Kişisel Gelişim

Mutlu Olmanın Yolları

Mutlu Olmanın Yolları

Mutluluk insanların asırlar boyunca yaşamayı amaçladığı duyguların başında geliyor. Mutlu olduğumuzda, kendimizi iyi hissettiğimizde hayatımızdaki her şeyin yolunda olduğunu düşünürüz. Yüzyıllar boyunca bize öğretilen şey, mutlu olmamız gerektiğiydi. Kendimizi kötü hissettiğimizde, ağladığımız da, üzgün olduğumuzda koşar adımlarla bu duygulardan kaçmak istememizin sebebi bunun bize öğretilmiş olmasından kaynaklanıyordu belki de. Aslında insan bütün duyguları olabildiğince yaşamalıdır. Hangi duyguyu yaşadığımızdan daha önemli olan şey, o duyguyu nasıl yaşadığımızdır. Ne kadar yükseğe çıkarsan, o kadar tepeden düşersin demişler. Duygularımızı yaşarken de çok uç noktalarda yaşamamak bu yüzden önemli.

Mutlu olmanın yollarından bahsetmeden önce belirtmek istediğim bazı noktalar bulunmakta; yaşamımız boyunca sürekli mutlu olabilmemiz mümkün değildir. Hayat yalnızca mutlu olduğumuz zamanlar güzeldir fikri yanlıştır. Yaşamda bütün duyguların bize kazanımları vardır. Bu yüzden daima mutluluğun peşinden koşmak yerine, diğer duygularımızı da olabildiğince yaşarken daha kaliteli bir mutluluk duygusu yaşamayı hedeflemeliyiz.

Yapılan araştırmalara göre Serotonin Hormonu mutluluk üzerinde önemli bir etkiye sahip. Bu konuda çok fazla araştırma olmasına rağmen mutluluğu ne kadar etkilediği henüz tam olarak bilinmemektedir. Ancak bir payı olduğu konusu su götürmez bir gerçektir. Yazımıza bu bilimsel bilgiyi de göz önünde bulundurarak devam edeceğiz.

1 – Seni neyin mutlu ettiğini keşfet!

Hayatta yapmaktan haz aldığın, uğraşırken mutlu olduğun, kendini iyi hissettiğin şeyleri bilmen gerekiyor öncelikle. Mümkünse eline bir kağıt ve kalem al. Seni mutlu eden şeyleri not al. En küçük ayrıntıları bile yazmalısın. Bir sokak köpeğini görmek, sakız çiğnemek, yürüyüş yapmak, alışveriş yapmak, arkadaşlarınla vakit geçirmek, işe gitmemek gibi aklına gelen her şeyi not al. Çünkü her insan aynı şeylerden mutlu olmaz. İnternet üzerindeki içeriklerin bir çoğunda söylenen şeyler ise senin sorunları görmezden gelip geçici ve 3. sınıf bir mutluluğa erişmeni sağlayacak. Biz ise senin gerçek mutluluğu bulman için çabalayacağız.

Kağıda yazdığın şeyleri daha çok yapmaya başla. Kendini daha iyi hissediyor musun? Cevabın Evet olursa doğru yolda ilerliyorsun demektir. Eğer yazdığın şeyler seni mutlu etmiyorsa, hala bir şeyler eksik demektir.

2 – Kötü günler daima geçer.

Bazen kendimizi öyle kötü hissettiğimiz anlar olur ki, asla geçmeyeceğini düşünürüz. O an aklımızda olan tek şey o ağır hüzün duygusundan kurtulabilmek olur. Sanki mutluluk hiç yaşamadığımız bir duyguymuş gibi uzaklaşır hafızamızdan. Halbuki yaşamda tekrar mutlu olacağınız, yüzünüzün gülecek olması mutlak bir gerçek. Bu yüzden kendinizi çok kötü hissettiğiniz zamanlar şöyle düşünün; Belki birkaç gün, belki birkaç hafta ama eninde sonunda bu kötü ruh halinden kurtulacaksınız. Bu karşılığını alacağınız bir süreç. Eğer üzüntü duygusunu bastırırsanız ileride daha şiddetli bir şekilde ortaya çıkabilir. Bu yüzden bir şeyleri biriktirerek yaşamak yerine, ertelemeden yaşayın. Bu sayede kendinizi kötü hissettiğiniz zamanlar daha kısa sürecektir.

