PDR BölümüPsikoloji Bölümü

PDR mi? Psikoloji mi?

Bir çok üniversiteye hazırlık döneminde ki arkadaşlarımızın aklına bu soru geliyor. Her iki bölümünde bir birine göre avantajları ve dezavantajları olması tercih yapacak kişilerin gerçekten zor durumda bırakabiliyor. Öncelikle her iki bölümü de çok iyi tanımak gerekmektedir.

Başlangıç olarak her iki bölümünde en büyük avantajı nedir o konuda bilgilendirme yapalım.

PDR Bölümü en büyük avantajı; Okullarda Psikolojik Danışman olarak çalışabilirler.

Psikoloji Bölümü en büyük avantajı; Hastanelerde iş bulma şansları daha yüksektir.

Öncelikle bu bölümlerden birini tercih edecek olan arkadaşlar bazı durumları göz önünde bulundurmalıdırlar. Bunlardan birincisi; okullarda mı, hastanede mi çalışmak istiyorum. Elbette her iki bölümde bu alanlar dışında çalışma sahasına sahiptir, ancak genel olarak bu bölüm mezunlarının büyük kısımlarının dağılımı bu şekilde oluyor.

Okullarda çalışmak birinci önceliği olan arkadaşlar için PDR Bölümü daha doğru bir tercih olacaktır. Çünkü bu bölümdeki öğrenciler Psikolojik Danışmanlık eğitimi aldıkları gibi %20 oranında’da rehberlik üzerine eğitim almaktadırlar. Bu sayede KPSS sınavına girip okullara Psikolojik Danışman ünvanı ile atanabilmektedirler.

Hastanelerde çalışmak isteyen arkadaşlar ise Psikoloji bölümünü tercih ettiklerinde daha rahat iş bulabileceklerdir. Burada önceliğiniz ve düşünmeniz gereken şey hangi çalışma ortamının size göre olduğunu tercih etmektir.

Her iki bölümünde iş olanakları göz önüne alındığında hangi bölümün mezunu daha kısa zamanda iş bulabilir sorusuna PDR Bölümü mezunları cevabını vermek daha doğru olacaktır. PDR bölümünün iş sahası daha geniştir. Psikoloji bölümünde derslerde ekstra olarak psikolojik testlerin uygulanışı, puanlanışı hakkında daha derin içerikler verilmektedir. Ancak devlet üniversitesi onaylı programlara katılan PDR bölümü mezunları da bu eğitimleri alabilmektedir.

Psikolojik Danışmanlık mezunları mezun olduğunuzda Psikolojik Danışma ofisi açabilirken, Psikoloji mezunları klinik açabilmek için yüksek lisans yapmak zorundadır. PDR mezunları %80 oranında devlet kurumlarında çalışırken, Psikoloji mezunları %50 oranında devlet kurumlarında çalışmaktadırlar.

Ancak ülkemizin bu iki bölüm arasında genel olarak bilgi seviyesinin düşük olmasından dolayı, Psikolog ünvanı ile Psikolojik Danışman ünvanı arasındaki fark anlaşılmamaktadır. Bu yüzden özel kurumlarda çalışan Psikologlar  günümüzde bir tık daha avantajlı olacaktır.

Bilinmesi gerekenler; Psikolog ve Psikolojik Danışmanlar tam bir teşhis yetkisine sahip değildir, elbette kişide bir psikolojik rahatsızlıktan şüphelenebilir, hatta bunun ne olduğundan emin olabilirler. Ancak teşhis koyma şansları yoktur. Her ikisininde ilaç yazma yetkileri bulunmamaktadır. İlaç yazma ve teşhis yetkisi Psikiyatristler de vardır.

Her iki bölümün müfredatları ise %80 oranında benzerlik göstermektedirler. Aradaki %20 lik müfredat farkı PDR Bölümünde Rehberlik üzerine dersler, Psikoloji bölümünde ise daha temel ve biyolojik dersler olarak düşünülebilir. Ancak genel izlenimlere göre PDR bölümünden Psikoloji bölümüne yatay geçiş oranı %7 dersek, tam tersi geçişler %1 oranındadır.

İki bölümünde bir birinden bariz bir üstünlüğü bulunmamakla beraber, konu ruh sağlığı olunca bu bölümleri okuyan bireylerin okul dışında aldığı eğitimler, tecrübeleri önem kazanmaktadır. Önemli olan 4 sene içerisinde bu bölümlerden dolu dolu çıkabilmek için çabalamaktır.

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Bilgi ve deneyimlerini ilk ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

2 Yorum

  1. Hocam ben de Pdr okuyacağım psikoloji okusam mı diye düşünüyorum hala kararsızım ama çok güzel hazırlanmış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close
Close