Haberler

Menopozun Yan Etkisi: Nefes Darlığı

Menopozun Yan Etkisi

Gece terlemeleri yetmezmiş gibi yapılan yeni bir araştırma, kadınlarım akciğerlerinin menonoz döneminde düşük işlevde çalışma eğilimi gösterdiğini ileri sürüyor.

Norveç Bergen Üniversitesi Epidemiyoloji öğrencisi olan ve çalışmanın sahibi Kai Triebner, menopoz dönemlerinde kadınların nefes darlığını fark edebileceğini söylüyor.

Tribner, “Kadınlar erkeklere kıyasla daha uzun yaşıyor, menopoz döneminden sonra uzun bir yaşamları var” dedi. “Çalışmamız, menopoza geçiş sonrası, uzun süre devam etmesi gereken solunum sağlığının sürdürülmesinin önemini vurguluyor.”

Araştırmacılar özellikle menopoz ve postmenopozal kadınlarda azalmış olan akciğer işlevinin iki yönünü buldular.

Bu işlevler şunlardı: Vital kapasite(akciğer boyutu). Kişinin bir saniye içindeki zorunlu ekspirasyon hacmi, yani kişinin bir saniye içerisinde ne kadar havayı zorla vücudundan atabildiğinin ölçümü. Çalışmayı yapanların söylediği gibi, yaşlanmadan beklenenin ötesinde performans düşüşü olup olmadığı kontrol ediliyor.

Vita kapasitedeki azalma, günde 10-20 sigara içmenin neden olduğu hasara eşdeğerdi. Araştırmacılar FEV1’deki azalmanın günlük 1 paket sigara içen kişinin 2 yılda yaşadığı deneyime benzer olduğunu söyledi.

Triebner, American Thoracic Society’den bir haber bülteninde “Akciğer fonksiyonlarındaki azalma nefes darlığı artışına, çalışma kapasitesinde azalmaya ve yorgunluğa neden olabilir” dedi. “Belirtiler akciğer kapasitesinin ne kadar azaldığına bağlıdır ve bu düşüşün bir sonucu olarak bazı kadınlarda gerçekten solunum yetmezliği gelişebilir.”

Bulgular, çalışmaya katılan 25-48 yaş arasındaki 1.400’den fazla Avrupalı ​​kadının analizine dayanıyordu. Araştırmacılar onları 20 yıl izledi.

Çalışma sigara içenlerin akciğer fonksiyonlarında ki düşüş oranının daha hızlı olduğunu gösterdi.

Triebner, “Kadınlar ve doktorları, menopozal geçiş sırasında ve sonrasında solunum sağlığının önemli ölçüde düşebileceğinin farkında olmalıdır” dedi. “Bu, düşük fiziksel aktivite nedenlerinin nefes darlığı yaşadıklarından dolayı olabileceği anlamına gelebilir.”

Yapılan yeni araştırmalarda destekliyor ki, kadınlarımız farkında olmasa dahi menopozun önemli yan etkilerinden birisi de hiç şüphesiz nefes darlığıdır.

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Alandan olduğu için sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Alanla ilgili bilgileri, 4 yıllık lisans ve 2 yıllık çalışma hayatının getirdiği deneyimleri birincil ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close