Genel

Obezite Çözülemez Bir Dert Değil

Obezite Hakkında

Doktorlar görüşme esnasında obez olduğunuzu dile getirirken sizi kötü hissettirmek için çabalamazlar, obez sözcüğü bir hakaret olarak değil de tıp literatüründe yer edinmiş bir hastalık ismi olarak algılanmalıdır. “Obezite” kelimesi çok fazla vücut yağı anlamına gelir. Genellikle BMI (Vücut Kitle İndeksi) kullanılarak hesaplanır. Vücut kitle indeksi hesaplamak için ihtiyaç duyulan şeyler yalnızca boy ve kilonuzdur.

VKİ sağlıklı insanlar için <25 olmalıdır. 25-30 aralığı orta kilolu ve obezite için risk teşkil ettiğinizi, VKİ>30 ise tıbbi açıdan obez olduğunuzu göstermektedir.

Obezite Sağlığınızı Nasıl Etkileyebilir?

Obezite, bir çok hastalık ve semptomun sebebi olabilir:

  • Yüksek tansiyon
  • Kalp hastalığı ve inme
  • 2 tip diyabet
  • Yüksek kolestorol
  • Aşırı kilo sebebiyle oluşan eklem rahatsızlıkları
  • Uyku apnesi
  • Safra taşları

Az miktarda kilo kaybetmek bile sağlığınız ve yaşantınızda büyük değişikliklere sebep olabilir. Küçük başlangıçlar yapın, önceleri haftada 1-2 kilo kaybetmeyi hedefleyin. Amerikan Ulusal Kalp Akciğer ve Kan enstitüsüne göre obez insanların sağlıklı bir şekilde kaybetmesi gereken kilo 6 ay içinde mevcut ağırlığının %5-10 arası olmalıdır.

Eğer zayıflamak konusunda kararlı ve bu işe başlamaya hazırsanız, haftalık, aylık, yıllık hedeflerinizi belirlemek ve size hedefinize ulaşmada yardımcı olmak için bu işin profesyonellerinden yardım almalısınız. Beslenme uzmanları yemek planı konusunda, fizyoterapist ya da spor eğitmenleri daha fazla hareket ve sağlıklı yaşam konusunda ve eğer kilonuz yüzünden psikolojik sıkıntı içindeyseniz de bir psikolog size bu konu hakkında yardımcı olacaktır.

Kilo kaybı, herkesin istediği ve umduğu gibi bir gecede, bir anda, bir haftada gerçekleşecek bir olay değildir. Öncelikli amacınız olan sağlıklı bir hayata kavuşmak için bu yoldan vazgeçmemelisiniz. Diyetisyen, Doktor ve Psikolog iş birliği içerisinde yürütülecek olan çalışmalar sizin en fayda sağlayacağınız tür olacaktır. Kilo verirken psikolojik destek almak sizin hem daha iyi motive olmanızı, hemde hayatınızı adeta baştan yaratmanızı sağlayacaktır.

Etiketler

Mağruf İlkay Yapakcı

Tıp hekimi , içerik editörü.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close
Close