EğitimKişisel Gelişim

Meslek Seçimi Hakkında

Meslek seçimi genellikle üniversite sınavı çağındaki gençlerin akıllarını fazlasıyla kurcalayan konulardan biridir. Bireylerin sorunları hangi mesleklerin olduğunu bilmemesi değil, hangi mesleği icra etmek istediklerini bilmemesidir. Durum bu noktaya geldiğinde işimizi kolaylaştıracak bazı kavramlara ihtiyacımız olacaktır.

Öncelikle yetenek kavramını incelemeliyiz. Hangi konuya yetenekli olduğunuzu biliyor musunuz? Yetenek konusunu sizin bir işi diğerlerinden daha iyi, hızlı ve verimli yapabildiğiniz alan olarak açıklayabiliriz. Basit bir örnek ile toplumdaki ya da sınıfınızda ki diğer 100 ortalama kişiden daha iyi yaptığınız şey nedir? Bu mekanik bilgisi, yazı yazmak, insanlarla iletişim kurmak, tarım, bir spor dalı ya da daha yüzlercesinden biri olabilir.

Yetenekli olduğunuz alanı seçtiğinizde o alandaki diğer insanlara kıyasla daha verimli olacağınız, daha kısa sürede büyük işler başarabileceğiniz ihtimalini yükseltir. Bu yüzden önceliğiniz yeteneğinizi keşfetmek olmalıdır. Bunu yaparken kendinize karşı dürüst olmanız, hatta 3. kişilerden yardım almanız önemlidir.

Meslek seçiminde elbette yetenekli olduğunuz alanı seçtiğinizde mutlu olacağınız anlamına gelmiyor. Başarı oranınız ciddi anlamda yükselirken mutlu olmak, doyum almak gibi durumlar için yaptığınız işi sevmeniz gerekiyor. Yani ikinci önemli kavram, sizi mutlu eden şey nedir? Hangi işlerle ilgilenirken kendinizi mutlu hissediyor, zamanın nasıl geçtiğini anlamıyor, asla sıkılmayacağınızı düşünüyorsunuz. Bu sorulara vereceğiniz cevap eğer yetenekli olduğunuz alan ile aynı ise hem mutlu hem de başarılı bir iş yaşamınız olabilir.

İşte benim sorunum zaten bu! Neyin beni mutlu edeceğini, hangi işi sıkılmadan yapabileceğimi bilmiyorum diyen arkadaşları duyar gibiyim. Bu soruya cevap veremiyor oluşunuz da etkili bazı nedenler şunlar olabilir; önceden hiçbir aktiviteye katılmamış olmak, hobi sahibi olmamak, kurslara gitmemek, meslek mensuplarının ve iş yerlerinde vakit geçirmemiş olmak. Elbette bunlar ülkemizin eğitim sistemiyle de alakalı durumlar. Yani hiçbiri yalnızca sizin eksikliğiniz ya da suçunuz değiller.

Dikkat ettiyseniz 30-40 yaşlarına gelmiş bireyler çoğunlukla ah şimdiki kafam olsa …. işi yapardım – bölümü okurdum diye söylenirler sıkça. Bunun sebebi bireylerin çok fazla iş deneme fırsatı olmasa da, farklı meslek gruplarından olan çevreleri, onların mesleklerinin barındırdığı özellikler, onlara sunduğu yaşam biçimi gibi bir çok soruya cevap bulmuş olmalarıdır.

Eğer vaktiniz varsa yapabileceğiniz şeylerden birincisi bu olmalıdır. Hangi meslek gruplarına sahip insanlarla konuşmalı, meslekleri hakkında bilgi almalı, yaşamlarını incelemeli, hatta iş yerlerini ziyaret etmelisiniz. Mesela bir avukatlık bürosuna gidip neler yaptıklarını öğrenebilir, iş ortamını görebilir, çalışma şartları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Mesleklerin çalışma alanlarını internetten okumuş olmak o mesleğin inceliklerini ve yaşamlarına etkisi bilmek için yeterli olmayabiliyor.

