ÇocukKişisel Gelişim

Özgüvenin Çocuklar Üzerindeki Etkileri ve Aileye Düşen Görevler

Özgüven kişinin mutlu ve başarılı bir hayat geçirmesinin anahtarıdır. Özgüveni yetersiz olan kişiler sorumluluk almaktan kaçınır, kaçamadıklarında ise stresli ve gergin olurlar. Özgüven sadece çocuklar için değil tüm bireyler için önemlidir. Fakat özgüvenin temelleri çocukken atılır.

Özgüven kişinin kendisiyle barışık olması ve kendisini olduğu  gibi kabul etmesidir. Her kişinin gerçek egosu ve olmasını istediği ego vardır. Bu iki egoyu birbirinden ayırabilen kişiler başarılı kişilerdir. Bazı insanlar istedikleri egoyu gerçek ego sanarlar. Bu nedenle kişi kendini olduğundan farklı gösterir. Kimileri de tam tersi olarak kendini değersiz gösterebilir.

Çocuklarda özgüvenin gelişmesindeki en önemli engel korumacı (himayeci) ailelerdir. Bazı aileler çocuklarına çok fazla sevgi ve şefkat gösterir. Bu durumda aile çocuğun tüm sorumluluklarını üstlenir. Anne ve baba çocuk adına düşünür, kararlar alır ve çocuk adına hareket eder. Anne ve baba iyi niyetli olsa da  bu büyük bir hatadır. Bu tür davranışlar çocukta “ben yapamam.” algısı oluşturur. Çocuğun özgüveni düşer. Çocuk kendini güvensiz, yetersiz ve ailesine sormadan bir şey yapamaz hale gelir.

Çocukların büyüdüklerinde hayata devam edebilmesi ve hayata atılabilmesi için kendi ayakları üzerinde durmayı öğrenmesi gerekir. Kendi kararlarını kendisi verebilmeli, sorunların altından başarıyla çıkabilmeli ve gerektiğinde riske girebilmelidir.

Çocukları küçük yaştan itibaren hayata hazırlamalıyız. Sorumluluk sahibi bir çocuk yetiştirmek istiyorsak ona küçük ve altından kalkabileceği görevler vermeliyiz. Bu çocuğun özgüveninin gelişmesine yardımcı olur. Bu tür görevler verilmediği zaman çocuğun kendine güveni azalır ve sorumluluk almaktan kaçınır. İlginç olan şudur ki aileler çocuklarını sorumluluk almaya hazırlamamasına rağmen büyüdüklerinde onlardan sorumluluk almasını beklerler.

Çocuklarda özgüvenin gelişmemesindeki bir neden ise mükemmeliyetçi ailelerdir. Sürekli eleştiri altındaki bir çocuk kendini yetersiz, beceriksiz ve aptal hisseder. Çocuklar yanlış bir şey yaptığında onları eleştirmek, kalbini kırmak büyük bir hatadır. Bunun çocuğa bir faydası olmaz. Her çocuk hata yapabilir. Çocuk hata yaptığında onu karşınıza alıp sakin ve anlaşılır bir biçimde açıklamalısınız.

Aileler özgüveninin azalmasının bir nedeni de sürekli kendisinin başkaları ile karşılaştırılmasıdır. Aileler bu hatayı çok fazla yapar. Başkaları ile karşılaştırıldığını gören çocuk kendini yetersiz hisseder. Anne ve babalar çocuklarının kendi kendisi ile yarışmasını sağlamalıdır. Aslında aileler burada empati kurarak durumu daha iyi anlayabilir. Nasıl ki çocuğun sizi başka ebeveynlerle karşılaştırılması hoşunuza gitmeyeceği gibi çocuklarında başka çocuklarla karşılaştırılması hoşuna gitmez.

 

Etiketler

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close
Close