3 – Yalnızca tek bir hayatın var.

Günlük yaşamda aklımıza hiç gelmeyen, dile getirildiği zamanlarda fazla sıradan bulduğumuz bir cümledir bu. Halbuki hayatın en büyük gerçeklerinden biridir. Yaklaşık 70-80 yıl yaşayan bir türüz. Bu zaman aralığına ne kadar çok şeyi sığdırmış olursa o kadarı cebimize kalacak. Aslında bugün kafamıza taktığımız, kendimize dert ettiğimiz şeyleri birkaç yıl sonra hatırladığımızda gülüp geçeceğiz. Mesela birkaç yıl önce sizi üzen, kafanıza taktığınız şeyleri düşünün. Bugün aynı şeyleri yaşasanız aynı derecede etkilenir miydiniz?

Hayat tıpkı uzun metrajlı bir film gibi. Yönetmen sizsiniz, oyuncuları siz seçiyorsunuz, senaryo sizin elinizde. Bu filmin türünü belirleyen yine siz olacaksınız. Bu yüzden yaşamda en değerli olan vaktini senin için değerli olan şeylere ayırmalısın.

4 – Pişman olma, tecrübe et!

Hayatta yaptığın hiçbir şeyden dolayı pişman olma. Büyük bir fırsatı kaçırmış olabilirsin. Dünyan tersine dönmüş olabilir. Hataların olmuş olabilir. Ancak bunlardan pişmanlık duymak hiçbir şeyi geri getirmeyecek. Yalnızca senin daha çok vakit kaybetmeni, aynı yerde saymanı sağlayacak. Bu yüzden yaptıklarından pişman olmak yerine sonuçlar çıkarmaya bakmalısın. Aynı hataları ikinci defa yapmamak senin elinde. Her şeyi deneyimlemek en doğal hakkın. Hayatta bazen o kadar çok yanlışı tüketiriz ki, geriye yalnızca doğrular kalır.

5 – Kendine güven.

Toplumdaki diğer insanlardan hiçbir eksiğin yok. Toplum daima sana bazı dayatmalarda bulunacak. Yapamayacağını, başaramayacağını, sıradan biri olduğunu söyleyecekler. Ancak bu onların kendilerini yükseltmek yerine, seni alçaltmaya çalışmasından kaynaklanıyor. Hiçbir insana kulak asla. Dünyanın en güzel, en zeki ya da en zengin insanı olmayabilirsin. Ancak insanların bir çoğu bu kavramlara doğuştan sahip oluyorlar zaten.. Bedenlerimizi biz seçmiyoruz. Zeka çoğunlukla kalıtsal. Söylemek istediğim hayatta kendine güvenini arttıracak olan şeyler senin seçimin dahilinde olan şeyler olmalı.

6 – Spor yap.

İşin biraz daha bilimsel kısmına değinelim. Spor yapmanın vücuttaki serotonin hormonunu arttırdığı bilimsel olarak ispatlanmıştır. Aynı şekilde yapılan çalışmalar gösteriyor ki, spor yapan insanlarda depresyon oranı çok daha düşük. Özgüven ve iç huzurlarının ise çok daha yüksek olduğu görülüyor. Unutma spor yapmak yalnızca vücut geliştirmek değildir. Yürüyüş, koşu, bisiklet sürmek, kayak yapmak, paten kullanmak, yüzmek, futbol oynamak, basketbol oynamak gibi daha nice spor var. Muhakkak senin yapmaktan hoşlandığın bir spor var. Sevdiğin sporu keşfet ve hiç vakit kaybetmeden başla.

7 – Beslenmene dikkat et.

Serotonin hormonunu arttıran bazı besinler bulunmakta. Bu besinler genellikle protein kaynaklı besinler. Protein ağırlıklı beslenmeye başlarsan kendini daha iyi hissedebilirsin. Elbette bu tek başına yeterli değil. Yalnızca etkili olan bir faktör. Üstelik sabah kahvaltısı yapmadan evden çıkma. Vücudunun ihtiyacı olan besinleri ona vermen gerekiyor. Sabah uyanır uyanmaz kahvaltı yapmadan evden çıkan insanların daha sık depresyona girdiği yine bilimsel bir gerçek.

Mutlu olmanın yolları elbette ki saymakla bitmez. Ancak bu listenin devamını getirecek olan sizlersiniz.

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Bilgi ve deneyimlerini ilk ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close