KariyerPratik Bilgiler

İş Memnuniyeti (Doyumu) İçin 10 Adım

İş Doyumu

İş yerinde geçen zor bir günün ardından hoşunuza  giden bir şey var mı?
Eğer bazı iş doyumu anketlerine bakılırsa, üçte birimiz hayatımızda bir iş değişikliği düşünüyor. Açıkçası pek çok kişi işten duyduğu memnuniyeti elde etmekte zorlanıyor.
İş doyumu, sadece iş performansını arttırdığı için değil, aynı zamanda yaşam kalitemizi de arttırdığı için önemlidir. Birçok kişi iş başında çok fazla zaman geçirir ki bu durum memnuniyetsiz hale geldiğinde hayatlarının geri kalanını etkiler.

Herkesin işi farklıdır, ancak burada, psikologların düzenli olarak buldukları 10 faktör insanların işlerinde ne kadar memnun kaldıkları konusunda önemlidir.

1-Küçük Sorunlar
İş doyumu günlük sorunları şaşırtıcı derecede etkiliyor. Çok fazla görünmeyebilir, ancak neredeyse her gün gerçekleştiğinde ve bizim kontrolümüzün ötesinde olduğunda, iş doyumunu zora sokuyor.

Bu kategori, çalışan memnuniyetini artırmak için en kolay kazançlardan biridir. Yöneticiler bu küçük günlük sorunlarını öğrenmeli ve bunları çözmelidirler.

2-Adil Ödeme (Maaş)
Ne olursa olsun işinizden memnun olmak için maaş ödemesi adil olmalıdır. Ne kazanacağınızı düşündüğünüz ile kazandığınız şey arasındaki fark ne kadar büyük olursa o kadar az memnunsunuz demektir.

3-Başarı
Bir şeyler başarmışlarsa insanlar işlerinden daha fazla memnun hissediyorlar. Bazı işlerde başarılar açıktır, ancak bazıları için değil. Daha büyük makinelerde küçük dişler gibi, kişinin neye katkıda bulunduğunu söylemek zor olabilir. Bir sonraki faktörün bu kadar önemli olmasının nedeni budur.

4-Geri Bildirim
Negatif geri besleme almak acı verebilir ancak en azından iyileştirmeler yapılabilecek yerleri söyler. Öte yandan, olumlu geri bildirim, insanların ne kadar memnun hissettiklerini ortaya çıkarır.

5-Karmaşıklık ve Çeşitlilik
İnsanlar genellikle daha karmaşık ve daha çeşitlilik arz eden işleri daha tatmin edici buluyorlar. İnsanlar karmaşık (ancak imkansız değil) işleri sever gibi görünüyor, belki de onları daha çok istiyorlar. Çok kolay işlerde insanlar sıkılıyor.
Memnun kalabilmek için, insanların biraz meydan okumaları gerekir ve yaptıkları görevlerde çeşitliliğe ihtiyaçları vardır. Böyle koyduğunuzda çok kolay geliyor, ancak birçok iş ne karmaşıklık ne de çeşitlilik sunuyor.

6-Kontrol
Yapmanız gereken belirli görevleriniz olabilir, ancak bunları nasıl yaptığınız size kalmış. İnsanlar ne kadar çok kontrol altında olduğunu algılarsa, daha fazla tatmin duyarlar.
İnsanlar kontrol altında olmadığı hissettirilirse, köşeleri keserek, küçük miktarlarda çalan ya da sistemi baltalamak için başka yollar bulmaya çalışabilir.
Psikologlar, işlerde çalışanların (her seviyede) en az dereceye sahip oldukları yerlerde, çalışmalarını çok stresli buluyor ve sonuç olarak tatmin edici bulmuyorlar.

7-Kurumsal Destek
İnsanlara daha fazla kurumsal destek sağlanırsa, daha yüksek iş doyumu yaşarlar. İşçiler, kurumlarının kendileri için yardımcı olmalarını ister. Bu öncelikle patronların bize nasıl davrandığına, aldığımız avantajlardan ve diğer zarif mesajlardan yansıtılabilir. Unutmayın, kuruluşun gerçekten destekleyici olup olmadığı değil, öyle görünüyor olup olmadığı önemlidir.

8-İş ve Aile Karışıklığı
Düşük iş doyumu, patronun ya da organizasyonun hatası değil, bazen ev hayatıdır. Evde sorun, ofiste sorun doğurur.
Yine de, bazı araştırmalar, ofiste yaşanan sıkıntının diğer tarafa kıyasla aile alanına sıçrama olasılığının daha yüksek olduğunu göstermektedir.
Her iki durumda da evde iken kendinizi işten uzak tutmanın yollarını bulmak sizi iş stres faktörlerine karşı koruyacaktır.

9-İş Baloları ve Akşamdan Kalma
İş baloları ve akşamdan kalma sıklıkla psikologlar tarafından unutulur, ancak çalışanlar tarafından iyi bilinir. İnsanlar, bir iki ay sonra yeni bir işte balayı dönemleri yaşar, bu da tatmin olmaları üzerine başlar.
Yeni bir iş başlangıcındaki balayı dönemi, insanlar daha önceki işlerinden memnun kaldıklarında daha güçlü olma eğilimindedir.

10-Memnun Musunuz?
Bazılarımız, iş ne kadar iyi veya kötü olursa olsun, diğerlerinden daha memnun hissediyor. Bütün halkı her zaman tatmin edemezsiniz. Yine de, bazı işler bazı insanlara daha uygun görünüyor. Mesleğimizi seçerken buna dikkat etmeliyiz.

Yapabildiğimiz bir genelleme ise, yaşlandıkça insanlar işlerinden daha fazla memnun olduklarıdır. Belki de yaşlı insanlar oldukları için doğru işi bulma ihtimalleri o kadar yüksektir. Bununla ilgili çok az kanıt var ama bunun doğru olduğunu düşünüyorum.

Neden Hepimiz Tatmin Olamıyoruz?

Cevap muhtemelen oldukça basittir. Kuruluşlar çalışanlarını tatmin etmek için uğraşırlar, ancak birçoğu gerçekten bir fark yarattığına inanmazlar. Bu araştırmanın gösterdiği şey, büyük bir fark yaratması.

İş yerinizdeki memnuniyeti artırmak isteyen bir yönetici iseniz, o zaman 1. adımdan başlayın: insanların küçük zorluklarını öğrenin ve onlarla konuşup sorunu çözmeye çalışın.İnsanlar bu davranışınızı takdir edecektir.

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Bilgi ve deneyimlerini ilk ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close
Close