Genel

MMPI Kişilik Testi Nedir? Neden Uygulanır?

MMPI Kişilik Testini en basit şekilde ifade etmek gerekirse; kişinin ruhsal durumu, kişiliği, toplumsal ve bireysel uyumu hakkında bilgi veren, fikir sunan test olarak açıklanabilir. Aslında daha net konuşmak gerekirse kişinin ruh sağlığı hakkında fikir sunmaktadır. Kişinin ruhsal açıdan bir problemi olup olmadığı, psikolojik olarak sağlıklı olup olmadığı hakkında uzmana fikir sunar.

mmpi kisilik testi

MMPI Testi;

Testte 566 soru vardır. Sorular Doğru – Yanlış veya Evet – Hayır şeklinde yanıtlanır. Testi tamamlamak için belirlenen bir süre kısıtlaması bulunmaz. Soruları hayatımızın son 6 ayını düşünerek yanıtlarız. (Özellikle “İştahım iyidir” vb. sorularda)

MMPI Kişilik Testi ilk Amerika’da ortaya çıkmıştır, 1980’li yıllarda Türkçeye revize edilip uyarlanmış ve uygulanmaya başlanmıştır. Testte yer alan sorular geçerlik ve güvenirliği etkileyeceği sebebiyle hiçbir şekilde değiştirilemez, kaldırılamaz.

Elbette bazı açıklamalarımı toplumun bütün kesimleri tarafından anlaşılabilecek, okuyan uzmanlar tarafından eleştirilebilecek şekilde yapıyorum/yapacağım. MMPI Kişilik Testini daha iyi ve daha yakından tanıyabilmek için soru cevap şeklinde ilerleyelim.

MMPI Nedir? Neden Uygulanır?

Bir kişilik testi olduğunu söyledik. Uzman kişiler danışanlarının ruhsal durumu, ruh sağlığı, kişisel yönelimleri, toplumsal yönelimleri veyahut nasıl bir insan olduğu hakkında fikir sahibi olmak istediklerinde bu testi uygulayabilirler.

MMPI Testi Neden Yapılır? Ne sebeplerle uygulanır?

  1. Psikoterapi sürecindeki danışana teşhis koyma veya durumu hakkında daha net fikirler edinme aşamasında. Yani karşınızdaki uzman ruh sağlığınız hakkında fikir edinmek, tedavi yolunu belirlemek ve ona göre hareket etmek istediğinde bu testi uygulayabilir. Örnek; Kendini çok kötü hissettiği için ruh sağlığı uzmanına başvuran bir danışan düşünelim. Birkaç seans sonrasında uzman depresyon tanısından emin olmak için veya farklı psikopatolojilerden şüphelendiği için veyahut tamamen danışanını daha fazla tanıyabilmek için bu testi uygulayabilir.
  2. Silah ruhsatı almak istediğinizde,
  3. Polis veya subay olmak istediğinizde,
  4. İşe alım süreçlerinde,
  5. Yargı süreçlerinde, (Boşanma, adli davalar vb.)
  6. Kişinin ruh sağlığının ve kişiliğinin önem arz ettiği her türlü kurum ve alanda uygulanabilir

MMPI Testini Kimler Uygulayabilir?

Testi TIP, Psikoloji veya PDR mezunu olup üniversite onaylı uygulayıcı eğitimini tamamlayan uzmanlar uygulayabilirler. (Testi size uygulamak isteyen kişiye unvanını mutlaka sorunuz. Test bahsedilen unvanlara sahip olmayan bir kişi tarafından uygulanıyorsa gerekli kurum ve kuruluşlara bildiriniz.)

Kendimi tanımak istiyorum, MMPI Kişilik Testi yaptırsam tanıyabilir miyim?

Evet ve hayır. Bu test ile kim olduğunuz, kişilik özellikleriniz, ruhsal durumunuz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ancak bu testin genel anlamıyla kişide psikolojik rahatsızlık olup olmadığını saptamak amacıyla kullanıldığını düşünebiliriz. Yani sizde herhangi bir psikopatoloji bulunmuyorsa raporunuz oldukça kısa olacak ve göreceli olarak tatmin etmeyecektir.

Ancak davranışlarınız, yaşamınız, kararlarınız, kişiliğiniz, insanlara ve çevresine karşı duruşunuz vb. yaşam biçiminizle ilgili sorunlarınız/şüpheleriniz/merak ettikleriniz varsa bu testi yaptırın.

MMPI Kişilik Testini Online Yapabilir miyim?

Bu elbette mümkün. Sertifikalı bir uzman bu testi size uzaktan uygulayabilir ve testini yorumlayabilir.

MMPI Kişilik Testini Yaptım, Nasıl Yorumlarım?

