PDR Bölümü

PDR Bölümü Okumak Zor Mu?

Bu sene üniversiteye yerleşecek olanların tercih yapmasına oldukça az zaman kaldı. Bir çok gencimiz hangi bölümü seçmesi gerektiğini, hangi bölümün mezunlarının ne iş yaptığını merak ediyorlar. PDR bölümü ve Psikoloji bölümü hakkında merak ettiklerinizi sitemizdeki içeriklerden inceleyebilirsiniz.

Pekala asıl soruya gelelim; PDR bölümü okumak zor mu?

Öncelikle elbette hiçbir bölüm yatarak, hiç ders çalışmadan okunmuyor. Hangi bölüm olursa olsun öğrencileri hep derslerin ve bölümün zorluğundan bahsediyor, objektif davranıyorlar. Ben size bu konuda çok daha objektif bir bakış açısı sergileyeceğim, üstelik tamamen alanın içinden birisi olarak.

PDR bildiğiniz gibi eşit ağırlıkta yer alan bir bölüm. Ancak sayısalı iyi olmayan arkadaşlarında rahatlıkla okuyabileceği bir bölüm olması açısından çok avantajlı. PDR bölümünde matematik ile ilgili sadece tek bir ders bulunmakta. İstatistik 1-2 dersleri. Üniversite 2. sınıfta ilk ve ikinci dönemlerde alacağınız bu ders dışında matematikle ilgili hiçbir ders görmeyeceksiniz. Bu bölümü tercih edecek olan birçok arkadaşımız için büyük bir avantaj. Çünkü sözel dersleri çalışarak, öğrenerek bir şekilde geçebiliyorsunuz. Ancak sayısal dersler genel olarak kişileri daha çok zorluyor. Bölüm genel olarak sözel ağırlıklı olması yönüyle, sözelci arkadaşlarında çok rahat bir şekilde okuyabileceği bir bölümdür.

PDR Bölümü 1. Sınıf

İlk sene dersler çoğu bölümde olduğu gibi genel derslerden oluşturmaktadır. Genel olarak dersler şunlardır;

İnkılap
Fizyolojik Psikoloji
Felsefeye Giriş
Psikolojiye Giriş
Sosyolojiye Giriş
Türkçe
Yabancı Dil

Dersler genel olarak sizi bölüme hazırlar niteliktedir ilk sene. İkinci dönemde bu derslerin devamını alacaksınız genellikle. Zaten üniversite sınavından yeni çıkmış olacağınız için bu dersleri çok rahat bir şekilde geçebileceksiniz. İngilizcesi iyi olmayan arkadaşlar da hiç korkmasınlar.  Yabancı dilin bizim bölümde önemi oldukça düşük. Bu yüzden İngilizce dersine lisede olduğu gibi sıfırdan başlayacaktır hocanız. Hiç İngilizce bilmeyen arkadaşlar bile ufak bir çalışmayla rahatlıkla dersi geçecektir.

Ben ilk sene ne kadar ders çalıştım?

Aşağı yukarı bütün derslere son gece çalıştım, hiçbir dersten kalmadan geçtim. O zamanlar İngilizce seviyem neredeyse sıfır noktasındaydı, bunu da eklemek gerekir.

PDR Bölümü 2. Sınıf

İkinci sınıfta artık alan derslerini almaya başlamışsınızdır büyük ölçüde. Bu sene sizi zorlayabilecek 2 ders mevcuttur. İstatistik ve Ölçme Değerlendirme dersi. Bana sorarlarsa 2. sınıf bölümün en zor senesiydi. Alanla ilgili bilginiz az olduğu için, çok fazla şeyi birden görmüş gibi hissediyorsunuz, ancak yine de biraz fazladan çalışırsanız rahatlıkla bitirebileceğiniz bir sene.

Ben ikinci sene ne kadar ders çalıştım?

Matematik dersiyle pek aram olmadığını söylemem gerek. Bu yüzden istatistik dersine vize ve finallerden önce 1 hafta çalıştım. Ölçme ve Değerlendirme dersine de 3 gün önceden başladım. İstatistik dersini matematiğim çok kötü olduğu için düşük bir puanla geçtim. Diğer derslere yine son gün çalıştım ve rahatlıkla yüksek puan alarak geçtim hepsinden.

PDR Bölümü 3. Sınıf

Artık tamamen alan dersleriyle dolu bir yıla başlıyorsunuz. Amacınız dersleri geçmek değil, öğrenebileceğiniz kadar çok şey öğrenmek oluyor. Bu yüzden bütün dersleri büyük bir zevkle dinliyor ve öğreniyorsunuz. Tabanda belli bir bilgi birikimi de oluştuğu için rahat bir sene oluyor. Psikolojik Danışma Kuramları dışında pek zorlanabileceğiniz bir ders yok.

Ben üçüncü sene ne kadar ders çalıştım?

