Nedir?Psikolojik Hastalıklar

Katatonik Şizofreni Nedir?

Katatonik şizofreni, en ağır şizofreni türlerinden biridir. Katatoni kelimesinin anlamı gerilmek, kaskatı kesilmek anlamına gelir. Bu şizofreninin görüldüğü hastalar uzun süre hareket etmeden kalırlar. Gün içerisinde aniden hareketsiz kalabilirler. Hareketsizlik dışında bir takım haller de görülebilir.

Hasta negatif davranışlarda bulunabilir. Hareketsizliğinin yanında konuşmazlık da gözlenebilir. Katatonik şizofreni görülen kişilerde ekolali ve ekoplaksi bozuklukları da rastlanabilir. Kişi çevresindeki kişilerin hareketlerini taklit eder, onların konuşmalarını papağan gibi tekrar eder.

Katatonik bozukluk çok fazla ilerleyen kişiler göz önünde bulundurulmalı ve sürekli olarak takip edilmelidir. Hasta kendisine veya başka birisine istemeden de olsa zarar verebilir. Bunun önüne geçebilmek için kontrol altında bulunması gerekir. Şizofreni rahatsızlıklarında hastanın dışında ailesi ve yakın çevresi de etkilenir.

Katatonik şizofreni rahatsızlığında kişi uzun süre hareketsiz kaldığından yemek yeme, su içme, uyumak ve dinleme konusunda sıkıntı yaşar. Bunun dışında hasta ile iletişim kurmak mümkün değildir. Bu nedenle yakınları tarafından hastanın oturduğu veya yattığı yerde rahat ettirilmesi gerekir.

Katatonik Şizofreni Başlangıç Evresi

Diğer şizofreni türlerine göre daha hızlı bir başlangıç görülür. Hasta aniden hareketsiz kalma, duraksamalar sergiler. Zamanla bu durum artar. Kişi hareketsiz kaldığı zamanlarda dış dünyadan tamamen kopmaz. Yaşanan olayların farkındadır. Yaşananları ve konuşmaları kaydeder ancak tepki gösteremez.

Katatonik Şizofreninin Nedenleri

Kişinin ergenlik ve gençlik dönemlerinde yaşadığı ruhsal ve davranışsal bozukluklar, gerçek hayattan kopmalar şizofreninin habercisi olabilir.

Psikolojik olarak sorunlar yaşayan, sürekli mutsuz hisseden, stresli bir hayatı olan yani kısacası kötü hayat şartlarına maruz kalan kişilerde bu durum şizofreniye dönüşebilir.

Bu durumların dışında kişi baskı altında yaşıyorsa, savaşlar, ölümler ve göçler psikolojik rahatsızlığa neden olabilir. Psikolojik sorunlar da şizofreniye neden olabilir.

Katatonik Şizofreninin Tedavisi

Bir kişiye şizofreni tanısını koymak kolay değildir. Şizofreni belirtilerinin en az 6 ay sürmesinden sonra kişiye şizofreni teşhisi konabilir. Bu 6 ay içerisinde kişi kontrol altında bulunmalı, takip edilmelidir.

Diğer şizofreni türlerinde psikoterapi kullanılmasına rağmen katatonik şizofrenide psikoterapi uygulanmaz. Bunun yerine ilaç tedavisi uygulanır. Kullanılan bu ilaçlar şizofreni tedavisinde çok etkilidir. Kişi düzenli olarak ilaç kullandığı taktirde normal hayatına dönebilir.

Etiketler

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close
Close