Psikolojik Hastalıklar

Pika Nedir? Belirtileri ve Tedavi Şekilleri Nelerdir?

Pika Nedir?

Pika bozukluğu olan kişiler, besin değeri olmayan maddeleri dürtü etkisiyle sürekli olarak tüketirler. Etkilenen bir kişi buz gibi nispeten zararsız ürünleri yiyebilir. Ancak potansiyel olarak tehlikeli maddeleri yiyebilirler ve kuru boya veya metal parçalarını severler. Bu tehlikeli ve zararlı maddeleri yemeleri durumunda, kurşun zehirlenmesi gibi ciddi sonuçlara yol açabilir.

Bu bozukluk çoğunlukla çocuklarda ve hamile kadınlarda görülür. Genellikle geçicidir. Eğer siz veya çocuğunuz gıda dışı ürünler yiyorsanız ancak buna engel olamıyorsanız doktorunuza hemen başvurmanız gerekmektedir. Tedaviniz potansiyel olarak ciddi yan etkilerden kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

Pika ayrıca zihinsel engelli insanlarda da görülür. Şiddetli gelişimsel engelli kişilerde genellikle daha şiddetli ve uzun sürelidir.

En önemli etkenleri; anemi, yetersiz ve düzensiz beslenme ve hamileliktir.

Pika Belirtileri Nelerdir?

Pika’lı bireyler düzenli olarak gıda dışı ürünler tüketirler. Davranışın pika olarak nitelendirilmesi için en az bir ay devam etmesi gerekmektedir.

Pika varsa, genellikle aşağıdaki besin dışı ürünler düzenli olarak yenilmektedir;

 • Buz
 • Sabun
 • Düğmeler
 • Kil
 • Saç
 • Kir
 • Kum
 • Sigara izmariti
 • Sigara külleri
 • Boya
 • Tutkal
 • Tebeşir
 • Dışkı
 • Diğer gıda dışı ürünleri de yiyebilirsiniz.

 

Pika’nın Sebepleri Nelerdir?

Pika’nın tek bir sebebi yoktur. Bazı durumlarda, demir, çinko veya başka bir besin maddesindeki eksiklik pika ile ilişkili olabilir. Örneğin anemi ya da demir eksikliği, hamile kadınlarda pika için altta yatan neden olabilir. Olağandışı istekleriniz vücudunuzun düşük besin seviyelerini takviye etmeye çalıştığının işareti olabilir.

Şizofreni ve obsesif kompulsif bozukluk gibi belirli psikolojik rahatsızlığa sahip kişiler pika’yı bir baş etme mekanizması olarak geliştirebilir.

Bazı insanlar, bazı gıda dışı öğelerin dokularından veya lezzetlerinden bile zevk alabilir ve hoşlanabilir. Bazı kültürlerde, kil yemek kabul edilen bir davranıştır. Bu pika formu jeofajidir.

Diyet ve yetersiz beslenme pika’ya yol açabilir. Bu durumlar gıda dışı ürünler yememize sebep olabilmektedir.

Pika Nasıl Teşhis Edilir?

Pika testi yoktur. Doktorunuz bu durumu besin dışı ürünler yeme sürenize ve diğer bazı faktörlere göre teşhis edecektir.

Pika teşhisi koyulabilmeniz için yediğiniz gıda dışı ürünler hakkında doktorunuza karşı dürüst olmanız gerekmektedir. Böylelikle doktorunuzun doğru bir teşhis geliştirmesini kolaylaştırmış olacaksınızdır. Doktorunuza ne yediğini söylemezseniz pika olduğunuzu belirlemesi zor olacaktır. Aynısı çocuklar veya zihinsel engelli insanlar için de geçerlidir.

Doktorunuz çinko veya demir seviyelerinin düşük olup olmadığını görmek için kanınızı test edebilir. Bu testler anemi gibi altta yatan besin eksikliği problemlerini ortaya çıkararak doktorunuza yardımcı olacaktır. Besin eksiklikleri bazen pika ile ilişkili olabilir.

Pika ile İlişkili Komplikasyonlar Nelerdir?

Besin dışı ürünlerin yenilmesi bazen ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Bu komplikasyonlar şunları içerebilir:

 • Zehirlenme, kurşun zehirlenmesi
 • Parazit bulaşması
 • Bağırsak tıkanıklıkları
 • Boğulma

Pika Nasıl Tedavi Edilir?

Doktorunuz muhtemelen gıda dışı öğeleri yemenizden dolayı oluşan komplikasyonları tedavi ederek işe başlayacaktır. Örneğin boya zehirlenmesi ya da kurşun zehirlenmesi varsa doktorunuz şelasyon tedavisini reçete edebilir. Bu tedavide kurşun ile bağlanan ilaçları alırsınız. Bu tedavi idrarınızdaki kurşunun dışarıya atılmasını sağlayacaktır. Doktorunuz ayrıca, etilendiamintetraasetik asit veya EDTA gibi kurşun zehirlenmesi için başka ilaçlar da reçete edebilir.

Doktorunuz Pika’nızın besin dengesizliklerinden kaynaklandığını düşünürse, doktorunuz vitamin veya mineral takviyeleri reçete edebilir. Örneğin, düzenli demir takviyeleri almayı önerebilirler.

Doktorunuz ayrıca, obsesif kompulsif bozukluk veya başka bir akıl sağlığı durumunuz olup olmadığını belirlemek için psikolojik bir değerlendirme isteyebilir. Tanınıza bağlı olarak, ilaçlar, terapi veya her ikisini de reçete edebilirler.

Pika olan insanlara yardım etmek için araştırımalar ilaçlara odaklanmamıştır ancak Journal of Applied Behavior Analysis Dergisi’nde yayınlanan bir çalışma, bazı durumlarda basit bir multivitamin desteğinin tedavi için etkili olabileceğini düşündürmektedir. Pika olan bir kişinin zihinsel engelli ya da zihinsel sağlık bozukluğu varsa, davranışsal sorunları idare etmek için kullanılan ilaçlar, aynı zamanda, besleyici olmayan öğelerin yeme arzusunu azaltmaya ya da ortadan kaldırmaya da yardımcı olabilir.

Etiketler

Arkeles

Deneyimli içerik editörü, Tıp hekimi .

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close