışırız. Doktor bazen “bir şeyin yok, bu gayet normal bir durum.” diyip sizi geri gönderir ve kaldığınız yerden devam edersiniz.

Bu hastalığın görüldüğü kişileri bu cevap tatmin etmez. Kişi kendini dinlemeye, çevresindeki kişilere ve doktorlara sorular sormaya hatta internette araştırmalar yapmaya başlar. Böylece kişinin problemleri sona ermez. Bu kişilere hipokondriyak denir.

Gün içerisinde vücudunuzun verdiği normal fiziksel tepkileri ( öksürme, kalp atış hızı, terleme vb. ) yanlış yorumlarlar. Bu durumda sürekli bir hastalık arar, doktora gider, gereksiz tahliller yaptırır.

Bu kişiler kendilerini huzursuz ettiği gibi çevresindeki kişileri de huzursuz eder. Hastaneye başvuran kişilerin %4-6’sında görülür. Özellikle titiz, mükemmeliyetçi kişilerde daha çok görülür.

Peki kişi “acaba hasta mıyım?” diye düşünmeyi nasıl bırakabilir?

  • Önce bu düşünceye neden olan içsel ve dışsal nedenleri bulun.

Dışsal nedenler haberlerde görülen korkutucu sağlık problemleri, hasta birisi hakkında sohbet etmek veya hastanelere, sağlık kurumlarına uzak olmak olabilir.

İçsel nedenler kalp atışlarında hızlanma, baş ağrısı gibi nedenler olabilir.

Yaşadığınız probleme neyin sebep olduğunu araştırın. Daha öncedrn böyle bir durum yaşadığınızda neler olduğunu karşılaştırın. Kafanıza takacağınız çok da bir şey olmayabilir.

  • Yanlış düşüncelerinizden kurtulun.

Örneğin sağlığınızdan endişe etmek olası bir sağlık probleminizi erken anlamanızı sağlamaz. Bu tür düşüncelerinizden kurtulmanız lazım yoksa bu durum sizde takıntı haline gelebilir.

  • Geçmişi unutun, şimdiye odaklanın.

Günlük hayatımızda işlerimizi yaparken sürekli düşünürken buluruz kendimizi, ya geçmişi düşünürüz ya da geleceği. Bu tür düşünceler sizde kaygıya neden olur. Dikkatinizi şimdiye, yaptığınız işe vermelisiniz. Dikkatinizi bir yere vermek için her gün bir şey belirleyin ve bu işi dikkatli bir şekilde yapın.

  • Kaygılarınızı erteleyin.

Aklınıza sürekli olumsuz, endişe verici düşünceler gelecektir. Bunlara takılmamaya, ertelemeye çalışın. Peki bunu nasıl yapacaksınız? Gün içerisinde aklınıza gelen düşüncelere  belirli bir zaman ayırın. Örneğin 20 dakikalık bir süre. Bu sürede kaygılarınızı düşünebilirsiniz.

Hipokondriyazis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hipokondriyazisin tedavisi zordur. Bu kişiler psikiyatrik tedaviye karşı dirençlidir. İlaç tedavisi, bireysel tedavi ve grup tedavisi ile birlikte başarı şansı artar.

Kişinin psikiyatristi veya psikoloğu ile iyi bir ilişkisi bulunması gerekir.

Hipokondriyakların sürekli hastaneye gidip doktora gözükmelerinin önüne geçilmesi gerekir. Bu nedenle kişi günlük hayatta uğraşabileceği bir şeyler bulmalıdır.

Bu rahatsızlığın görüldüğü kişilerin üçte biri ile yarısında tedavi sonrası düzelmeler gözlemlenir.

Etiketler

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close
Close