1 hafta önceden bütün derslerin notlarını çıkarıyor ve her gün biraz biraz okuyordum. Bu sayede son güne sıkıştırmıyordum hiçbir şeyi. Zaten dersleri derste dinlediğim için çoğu şeyi biliyordum, rahat ve ortalamamın çok yüksek olduğu bir sene olmuştu benim için.

PDR Bölümü 4. Sınıf

Artık son seneniz. Genellikle staj ve tez dersleriyle dolu bir yıl olacak. Bütün dersleri rahatlıkla geçebileceğiniz, bölümün en yoğun senesi. Başınızı kaşıyacak vaktiniz olmayacak desem yeridir, ama artık yılların vermiş olduğu bilgi birikimi sayesinde neyi nasıl yapmanız gerektiğini biliyor olacaksınız. Yalnızca yapmanız gereken şeyler oldukça vakit alacağından yoğun, tempolu bir sene olacak.

Ben son sene ne kadar ders çalıştım?

Son sene toplam 2 dersten anca sınavım vardı. Sınavlara hiç çalışmadım zaten derste dinlediğim ve bildiğim şeylerdi çoğu. Seminer dersi, staj dersleri için ayırdığım zamanı söylemek bile istemiyorum, bütün sene diyebiliriz. Bu sene ders çalışmak üzerine zaten, öyle sınavlar falan yok. Tez yazmanız gerekiyor, staj raporlarınızı hazırlamanız gerekiyor, bolca sunumlar yapmanız ve bunlara hazırlanmanız gerekiyor.

Şimdi bu bölümü okumayı düşünen arkadaşları birkaç sınıfa ayıracağım her şey daha net anlaşılır bir hal alacak.

1. Ahmet: Vakıf Üniversitesinde okuyacak, sayısal dersleri çok kötü, ders çalışmayı sevmiyor.

Ahmet İstatistik dersinde biraz zorlanacaktır. Eğer dersi dinler, biraz çabalar ise geçer. Aynı şekilde Ahmet sınavlara son gece çalışırsa birçok dersi geçecektir. Her dönem zor olan 1-2 ders vardır, o derslere de 1 hafta önceden çalışırsa hiç uzatmadan rahatça mezun olacaktır.

2. Esra: Yüksek bir puanla yerleşti. Sayısal ve Sözeli iyi. 

Esranın amacı 3 üzeri ortalama ise; bütün dersleri dinlemeli, sınavlara 1 hafta önceden çalışmalı.

Esranın amacı çift anadal ise; bütün dersleri dinlemeli, not tutmalı, haftalık tekrar yapmalı, sınavlara zaten önceden hazır olmalı.

Esranın amacı bölümü bitirmek ise; sadece dersleri dinleyerek geçebilir, veyahut dersleri hiç dinlemeyip son gece elindeki notlara çalışması yeterli.

Son sözler…

Bu bölümü devlette ve vakıf üniversitelerinde okuyan bir çok arkadaşım oldu. Bu bölümü okuyan 150 arkadaşım olduğunu düşünelim. Doğal olarak çok ders çalışan, hiç ders çalışmayan, 250 puanla yerleşen, 400 puanla yerleşen bir çok arkadaşım oldu. Bu 150 kişiden toplamda 8-9 kişinin okulu anca uzamıştır. Onlarda genellikle 1 veyahut en fazla 2 dönem uzattılar. (2 dönem 1 sene oluyor bu arada)

Ancak bölümü okurken şunu fark ettim ki; bu bölümü okurken kaç puanla geldiğinizin hiçbir önemi yok. Üniversite sınavında düşük puanı olduğu için vakıfta okuyan, ama bölümünü seven bir çok arkadaşım var. Mesela 270, 280 puanla yerleşmişler bölüme. Ama bölümü sevdikleri için o kadar dolu dolu mezun oldular ki. Bu bölüm sizden ezber istemiyor, matematik istemiyor, fen bilgisi istemiyor. PDR okumak hepsinden işine yarayacak bilgileri öğrenmek gibi. Matematik öğreniyorsun, fen öğreniyorsun, sosyal bilimleri öğreniyorsun. Ancak hepsinde alanda işine yarayacak şeyleri görüyorsun, gereksiz ayrıntıları ve işine yaramayacak şeyleri değil.

Alandan biri olarak PDR okumayı düşünen arkadaşlara hiç düşünmeden tercihlerinize yazın diyorum. Alana ilginiz varsa dersler adeta belgesel izlemek gibi. Öğrendiğiniz bilgilerin hepsi işinizde, özel hayatınızda işinize yaracak olan bilgiler. Gereksiz ezberler yok. Bu hayatımızda şimdi ne işimize yarayacak diye düşünebileceğiniz şeyler yok 🙂

PDR Bölümüyle ilgili sorularınızı, düşünce ve fikirlerinizi yorumlardan bize bildirebilirsiniz. Yorumları sürekli takip ediyorum. En geç 1 gün içerisinde cevaplayabilirim 🙂

