Nedir?Psikolojik Hastalıklar

Othello Sendromu ( Patolojik Kıskançlık ) Nedir?

Adını William Shakespeare’in eseri olan Othello’dan alır. Othello sendromu kıskançlık ile karıştırılmamalıdır. Kişinin sevdiğini kişiyi hastalık derecesinde kıskanması durumudur. Bu durum partnerine zarar verecek duruma bile sokabilir. Kişi partnerini aşırı seviyede kıskanır ve partnerini aşırı kısıtlar. Sürekli partnerinin kendisini aldattığı gibi gerçeği yansıtmayan düşüncelerde bulunur.

Othello sendromunda kişi en ufak bir davranış, söz ve mimiklerden aldatıldığı düşüncesine kapılabilir. Kafasından birçok senaryo geçer. Bu senaryoları çevresindeki kişilere de inandırmaya çalışır. Bu senaryolara inandığından gerçekte olan ile gerçekte olmayanı ayırt edememeye başlar. Suçlanan partnerin de sağlığı git gide kötü bir hal alır. İlk başlarda kendini sert bir şekilde savunmaya başlayan partner, eşini ikna edemez. Eşinin hasta olduğunun geç farkına varır ve eşine karşı öfke duyar. Bu durumda her iki kişinin de psikolojik destek alması gerekir.

Kişinin şiddet eğilimi bulunduğunda ise daha büyük sorunlara yol açabilir. Othello sendromu malesef cinayet ve intihar ile sonuçlanabilir. Geçmişte bu durumlar gözlenmiştir. Bu nedenle çok tehlikelidir.

Uzmanlara göre bu sendrom daha çok erkeklerde görülüyor ancak son dönemlerde kadınlarda da sıkça görülmeye başlandı. Othello sendromu, paranoid bozuklukla karıştırılmamalıdır. Bunu sadece uzman kişiler anlayabilir.

Othello Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

  • Partneri herkesten ve her şeyden kıskanma
  • Kişinin partnerini sürekli kısıtlaması
  • Aşırı özgüven eksiliği
  • Öfke kontrolleri yaşanması
  • Şiddet eğilimi
  • Partneri sürekli tehdit etmek, baskı altında tutmak

Othello Sendromunun Tedavisi Nedir?

Kişi diğer psikolojik rahatsızlıklarda olduğu gibi hasta olduğunu kabul etmez. Bu durumda en önemli şey empatidir. Empati kurarak hasta kişinin düşüncelerinin yanlış olduğunu hastaya sakin bir şekilde anlatılmalıdır. Genelde kişiye açıklamalar yapmak olumlu sonuçlar vermez, hastanın düşünceleri değişmez. Bu nedenle zaman kaybetmeden psikiyatrik tedaviye başlanmalıdır. Othello sendromuna rastlanan kişi psikiyatrik tedaviye ikna edilmelidir. Bu sendromun görüldüğü çiftlerde ilişkiler sağlam değildir. Yaşamın geri kalanını sağlıklı bir şekilde geçirmek mümkün değil. Othello sendromu iyileşebilen bir hastalık değildir. Sadece kişinin bu semptomlarının kontrol altına alınması öğretilir. Kişi tedaviye hiçbir şekilde olumlu yanıt vermiyorsa ilişkiyi sonlandırmak en doğru tercih olabilir.

Etiketler

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close