Kişisel GelişimNedir?Pratik Bilgiler

Lucid Dreaming Nedir? Nasıl Lucid Rüya Görebilirim?

Lucid Dream kavramını ilk kez ortaya Frederik van Eeden atmıştır. Rüya görürken rüyada olduğunuzu fark ettiğiniz ve yön verebildiğiniz tüm rüyalar lucid dream olarak adlandırıllır. Genellikle “REM” denilen uyku evresinde görülür.

Lucid Dreaming sayesinde gördüğünüz rüyalar size çok daha gerçekçi gelir. Gördüğünüz, tattığınız ve duyduğunuz şeyler size gerçekmiş gibi gelir. Bu tür rüyalarda aklınıza gelebilecek her şeyi yapabilirsiniz. Herkes lucid dreaming yaşama imkanına sahiptir. Sadece nasıl yapacağınızı bilmeniz gerek.

Bu tür rüyaları sadece eğlenmek için değil; psikolojik problemlerinizi, fobilerinizi yenmek için de kullanabilirsiniz.

Nasıl Lucid Rüya Görebilirim?

Lucid rüya görmek kolay değildir. İlk denemenizde başarısız olma ihtimaliniz çok yüksek. Lucid rüya görmenin iki tane tekniği vardır.

  1. Kolay Teknik (REM Tekniği)

Bu teknik en çok kullanılan ve en kolay yöntemlerden biridir. Bu tekniği uygulayabilmek için uykusuz olmanız gerekiyor.
Öncelikle uyumadan önce duş almanız lazım bunun nedeni zihninizi açacak olması. Yatağa yatmadan 5-6 saat sonrasına alarmınızı kurup kalkın. Kalktığınızda 10 dakika uyanık kalın. Bu süre içinde ister balkonda hava alın isterseniz elinizi, yüzünüzü yıkayın. 10 dakika sonra tekrar yatağa yatın. Rüyanı kontrol edeceğinizi ve ne görmek istediğinizi düşünün.
Rüyaya daldığınızda sürekli kendinize rüyada olduğunuzu, ve rüyanızı kontrol edebileceğinizi söyleyin. Bunu söylemeyi bırakmamanız gerekiyor. Yoksa rüyanız bilinçaltına geri dönüyor ve kontrolü kaybediyorsunuz. Bilinçaltınızı açık tuttuğunuz sürece lucid rüya görmenize bir engel yoktur.

2. Profesyonel Teknik (Hatırlama)

Bu teknik de kolay olmasına rağmen biraz zaman alan, meşakkatli bir yöntemdir.
Öncelikle bir renk tutacaksınız, örneğin mavi. Mavi rengini gördüğünüz her an “rüyada mıyım?” diye soracaksınız. Bir süre sonra rüyanızda mavi rengini gördüğün otomatik olarak bu soruyu kendinize soracaksınız.
Bir diğer taktik ise not tutmaktır. Gördüğünüz her rüyayı uyanır uyanmaz not almanız gerekiyor. Bu notları her gece uyumadan önce okuyacaksınız. Bu yüzden hatırladığınız rüyanın tamamını not alacaksınız. Bunu birkaç hafta yapmanız gerekiyor. Aynı zamanda da ilk teknikte olduğu gibi kendinize rüyada olduğunu hatırlatacaksınız. Bir süre sonra lucid rüya görmek sizin için çok kolay olacak.

Lucid Rüya Görmenin Zararları

Lucid rüya görmenin de zararları vardır bunları da göz önünde bulunmak gerekiyor.

  • Gerçek hayattan zevk alamaz hale gelip, lucid rüyaya bağımlı hale gelebilirsiniz.
  • Uykusuzluk problemleri.
  • Uyandığınızda kendinizi yorgun hissedebilirsiniz.
  • Metabolizma yavaşlığı görülebilir.
  • Kalp atışında yavaşlama ve hızlanma görülebilir. Ciddi sağlık probemleri olan kişilerde ölüme bile sebep olabilir.
  • Psikolojik problemlere yol açabilir. (Gerçek ile rüyayı ayırt edememe.)

Etiketler

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close
Close