Nedir?

Perfüzyonist Nedir? Nerelerde Çalışırlar?

Perfüzyonist Nedir?

Açık kalp ve akciğer cerrahisi gibi ciddi prosedürler sırasında bir hastayı canlı tutan makinelerin nasıl çalıştırılacağını bilen kişidir. Bir hastanın kalbinin veya akciğerinin durmasıyla ilgili bir işlem yapılması gerektiğinde, bir şey kan dolaşımını ve oksijeni; beyin, böbrek, karaciğer ve bağırsaklar gibi hayati organlara akıtmak zorundadır. Perfüzyonist kalp – akciğer makinelerinden birini kullanarak bu aktarımı gerçekleştiren kişidir.

Perfüzyonistin görevleri nelerdir?


Perfüzyonistler cerrahi prosedürler için gerekli olan uygun ekipmanı seçmek ve çalıştırmak için cerrahlar ve diğer sağlık personeli ile etkileşim halindedirler. Ameliyat sırasında, perfüzyonistler kan basıncı, kalp hızı, solunum hızı ve kan gazları gibi dolaşım ve metabolik parametreleri dikkatle izlerler. Ayrıca kan pıhtılaşma faktörlerini izler ve kan ve kan ürünlerini koruyan makineleri kullanırlar. Makinenin işleyişinin yanı sıra, perfüzyonist ayrıca, cerrahi ekibin ve anestezi uzmanlarının hastanın dolaşım durumu hakkında bilgilendirilmesinin kritik rolüne de sahiptir. İşlem sırasında hastanın dolaşımının tehlikeye girmesi durumunda, cerrah perfüzyonistin kalp-akciğer makinesinde gerekli önlemleri almasını ve gerekli ilaçları veya kan ürünlerini yönetmesini ister.

Perfüzyonistin rolü, kalp ve akciğerleri düzgün bir şekilde işleyemeyen Yoğun Bakım Birimi’nde (ICU) hastalar için ekstrakorporeal membran oksijenasyon (ECMO) makinelerini yönetmek için ameliyathanenin ötesine kadar uzanır. Aynı zamanda açık kalp cerrahisi için hazırlanan veya iyileşen hastalarda ventriküler destek cihazlarının yerleştirilmesine ve yönetilmesine yardımcı olurlar. Bazı sağlık sistemlerinde, perfüzyonistler kalp ve akciğer nakli için donör organların elde edilmesinde de bir rol oynarlar.

Şunu da belirtmek gerekir ki perfüzyonistlerin eleştirel bilgi ve becerileri olmadan, birçok hayati tıbbi prosedür basitçe mümkün olmazdı. Bu yüzden perfüzyonistler tıp alanında talepkardırlar ve çok ödüllere layık bir kariyerdir.

Perfüzyonistler nerelerde ve haftalık kaç saat çalışırlar?

Esas olarak kalp ve akciğer cerrahisi sırasında hastanelerde ve cerrahi merkezlerde ameliyat odalarında çalışırlar, ancak yoğun bakım ünitelerinde de çalışırlar. Mesai saatleri, gerektiğinde cerrahi ve tıbbi acil çağrılara cevap vermeleri gerektiği için büyük ölçüde değişir.

Nasıl Perfüzyonist olunur?

Perfüzyonist teknikerliği sağlık hizmetleri meslek yüksek okullarında 2 yıllık bir eğitim almaktadırlar.

Etiketler

Arkeles

Deneyimli içerik editörü, Tıp hekimi .

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close