HaberlerNedir?

Oruç Tutmanın Beyne İnanılmaz Etkileri!

Oruç Tutmak Beyni Nasıl Etkiler?

Popüler kaygıların aksine , oruç çeşitli beyin fonksiyonlarına potansiyel olarak inanılmaz yararlar sağlar. Belki de en şaşırtıcı fayda, hücresel temizleme işlemi olan otofajinin aktivasyonundan kaynaklanabilir. Son zamanlarda, otofajinin araştırılmasının öncülerinden biri, bu önemli hastalık yolunun giderek tanınması için 2016 Nobel Ödülü’nü almaya hak kazandı. Ve orucun da bilinen anti-nöbet etkileri vardır.
Oruçluyken aç kalmanın bir yararıda açlık sırasında bilişsel işlevin daha fazla korunması hatta artış göstermesidir.

Eski Yunanlılarda, büyük düşünürler günlerce oruç tutacaklardı, bu sayede hızlı kilo vereceklerine ve oruç tutarak zihinsel çevikliğini artıracağına inanıyorlardı. Bu tarih boyunca biliniyordu ,bugün bile antik Yunan filozoflarına ve matematikçilerine hayret ediyoruz. İkinci Dünya Savaşındaki Japon savaş esirlerini ele alan bir kitapta birçok kişinin genelde açlıkla eşlik eden düşüncelerdeki netliğinin inanılmaz derecede arttığını ele almışlardır. Bir çok kişi tarafından da açlığın bilişsel yetenekleri artırdığı bir hayat olgusu olarak kabul edilir.

Oruç sırasında zihin keskinliği artar

Memelilerde, açlık halinde zihinsel aktivite artar ve doyma ile azalır. Bir bayram günü tatlılar ve güzel yemekler düşünün. Bu büyük yemekten sonra keskin bir zihne sahip miyiz? Ya da beton blok olarak donuk muyuz? Aksini düşünün, gerçekten aç olduğun bir zamanı düşünün. Yorgun ve tembel miydin? Buna şüphe ie bakabilirsiniz. Duyularınız muhtemelen hiper-uyanıktı ve zihniniz bir iğne kadar keskindi. Yiyeceklerin size daha iyi konsantre olmanız için gereklidir fikri tamamen yanlıştır. Gıda kıtlığı dönemlerinde bilişsel olarak keskin olan ve aynı zamanda fiziksel olarak çevik olan hayvanlarda büyük bir sağkalım avantajı vardır.

Çalışmalar ayrıca zihinsel keskinliğin oruç ile azalmadığını kanıtlamıştır. Bir çalışmada, beynin bilişsel görevlerini başlangıçta ve 24 saat sonraki durumu karşılaştırıldı. Sürekli dikkatte, dikkat odağında, basit reaksiyon zamanı veya ani hafıza dahil olmak üzere hiçbir görevde bozulma bulunmadı. “Neredeyse toplam” kalorik yoksunluğun bulunduğu 2 günlük bir başka araştırmada; bilişsel performansı, aktiviteyi, uyku ve ruh halini tekrar tekrar test ettikten sonra bile hiçbir zararlı etkisi bulamadı.

Birşeyler için “aç” olduğumuzu söylediğimizde (güç içi aktiviteler için aç, dikkat için aç), bu, tembel ve donuk olduğu anlamına mı geliyor? Hayır, hiper-uyanık ve enerjik olduğumuz anlamına gelir. Öyleyse oruç ve açlık bizi hedefimize doğru yönlendiriyor. İnsanlar her zaman oruç tutmanın duyularını körükleyeceğinden endişe duyarlar, ama aslında enerji verici etkiye sahiptir.

Hayvan deneylerinde bu tür testlerin görülmesi kolaydır. Aralıklı açlık rejimlerinde yaşlanmaya başlamış farelerin motor koordinasyon ve bilişsel test puanlarını belirgin biçimde artırmıştır. Aralıklı oruç sonrası sonrası öğrenme ve hafıza puanları da iyileşmiştir. İlginç bir şekilde, kök hücrelerde artan beyin bağlantısı ve yeni nöron büyümesi vardı. Bunun BDNF’nin (Beyin Türevli Nörotrofik Faktör) aracılık ettiği düşünülmektedir. Hayvan modellerinde, hem egzersiz hem de oruç tutma, beynin çeşitli bölgelerinde BDNF ekspresyonunu önemli ölçüde artırır. BDNF sinyallemesi ayrıca iştah, aktivite, glikoz metabolizması , kardiyovasküler ve gastrointestinal sistemlerin otonomik kontrolünde de rol oynar.