Test sorularını internette buldunuz ve yanıtladınız, nasıl bir insan olduğunu öğrenmek istiyorsunuz sanırım. Testin yorumlama, raporlama kısmını yalnızca üniversite onaylı MMPI Kişilik Testi eğitimini tamamlayıp uygulayıcı sertifikasına sahip uzmanlar yapabilirler. Bu durumun tek sebebi etik kurallar değil; raporunuzun, grafiğinizin geçerliliği ve güvenirliği yüksek bir şekilde değerlendirilebilmesi için sağlığı uzmanı tarafından incelenmesi gerekmektedir.

Örnek; depresyon sebebiyle profesyonel destek almayı tercih eden bir danışan düşünelim. Testinin sonucunda başa çıkma becerisinin mükemmel olduğunu, müthiş bir başa çıkma becerisine sahip olduğunu, ancak klinik seviyede depresyonu olduğunu farz edelim. Bu danışanın başa çıkma becerisi gerçekten bu kadar mükemmel olsaydı bir uzmandan destek alır mıydı? Demek ki, bu durumla başa çıkamıyor. Peki ya testinde başa çıkma becerisi neden çok iyi gözüküyor? Danışan hayatındaki bütün zorlukları göğüsleyen, güçlü, her şeyle mücadele edebilen ve asla yılmayacak biriymiş maskesini takıyor olabilir mi? Yani dışarıya çok güçlüymüş izlenimi verip, kendi içinde baş etmekte zorlanan birisi olabilir. İşte tam olarak bu sebeple raporun bir uzman tarafından yorumlanması gerekiyor. Aksi takdirde doğru, güvenirliği yüksek bir sonuca ulaşmak mümkün olmayacaktır.

MMPI Kişilik Testinin Cevap Anahtarı Nedir? Bu Testte Kendimizi İyi Gösterebilir Miyiz?

Testin bir cevap anahtarı veyahut mükemmel bir sonuca çıkan yanıtlama biçimi mevcut değil. Mesela ikinci soruda “İştahım İyidir” diyor. Evet veya Hayır şeklinde yanıt vermeniz gerekiyor. Bu soruyu evet veya hayır şeklinde yanıtlamanın doğrusu-yanlışı olabilir mi? Olamaz. Testte yer alan pek çok soru tamamen kişisel özelliklerimizi, düşüncelerimizi, davranışlarımızı ve durumumu sorgular. Yani birilerinin en sevdiği renk mavi, birilerinin ise kırmızı olabilir. Ne maviyi sevmek yanlıştır ne de kırmızıyı. O sebeple testin cevap anahtarı gibi bir kavram söz konusu olamaz.

Kişinin testte kendini iyi gösterebilmesi mümkün mü? Sorusuna gelirsek; kendinizi olduğunuzdan daha farklı veya iyi gösterebilirsiniz. Ancak test bu durumu da ölçüyor. Yani sizler bunu yaptığınızda karşınızdaki uzman sizin kendinizi olduğunuzdan daha iyi gösterdiğinizi, dürüst olmadığınızı veya duygusal durumunuzu gizlemeye çalıştığınızı bilecek/görecektir.

MMPI Testini Manipüle Edebilir Miyiz?

Testi ilk defa veya öncesinde birkaç defa uygulamış olsanız bile kusursuz bir şekilde manipüle edebilmeniz imkansızdır. O sebeple testi manipüle etme, yanıltma, test üzerinde oynamaya çalışma gibi girişimlerinizden kesinlikle uzak durunuz. Neden? Öncesinde 5-6 defa bu testi yanıtlamış olsam bile manipüle edemez miyim? Şöyle söyleyeyim; bu testi yüzlerce defa uygulamış veyahut onlarca defa yanıtlamış bir uzman değilseniz sonuçları kusursuz bir şekilde değiştirebilmeniz imkansızdır.

Elbette bu noktada devreye karşınızdaki uzmanın deneyim seviyesi, önceden testi kaç defa uyguladığı ve yorumladığı değişkeni giriyor. Karşınızdaki uzmanın uygulama sayısı düşükse raporunuz hakkındaki doneleri, çelişkileri, manipülatif girişimleri anlayabilmesi mümkün olmayabilir.

MMPI Kişilik Testi İş Başvurularında Neden Uygulanır?

