PDR Bölümü

PDR Maaşları Ne Kadar?

Devlet Kurumu ve Özel Sektörde PDR Maaşları

PDR Bölümü mezunları ne kadar maaş almaktadırlar sorusunu cevaplamadan önce çalışma şekillerini genel hatlarıyla bilmek gerekir. Bu yazımızda sizlere devlet kurumunda, özel okulda, özel sektörde çalışan pdr mezunlarının alabileceği maksimum ve minimum maaşları aktarmaya çalışacağım. Alternatif çalışma yöntemleri, ek gelir elde edebileceğiniz alanlara kadar inceleyeceğiz.

PDR Devlet Kurumu Maaşları

2019 yılı itibariyle okullarda rehber öğretmen olarak görev almaya başlayan PDR mezunu ortalama 3.800 TL maaş alacaktır. Elbette alacağınız maaşı etkileyen bir çok faktör var. Aile yardımı, medeni durum, çocuk sahibi olmak, ek dersler ve uzmanlık maaş miktarınızı etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. 3.800 TL olarak belirtilen maaşa yalnızca ek dersin bir kısmı dahildir, geri kalan faktörler eklenmemiştir. Yani 2019 yılında göreve başlayacak olan mezunların ortalama olarak 3.800-4200 TL arasında bir maaş alacaklarını söyleyebilmek mümkündür.

Elbette PDR mezunlarının çalıştığı farklı kamu kurumları da mevcuttur. Çocuk Ceza Mahkemelerinde, Denetimli Serbestlik Şubelerinde, Sosyal Hizmetler Kurumu ve bağlı olduğu çeşitli yerlerde çalışmak mümkündür. Bu alanlarda çalışacak olan mezunların kazanacakları ücret, öğretmen maaşlarıyla benzerlik göstermektedir. Aradaki fiyat farkı 200-300 liranın üzerine çıkmayacaktır.

PDR Özel Okul Maaşları

PDR mezunlarının büyük çoğunluğu iş hayatına özel okullarda başlamaktadır. Özel okullarda maaşınızı etkileyebilecek çok fazla faktör yoktur. Yeni mezunlardan bahsettiğimiz için, meslek deneyimini göz ardı ederek konuşacağım. Özel okullarda PDR maaşları 2000-2400 TL arasındadır. Bahsedilen rakamların çok yetersiz olduğunu düşünmekte haklısınız. Özel okullara çok fazla talep olması, bu maaşlara çalışacak kişileri bulmalarını oldukça kolaylaştırıyor. Yeni mezun olanların daha yüksek bir maaş beklentisine girmeleri hayal kırıklığına yol açabilir.

Mesleğinde deneyimli rehber öğretmenler özel okullarda 4.000 – 5.000 TL maaş alabilirler. Daha fazla maaş alan kişilerde elbette mevcut. Ancak burada dikkat edilmesi gerekilen bazı noktalar var. Özel okullarda bu civarlarda maaş alan kişiler en az 10-15 yıl meslek deneyimine sahipler. Bu civarlarda maaş verebilen kurumların sayısı ise oldukça az. Büyük şehirlerde yer alan, eğitim kalitesi oldukça yüksek olan bazı özel okullarda yüksek maaşlar alabilmek mümkün. Ancak çalışılan süre ve verilen emek elbette ki bu rakamların çok daha üzerinde olacaktır.

PDR Özel Sektör Maaşları

Burada daha çok Psikolojik Danışman ünvanıyla çalışacak olan mezunların maaşlarına değineceğiz. Özel Psikolojik Danışmanlık Merkezlerinde çalışan PDR mezunlarının maaş alma biçimlerini 3 alt başlıkta inceleyebiliriz.

  1. Sabit maaş ile çalışmak. Aylık sabit bir ücret ile çalışan psikolojik danışmanların maaşı 2000-2600 tl arasında olacaktır. Özel okullarda çalışmaktan farkı yoktur. (Danışanlarınız şirket tarafından ayarlanır)
  2. Gelir üzerinden komisyon ile çalışmak. Bir çok özel psikolojik danışmanlık merkezi bu sistem ile çalışmaktadır. Size ofisi kullanım hakkı sunulur, danışanlarınızı kendiniz bulursunuz. Kazandığınız ücretin ortalama %30-40’ını ay sonunda çalıştığınız kuruma bırakırsınız, geri kalan sizin olur. Burada net bir rakam verebilmek pek mümkün değil. Geliriniz yavaş yavaş, tanınmaya başladıkça artacaktır. İyi tarafı ise yoğun bir çalışma temposu olmayacaktır. 4 danışana sahip olduğunuzu düşünelim. Seans ücretiniz 200 TL olsun. Haftalık 800, aylık 3200 TL edecektir. Kazanılan bu ücretin 3/1’ini şirkete verdiğinizde size kalan; 2100 TL civarı olacaktır.
  3. Sabit maaş + seans başı komisyon. Hastaneler genelde bu tür çalışabiliyorlar. 2000 TL sabit maaş ve yapılan seans başı %10 komisyon gibi düşünülebilir. Komisyon oranları düşük ve değişkendir.

Kendi Psikolojik Danışmanlık Merkezini açmayı düşünenler için net bir kazanç söyleyebilmek mümkün değil. Ancak yeni mezun olanlara henüz meslek deneyimleri az olduğunu için tavsiye etmiyorum. En azından birkaç yıl özel kurumlarda çalışarak hem deneyim kazanmak hemde tanınmak önemlidir.  Özel Psikolojik Danışma Merkezlerinde çalışan veya kurucu olan psikolojik danışmanların kazancı konusunda sınır bulunmamaktadır. Net bir maaşları yoktur. Seans ücretleri ve danışan sayısı kazancı belirlemektedir.

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Bilgi ve deneyimlerini ilk ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close
Close