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Alandan olduğu için sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Alanla ilgili bilgileri, 4 yıllık lisans ve 2 yıllık çalışma hayatının getirdiği deneyimleri birincil ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

10 Yorum

 1. İstatik dersi tam olarak ne?Bu derste ne yapılıyor?Araştırdığımda herkes zorluğundan yakınıyordu.Açıkçası matematik sevmeyen biri olarak fazlasıyla gözüm korktu

  1. Merhaba Şule, İstatistik dersi matematik üzerine kurulu bir ders. Ancak klasik matematik bilgisinden farklı işliyor. Yani dersin hocası her şeyi sıfırdan anlatıyor, istatistiksel verilere ulaşmayı öğretiyor bir nevi. Bu derse temel matematik işlemlerini bilerek girdiğinde eğer hocayı dinler ve tekrar yaparsan rahatlıkla geçebilirsin. Gözün korkmasın asla.

 2. pdr ye ilgim var ve seviyorum fakat atama puanları atama sayısındaki azalış ve yığılma benim gözümü korkutuyor. tercih dönemine gireceğiz ve bu konuda bir fikre ihtiyacım var. şuan ki durum ve 4 sene sonraki durumu düşündükçe aklım karışıyor

  1. Atama puanları şu an 80 civarında. Son birkaç sene içerisinde PDR’ye olan ilgi atama puanlarının da yükselmesine neden oldu. Ancak düşünmemiz gereken bu puanlar değil. Bölümü gerçekten sever, 4 sene boyunca kendine bir şeyler katmaya özen gösterirsen elbette ki atanırsın. Sınavların, puanların hayallerinin ötesine geçmesine izin verme. Yeni bir sınavdan çıktığın için bu durumu elbette ki anlayabiliyorum, ancak sen bölümünü sevdiğin sürece bunlar mezun olduğunda problem edeceğin şeyler olmayacaktır. Sevgilerimle.

 3. Merhaba, ben psikoloji okumak için ülkemizde en iyilerden sayılan bir üniversiteyi bırakıp 3 ay çalışarak sınava girdim. Maalesef ki beklediğimden çok kötü bir sonuç alıp 2 durum arasında kaldım. Beklemediğim bir şehirde psikoloji okumak mı yoksa daha az beklemediğim bir şehirde pdr okumak mı? Çalışma alanı olarak açıkçası şu an sabah akşam psikoloji, felsefe, sosyoloji çalışıp kendimi geliştirerek bir karar vermek istiyorum ama şu an için hayalim öğretim görevliliği çünkü buna iş olarak değil hayatım boyunca araştırıp öğrenmek istediğim bir alan olarak bakıyorum sonuç olarak sorum pdr okuyarak da yüksek lisans sonrasında araştırma görevliliği vs adımını atmak psikoloji okuyarak bunu yapmaktan daha mı zor? Çok uzun oldu afedersiniz ama ayrıca ortalama ile okul değişikliği ile ilgili bilginiz var mı? Cevabınızı bekliyorum ve elinize sağlık gayet güzel bir site olmuş. Teşekkürler.

  1. Merhaba Deniz, öncelikle bu gecikmiş cevap için kusura bakma. Her iki bölümü de tercih edebilirsin. İki bölümde de öğretim görevlisi olabilirsin, çalıştığın sürece. Ortalama ile yatay geçiş yapabilmen elbette mümkün. Bu yatay geçiş yapacağın okulun puanına bağlı biraz. En az 3.00 ortalaman olması gerekiyor bir şansın olması için. Şahsen PDR Mezunuyum. İş alanlarının daha geniş olduğunu düşünüyorum. Ancak anladığım kadarıyla sen işin bilimsel kısmıyla daha çok ilgilenmek istiyorsun. Bu sebeple Psikoloji senin için daha doğru bir karar olacaktır. Çünkü PDR bölümü %70 Psikoloji dersleri %30 Rehberlik derslerinden oluşmaktadır. Sen hangi kararı verirsen ver her ikisininde seni mutlu edeceğinden şüphen olmasın. Sevgilerimle.

   1. Çok teşekkür ederim cevabınız için, siteniz sayesinde pdr hakkında bilgi sahibi oldum psikoloji kazanacağıma kesin gözüyle baktığım için pdr kısımlarına bakmamıştım bile belki de sitenize denk gelmesem hayalimden vazgeçiyodum tekrar çok çok teşekkürler.

 4. hocam merhaba,pdr ‘nin artık önü kapalı diyorlar.Bu bilgi doğrumu?ihtiyaç çokmu ve atamalar zamanla artarmı?

  1. Merhabalar,
   PDR atama puanları yükseldi, atama sayısı ise oldukça düşük. Ancak bu alanda oldukça fazla ihtiyaç olduğu gerçeğini değiştirmiyor. PDR Derneği konuyla ilgili sıkça etkinlikler düzenlemekte ve sesini duyurmaktadır. Biz atamaların zamanla artacağını düşünüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close
Close