Psikolojik Hastalıklar

Madde Bağımlılığının Beyine Etkisi

Madde kullanımının beyinin her bölümüne birçok olumsuz etkisi vardır. Özellikle gençler tarafından kullanılan bu uyuşturucu maddeler zaten gelişmekte olan bir beyin için çok zararlıdır. Bu zarar kısa süreli değildir, uzun süreli hatta kalıcı zararlardır. Yazının devamında bu zararların beyinin hangi kısımlarında görüldüğünü öğreneceğiz.

  • Ön (Frontal) Lobda Ortaya Çıkan Değişimler

Beynimizin ön lobunun en kısa biçimde görevi düşünmektir. Madde kullanımı beyinin bu kısmında bir takım değişikliğe sebep olur. Kişiye rahatlama gelir bu nedenle kişi sonradan pişman olacağı şeyler yapabilir. Kişi madde alımına devam ettiğinde beyin yavaşlar. Kişi karar almada ve duygularını bastırmada zorluk yaşar.

  • Hipotalamusda Ortaya Çıkan Değişimler

Beyin için su çok önemlidir. Madde kullanımı böbreklerdeki suyu emmeye yarayan hormonların oluşumunu engeller ve vücudun susuz kalmasına neden olur. Vücut susuz kaldığından baş ağrısı ve vücut ağrıları görülür.

  • Beyincikte Ortaya Çıkan Değişimler

Beyinciğin görevi dengeyi sağlamaktır. Madde kullanımı bu bölümü de olumsuz etkiler. Zarar gören beyincik nedeniyle kişi denge kaybı yaşar. Ayakta durmakta ve yürümekte zorlanır. Bu nedenle kişi düşerek kendini yaralayabilir.

  • Temporal (Şakak) Lobda Ortaya Çıkan Değişimler

Beyinin bu kısmı ses ve koku algılama ve hafıza ile görevlidir. Madde kullanımı temporal lobda bulunan hipokampusu etkiler. Madde kullanan kişi geçici hafıza kaybı yaşayabilir. Bunun nedeni kısa süreli bellekten uzun süreli belleğe veri akımının yavaşlaması ve engellenmesidir. Yaşanan hafıza kaybı kişinin yapmayacağı şeyleri de yapmasına sebep olabilir.

Etiketler

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close
Close