Oruç ve Nörodejeneratif hastalıklar

Nörodejeneratif hastalıklarında çok ilginç fare modelleri de vardır.Oruç tutturulur gibi aralıklı aç bırakılan fareler , normal farelere kıyasla, Alzheimer hastalığı, Parksinon ve Huntington hastalığı modellerinde nöronların daha geç yaşlandığı ve bu hastalıklara daha az semptom saptandığı görüşmüştür.

Hem oruç hem de kalorik kısıtlaması insanların beyinlerine yararda bulunabilir. Egzersiz ve kalori kısıtlaması sırasında, beyinde sinaptik ve elektriksel aktivite arttış göstermişir. 50 kişliik sağlıklı yaşlı denekler üzerinde yapılan bir çalışmada, 3 aylık kalori ksıtılmasındaki bellek testiinde (kalorilerde% 30 azalma) önemli ölçüde artış gözlemlenmiştir
Hem egzersiz hem kalori kısıtlmasında hem de oruçta , BDNF de dahil olmak üzere yapılan araştırmalarda nörojenezi artırıyor gibi görünmektedir.

Daha da ilginç olarak, açlık insülin seviyesi de bellek ile doğrudan ters ilişkiye sahip gibi görünmektedir. Yani, açlık insülini aşağı indirebilirseniz, düşük olan hafıza skorunda iyileşmeler olabilir.

Artan vücut yağı (vki ile ölçülen) zihinsel yeteneklerdeki azalmaya sebep gösterilmiştir. Beynin kan akışının ayrıntılı ölçümlerini kullanarak, araştırmacılar, dikkat, akıl yürütme ve daha yüksek işlevsellikte yer alan beyin bölgelerine yüksek vicut kitle indeksi yüksek birini bağladıklarında daha düşük bir kan akışı olduğunu gözlemlemişlerdir.
Aralıklı açlık, insülinin azaltılması için bir yöntem sağlarken, aynı zamanda kalori alımını da azaltır.

Oruç Alzheimer hastalığını önleyebilir.

Alzheimer hastalığı (AD), proteinlerin anormal birikimi ile karakterizedir. İki ana sınıf vardır,amiloid plaklar ve nörofibriler yumaklar (tau protein). AD’nin semptomları, bu plakların ve karışıklıkların birikimi ile yakından ilişkilidir. Bu anormal proteinlerin, beyindeki hafıza ve biliş alanlarındaki sinaptik bağlantıları yok ettiğine inanılmaktadır.

Bazı proteinler (HSP-70) tau ve amiloid proteinlerinin zarar görmesini ve yanlış katlanmasını önlemek için etki ederler. Fare modellerinde, alternatif günlük oruç HSP-70 seviyelerini arttırdı gözlemlenmiştir. Otofaji, bu tau ve amiloid proteinlerini onarımın ötesinde hasar gördüklerinde ortadan kaldırır. Bu süreç de oruç ile uyarılır.

AD(Alzheimer hastalığı ) riskinin obezite ile ilişkili olduğuna dair önemli kanıtlar vardır. Son zamanlarda yapılan bir popülasyona dayalı ikili çalışmada, orta yaştaki kilo alımının AD’ye yatkınlığı arttırdığı gözlemlenmiştir.
Birlikte ele alındığında, orucun Alzheimer hastalığının önlenmesinde etkileyici bir olasılık olduğunu düşündürmektedir.
Oruç sırasındaki açlık komplikasyonlarının , alzheimer hastalığının gelişmesini engelleyebileceği ihtimlleri dışında ,kilo ve tip 2 diyabetin azaltılmasında önemli faydalara sahiptir.
Bununlar birlikte de ,
Göz hasarı, böbrek hastalığı, sinir hasarı, kalp krizi, felç, kanserlerin gelişmesini engelleyebilceği ihtimalleri vardır.

Bir kez daha bahsetmek gerekirse oruç bir korunma yöntemidir. Çünkü, vücut ve beyin hasarlı proteinleri uzaklaştırmaya yardımcı olabilecek bir hücresel kendi kendini temizleme işlemi olan otofaji arttırmaktadır. AD, Tau proteini veya amiloid proteininin anormal birikiminden kaynaklanabileceğinden, açlık bu anormal proteinlerin vücuttan kurtulmak için eşsiz bir fırsat sağlayabilir.

Etiketler

Arkeles

Deneyimli içerik editörü, Tıp hekimi .

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close