PDR Bölümü

PDR Okumanın Avantajları

Malum tercih zamanlarına oldukça az kaldı. Bu sene üniversiteye yerleşecek olanlardan hala hangi bölüme gitmek istediğini tam olarak belirleyememiş olanlar mevcut. Bu yüzden bölümleri incelemeye ve anlamaya çalışıyorlar. Bizde Psikolojiktir olarak, PDR bölümü okumanın avantajlarına değinelim istedik. Daha anlaşılır olması adına maddeler halinde ilerleyeceğiz, sizde bölüm hakkındaki sorularınızı ve önerilerinizi yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz.

1. Sayısal Bölümlere Kıyasla Daha Rahat Okursunuz

Elbette yatarak okuyabileceğiniz bir bölüm değil. Ancak amacınız sadece mezun olabilmek ise, pek zorlanmayacağınızı söyleyebiliriz. PDR bölümünde sayısal ders olarak sadece İstatistik 1-2 dersleri mevcut. Bu dersler dışındaki bütün dersleriniz sözel olacak, bu yüzden alana ilgi duyuyorsanız oldukça rahat edersiniz.

2. Derslerde Öğrendikleriniz Günlük Hayatta İşinize Yarar

Derslerde öğrendiğiniz bilgiler, günlük yaşamda sıkça kullanabileceğiniz ve işinize yarayabilecek şeylerdir. Bu yüzden derslere gitmek, dersleri dinlemek konusunda zorlanmayacaksınız.

3. İnsanları Daha İyi Anlamaya Başlayacaksınız

Zamanla insanları daha iyi anlamaya, empati yapabilmeye başlayacaksınız. Aynı şekilde mesleğiniz gereği insanları daha çok dinleyebilmeyi öğrenmiş olacaksınız.

4. Geniş Çalışma Alanına Sahip Olması

PDR Bölümü oldukça geniş çalışma sahasına sahiptir. Bir çok kurumda çalışabilme şansına sahip olduğunuz için tek bir yere çakılı kalmayacaksınız.

5. Geleceği Parlak Bir Meslek

Elbette atama puanları yükseliyor, ancak bu hiçbir mesleğin geleceğinin kötü olduğu anlamına gelmiyor. Ülkemizde Psikolojik Danışma konusunda insanlar bilinçlenmeye devam ediyor. Yıllar önce psikolojik destek almak utanılacak, saklanılacak bir şey gibi görülürken, günümüzde bunun gayet gerekli olan bir ihtiyaç olduğu anlaşılıyor. Üstelik robotlaşma ve yapay zekanın yok edemeyeceği meslekler arasında yer alıyor.

6. Bir Çok Üniversitede Mevcut Olan Bir Bölüm

Bunun ne gibi bir avantajı olduğunu düşünebilir bazılarınız. Öncelikle şehir dışında okumak istemeyen veyahut maddi durumu elverişli olmayan insanlar için büyük bir avantaj. Eğitim Fakültesinde bulunan bir bölüm olduğu için Türkiye’deki bir çok üniversitede mevcut olan bir bölüm.

7. Ezberleyerek Değil Öğrenerek Eğitim Alırsınız

Elbette bu okuduğunuz üniversite ve dersi veren öğretmene de bağlı. Ancak PDR okurken bilgileri ezberlemekten çok, öğrenmeniz ve uygulayabilmeniz gerekir. Çünkü psikolojik danışma yaparken ezbere konuşmayız, neyi nasıl konuşmamız ve sormamız gerektiğini öğreniriz.

PDR okumak isteyen arkadaşlar kendilerine yalnızca şunu sormalıdır; Bu bölüme karşı ilgi duyuyor muyum? Eğer cevabınız Evet ise, hiç düşünmeden okumalısınız. Geleceğe veyahut iş bulma kaygısı gütmeye gerek yok. Siz kendinizi geliştirdiğiniz sürece kesinlikle iş de bulabileceksiniz.

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Bilgi ve deneyimlerini ilk ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close
Close