Hangi mesleği sıkılmadan, haz alarak yapabileceğinizi hala bilmiyorsanız şöyle düşünün; eğer hiçbir gelecek kaygım olmasaydı, yani iş bulmak kaygısı gütmeseydim ne iş yapardım? Hangi işi para almadan bile yaptığımda haz alabilirim? Eğer bu sorulara hala net cevaplar üretemiyorsanız başka bir şekilde ilerlemek gerekiyor. O halde önceliğimiz hangi meslekleri kesinlikle yapamam olmalı. Elinize bir kağıt ve kalem alın, hangi mesleklerde yetenekli olmadığınızı, sizi mutlu etmeyeceğini, çalışma alanlarının size uygun olmadığını düşündüğünüz o meslekleri not alın. Daha sonrasında o mesleklerin hangi gruba dahil olduklarını kenarına yazabilir ve çıkarımlar yapabilirsiniz.

Örnek; Fabrikalar, matematik gerektiren yerler, masa başı işler, kapalı alanlar yazdığımızı varsayalım. Bu durumda bazı mühendislik bölümlerinin bize göre olmadığından emin olabiliriz. Aynı şekilde ofis işleri, muhasebe vb işlerde bize göre olmayabilir.

Eğer artık yetenekli olduğumuz alan ve mutlu olabileceğimiz meslek konusuna cevap verebiliyorsak seçim yapmamız daha kolay bir hale gelmiş demektir. Şu an mesleğine karar vermiş olanların, seçtikleri meslek iş sahası geniş ve ihtiyaç olan bir alan ise bu arkadaşlar kararlarından emin bir şekilde ilerleyecektir. Ancak bazılarınızın bu sorular ve düşünceler sonucunda seçtiği meslek onların şöyle bir soru sormasına neden olabilir; iyi ama böyle bir mesleği seçersem iş bulmam çok zor, hatta nasıl bulacağım ki? Veyahut ataması bile yoktur bunların, boş yere okumuş olabilirim.

Eğer böyle düşünüyorsanız size iyi bir haberim var. Bu düşüncelerinizin bir çoğu toplumumuzdaki insanların bu dünyaya yeni bir şeyler katmak, yeni bir yol açmak için değilde kendini güvene almak için meslek seçtiğini söylemeliyim. Onlara sorarsak yapılabilecek toplam  10 adet meslek vardır. Bunların da çoğu hizmet sektörü ile alakalıdır. Yüzlerce meslekte onlar için bir gelecek yoktur. Ama bilirler ki onların adını dahi bilmedikleri bir çok mesleği yapan insan güzel paralar kazanıyor, en önemlisi de mutlu bir yaşama sahiptir. Bu konuya örnek olarak Heykeltıraşlık diyelim. Sokaktaki 100 insana sorduğunuzda belki 98’i bu mesleği düşünen insanlara potansiyel işsiz gözüyle bakacaklar. Ancak ülkemizde de kendi imalathanesini açmış bir çok heykeltıraş bulunmaktadır. Önemli olan sizin bu meslekte başarılı, mutlu ve çabalamaya hevesli biri olmanızdır. Yani siz mesleğinize, yaptığınız işe, kendinize ne zaman güvenilir ve ben bunu yapacağım derseniz işte o zaman bütün kapılar sizi açılacaktır.

Şu an 17-18 yaşlarında meslek seçimi döneminde olan birçok arkadaşımız hangi mesleğin nasıl iş bulacağı hakkında yeterli bilgiye sahip değiller. Ancak belli bir yaşa ulaştıklarında, o bölümü okumaya başladıklarında hiç sözü edilmeyen birçok alanda iş bulabileceklerini hatta iş sahası yaratılabileceğini görüyorlar.  Demem o ki, önceliğiniz daima yetenekli ve mutlu olduğunuz bir meslek seçmek olmalıdır.

İnsanlar kolay iş bulma heveslerinin sonucunda okuduklarında, sahip olacakları mesleğin getirdikleri de yine kolay ve standart bir hayat olacaktır. Ancak cesaret edenler, yetenekli ve mutlu olacağı alana yönelenler daima bu yaşamda iz bırakacaklardır. Siz insanların gördüklerinde ne şanslı insan yahu, o ben ofiste dururken o ne rahat çalışıyor ama bizden daha mutlu ve daha çok kazanıyor belki dedikleri insanlardan olmalısınız. En önemlisi o mesleğe yepyeni bir soluk getirmelisiniz!

Meslek seçimi konusunda hala problemleri olan arkadaşlar yorum yazarlarsa en kısa zamanda yardımcı olunacaktır.

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Alandan olduğu için sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Alanla ilgili bilgileri, 4 yıllık lisans ve 2 yıllık çalışma hayatının getirdiği deneyimleri birincil ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close