Psikolojik Hastalıklar

Narsist Kişilik Bozukluğu

Narsist Kişilik Bozukluğu

Yaşayan insanlar, başkalarının düşüncelerini umursamayan kişilerdir. Bu kişiler sürekli olarak kendini ön plana çıkarma isteği duyar ve başka insanların içinde bulundukları durum onlar için hiç önemli değildir. Bu bozukluğa sahip kişiler kendini çok beğenmiştir ve empati kuramazlar diğer insanları anlayamazlar.

Narsist Kişilik Bozukluğu Tanı Özellikleri

Kişilerde bulunan bazı özellikler ; incinmek, aşağılanmak, yıpranmışlık gibi duygular bu kişilerinin içinde bulunur. Bu kişiler kendilerine bakıyorlarmış gibi gözükse de temelde bu duyguları barındırırlar. Asla olumsuz eleştirilere gelemezler. Diğer insanları kendi çıkarları için kullanma eğilimindedirler. Sevgiye ve güce doymak bilmezler ve kendilerini dünyada bir zannederler. Asla empati kuramazlar sürekli ilgi alaka isterler. Bu beklentileri alamadıkları zaman saygınlıklarını yitirdiklerini düşünürler ve büyük bir çöküntü yaşarlar. Kendilerini ilgi, alaka, saygı göstermeyen herkesi küçük görürler.  Hayallerini oldukça abartılar ve her konuda haklı olduklarını iddia ederler ve insanları kandırma eğilimindedir. Umutlarını kaybetmeden gerçek dışı düşünürler. Başkalarına imrenirler ve onları kıskanırlar. Rahatlıklarından asla ödün vermezler.  Antisosyal kişilik bozukluğu, borderline kişilik bozukluğu ve histronik kişilik bozukluğu ile çok benzer belirtilere sahip olduğundan tanı konması oldukça zordur. Bu kişiler yaşlılıkla beraber güzelliklerini ve güçlerini kaybetmekten çok korkarlar. Olumsuz durumlardan hemen etkilenirler ve öfke duyarlar ayrıca bu kişiler intikam alma veya kin besleme gibi özelliklere sahiptir.

Narsist Kişilik Bozukluğu Neden Olur?

Bu bozukluğa sahip olan kişiler çocukluk döneminde kendilerinin korunması ve himaye edilmesi için çevrelerinden bir ilgiye ihtiyaç duyarlar.  Anne ve babadan yeterli düzeyde ilgi ve sevgi görmemiş çocuklarda duygular tam olarak gelişmez. Anneye kendisinin varlığından haberdar edemeyen çocuk annenin sevgisinden ve ilgisinden mahrum kalabilir. Anne ve babanın çocuğu sürekli övmesi ve yüceltmesi çocuk da ben merkezli duyguların gelişimini sağlar. Bu durum narsist kişilik bozukluğunun çıkmasında çok önemli bit etkendir. Çocukluk çağında geçirilen bir travma da bu bozukluğun gelişmesine yer alır ve anne veya babada bu tarz bi bozukluk varsa, bu bozukluğun çocuklarında görülme ihtimali artar.

Narsist Kişilik Bozukluğu Tedavisi

Bu bozukluk kronikleşmeye yatkın olduğu için tedavisi bir hayli zordur. Tedavi görme fikrini pek benimsemezler çünkü birinden yardım alma fikri onlar için aşağılayıcıdır. Fakat ciddi bir çöküntü yaşıyorlarsa, eski saygınlıklarını, güçlerini ve tekrar mükemmel olmak istedikleri için tedaviye gelebilirler. Kendi hakkındaki düşünceleri ve gelecekleri hakkında gerçek dışı düşüncelerle uyutulmuşlardır. Bu nedenler gerçeği kabullenmezler ve yeterli düzeyde egolarını besleyemezler ise tedaviyi bırakabilirler. Dolayısıyla belli bir süre boyunca hastanın egosunun okşanması tedavinin devamını sağlayabilir.

Etiketler

Enes Calap

20 yaşındayım. Yaklaşık 4 yıldır psikoloji alanıyla yakından ilgileniyorum. Ancak lisansım bu alan üzerine olmadığı için girdiğim içerikler, kontrol ve düzenlemeden geçtikten sonra yayınlanıyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close
Close