Firma, başvuruda bulunan adayın ruh sağlığı, kişiliği hakkında fikir edinmek istediğinde bu testi uygulayabilir. İş başvurusunda MMPI Testinin uygulanacağı aday sizsiniz ve ne yapmanız gerektiğini merak mı ediyorsunuz? Dürüst, içten bir şekilde yanıtlayın. Ne düşünüyorsanız, ne hissediyorsanız, nasıl biriyseniz öyle davranmalısınız. İş başvuru süreçlerinde adaylar ister istemez kendilerini olduğundan daha iyi göstermeye, bazı yanıtlarını gizlemeye veya değiştirmeye yönelimli oluyorlar. Böyle hissetmenizi ve düşünmenizi çok iyi anlıyorum. Ancak karşınızdaki uzman sizin sorulara verdiğiniz yanıtlara bakmayacak bile, gerçekten dürüst ve içten davranmadığınızda çok yüksek ihtimalle testiniz geçersiz olacak ve eleneceksiniz. Bu sebeple tek amacınız ve hedefiniz olabildiğince dürüst ve içten bir şekilde yanıtlamak olmalı. Ayrıca testte yer alan 13 alt ölçekten 3’ünün yalnızca sizin dürüst, içten bir şekilde yanıtlayıp yanıtlamadığınızı ölçtüğünü bilmelisiniz.

İşe alımlarda kişinin ruhsal açıdan sağlıklı olması tek kriter değildir. Başvurduğunuz pozisyona göre aranan kriter ve özellikler değişkenlik gösterebilir. Mesela Ofis Sorumlusu pozisyonunda adayın enerji düzeyinin yüksek olması bir avantajdır; hareketlidir, çabuk öğrenir, hızlı iş yapar, sürekli hareket halindedir. Ancak aynı kişilik özelliklerine sahip aday farklı bir pozisyon için değerlendirildiğinde iş kazası riski yüksek olduğundan reddedilebilir.

MMPI Test Sonuçları Gerçekten Doğru Mu?

%95 ve üzerinde doğru sonuçlar verdiğini söyleyebiliriz. Bir insanı 566 soru ile tanıyabilmek, hakkında fikir sahibi olabilmek mümkün değil diyenleriniz olacaktır; elbette yalnızca tek bir test ile her şeyi çözebilmek mümkün değil. Ancak testin geçerlik ve güvenirliği çok yüksek. Yani test sonucunuzda bir karara, yargıya ulaşan deneyimli uzmanın %90 ve üzeri doğru karar ve yargıya ulaştığını söyleyebilmek mümkün. En azından bugün dünya çapında geçerliliği ve güvenirliği en yüksek test MMPI Kişilik Testi. Elbette MMPI deneyimi az olan uzmanların yanlış/eksik veya tutarsız yorumlaması mümkün. Ancak raporunuzu alanında uzman bir uygulayıcı yorumluyorsa yanılgı payı %1-3’ü geçmeyecektir. (Uzmanın MMPI uygulamasına ek olarak bireysel görüşme yaptığı, psikoterapi sürecinde danışan öyküsüne hakim olduğunu varsayarak.)

Çift Terapisi, Evlilik Öncesi veya İlişkilerde MMPI Kişilik Testi

Psikoterapi sürecindeki bireylerin çift uyumunu değerlendirme aşamasında MMPI Kişilik Testi oldukça faydalı ve etkili olacaktır. Ülkemizde testin bilinirliği ve farkındalığı düşük olduğundan çift terapilerinde pek kullanılmıyor. Ancak, uluslararası çalışmalarda, farklı ülke ve toplumlarda tercih edilen, kullanılan ve destek alınan bir yöntem.

Silah Bulundurma & Taşıma Ruhsatı Alacağım Testi Nasıl Yanıtlamalıyım?

Üzülerek söylemeliyim ki, devlet kurumlarındaki uzmanlar bu tür durumlarda uygulayıcıyı oldukça esnek değerlendiriyorlar. Ufak veya orta çaplı psikolojik problemleri görmezden geldiklerini söyleyebiliriz. Silah bulundurma veya taşıma ruhsatı alacaksanız ve şizofren değilseniz %90 ihtimalle bir problem olmayacaktır. O sebeple dürüst, içten bir şekilde yanıtlayın. Neyse o şekilde yanıtlar verin. Ruhsatı almanıza engel olabilecek durum; olmayan nesneler görmek, aslında olmayan sesleri duymak, birilerinin sizi takip ettiğini düşünmekten geçiyor. Yani gerçekten şizofren değilseniz problem olmayacaktır. Eğer gerçekten şizofren ve 30 yaşından büyükseniz zaten bu aramayı yapmıyor olacaksınız .

İnternetten MMPI Kişilik Testi Yaptım, Maddi Durumum Yok Sonucunu Nasıl Öğrenebilirim?

İşte ülkemizin acı gerçeklerinin gün yüzüne çıktığı bir yer. MMPI Kişilik Testinin uygulama ücreti 500-4000 TL arasında. 500 liraya yorumlayan uzman hala var mıdır? Bilemiyorum.

Not ve Uyarı: Test hakkında bazı bilgiler etik olmayacağı ve testin geçerlik-güvenirliğini düşürmeye yönelik girişimleri arttırabileceği sebebiyle gizli tutulmuş veya geleneksel biçimde anlatılmıştır.

Merak ettiğiniz soruları sorabilirsiniz.

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Bilgi ve deneyimlerini ilk ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close
Close