Kişisel GelişimPratik Bilgiler

Olumsuz Düşüncelerden Kurtulmak İçin Yapabileceğiniz 5 Şey

Olumsuz ve takıntılı düşünceler aklımızdan bir türlü çıkmaz. Sürekli kafamızı meşgul eder ve mutsuzluğa sebep olur. Yaşadığımızdan zevk alamaz hale geliriz hatta geleceğimizi bile olumsuz etkiler. Bu durumda korkmamalıyız. Biliçli olduğumuz zaman üstesinden gelemeyeceğimiz bir sorun yoktur. Bu olumsuz düşünceleri yenmenin yolu bir takım zihin egzersizlerindedir. Bu egzersizler sayesinde hayata karşı daha pozitif ve mutlu bakabileceksiniz.

1. Bardağın Dolu Tarafına Bakın

Yaşadığınız her olaya karşı olumlu taraflarını düşünün. Negatif düşünmek bir süre sonra bağımlılığa neden olur ve sürekli motivasyonunuzun kaybolmasına yol açar. Eğer olumlu düşünürseniz geleceğe daha umutlu bakarsınız.

2. Kendinize Gerekli Zamanı Ayırın

Bu zamana kadar sürekli olarak başkalarına zaman ayırdınız. Artık kendinize ayırma zamanı geldi. Hayatınızda yapmak isteyip yapamadığınız şeyleri yapmaya başlayın. Bu yolda biraz egoist görülebilirsiniz fakat sonunda kazanan siz olacaksınız unutmayın.

3. Pozitif İnsanlarla Zaman Geçirin

Negatif düşünmek bulaşıcıdır. Çevrenizde olumsuz düşünenler olduğunda bu durum size de yansır. Bu nedenle zaman geçirdiğiniz kişiler yüzlerinde gülümseme eksik olmayan ve pozitif düşünen kişilerden oluşmalı.

4. Daha Fazla Uyuyun

Fırsat buldukça, aşırıya kaçmayacak şekilde bedeninizi dinlendirmelisiniz. Gün içerisinde yapacağınız 25-30 dakikalık bir şekerlemenin size çok faydası olur. Düşüncelerinizi toplamanıza yardımcı olur. Yorgun bir vücut ve zihin olumsuz düşüncelere sebep olabilir.

5. Spor Yapın

Zihninizin kontrolünü ele almanın bir diğer yolu da beden kontrolünden geçer. Bedeninizin kontrolünü sağladığınızda zihin kontrolü de kolaylaşır. Spor yaparken salgıladığımız mutluluk hormonları sayesinde dış etkenlerin bizde yarattığı olumsuzluklardan kurtulabiliriz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close