PDR Bölümü

PDR Atama Puanları

PDR atama puanları her geçen yıl yükselmeye devam ediyor. Yaklaşık 4 sene önce birçok öğrencinin atama puanlarının düşük olması sebebiyle tercih ettiği PDR bölümü günümüzde atanmanın bir hayli zorlaştığı bölümler arasındaki yerini aldı. 4 sene önce 50 puan ile atamalar yapılıyordu. Zamanla bu puan 60, 70 oldu. Şu an ise psikolojik danışman atamaları 78-80 puan aralığında.

Atama puanlarının bu kadar yükselmesinin sebebi devlet okullarındaki psikolojik danışman açığının kapanmasından kaynaklanmıyor. Devlet okullarında psikolojik danışman açığı hala devam ediyor. Ancak MEB atamalar konusunda tutucu davranmakta ısrarcı. Ayrıca son yıllarda felsefe, sosyoloji gibi bölüm mezunlarına yaklaşık 3 haftalık eğitimle sertifika verildi. 4 yıl boyunca bu bölümü okuyanlar KPSS’den 80 alarak atanmaya çalışırken, üzerine yapılan bu haksız alan talanı oldukça konuşuldu. Kurslar ve yükselen atama puanlarından dolayı bölüm mezunları ve öğrencilerinin kaygıları artmaya devam ediyor.

KPSS 2018’de atanmayı düşünen PDR mezunlarının ise en az 78 puan alması gerekiyor. Seçimlere fazla kalmamış olmasından dolayı atama sayılarının bu yıl yükseleceği tahmin ediliyor. Genel duruma bakıldığında atama puanlarının her sene 2-3 puan daha yükseleceği düşünülmekte. KPSS’ye girecek olan veyahut atanmayı bekleyen bütün herkese başarılar diliyoruz.

Bu sene üniversite sınavı ile yerleşecek olan ve PDR bölümünü düşünenler ise yükselen atama puanı ve alanın talan edilmeye çalışılmasından dolayı bölüme daha tedirgin yaklaşıyorlar. Birkaç yıl öncesine göre popülerliği azalan PDR Bölümünü zor günlerin beklediğini söylemek gerek.

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Bilgi ve deneyimlerini ilk ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close
Close