Nedir?Psikolojik Hastalıklar

Piromani Nedir?

Piromani (Yangın Çıkarma Hastalığı) Nedir ?

Piromani nadir görülen bir hastalıktır, kasıtlı ve tekrarlanan yangın çıkarmalarla karakterize olan patolojik bir hastalıktır. Piromani olan insanlar ateş ile lgili araçlara derinden büyülenirler. Ateş yakmaktan kendilerini alıkoyamazlar, her türlü yangınla ilgili faaliyetlere katılabilirler ve bir yangın meydana geldiğinde bundan zevk alırlar ya da daha önceden geçirdiği bunalımlarının veya kaygılarının salındığını hissedebilirler.

Piromani’nin Belirtileri Nelerdir ?

Piromani hem ergenlerde hem de yetişkinlerde ortaya çıkabilir. Hem erkeklerde hem de kadınlarda gözükse de, erkeklerde kadınlardan daha yaygındır. En çok risk altındakiler ise, öğrenme güçlüğü olan ve sosyal becerilere sahip olmayan kişilerdir.

Semptomları;

  • Ateşi büyüleyici bulmak,
  • Birçok defa ateşe yakmak,
  • Ateş yakmadan hemen önce heyecanlanmak ya da gergin olmak,
  • Ve ateş yakıldıktan sonra rahatlamak ya da keyif duymaktır.

Piromani’nin işaretleri arasında; kibritler, çakmaklar, kumaşlarda ve kilimlerdeki yanık delikleri, yanmış kâğıt parçaları, çöp tenekelerinde ya da lavabonun, sobanın yakınında bulunan yanıcı maddeler bulunmasıdır. Piromani’li birisi, yangınlara ve yangın çıkarmaya kafayı takmış gibi görülebilirler. Sık sık itfaiye teşkilatlarını ziyaret ederler, yangınları izler, yangından sonra yardım ederler ve hatta yanlış yangın alarmlarını kapatabilirler.

Piromani’li ergenler, beş genel alt kategoriye ayrılırlar:

  • Anti sosyal yetişkinlerin onayını almak için Yangın çıkaranlar;
  • Diğer suçlu ve saldırganların davranışlarını taklit edenler;
  • Bilişsel bozukluklara sahip olanlar (genellikle nörolojik veya tıbbi bir durumdur);
  • Ciddi derecede ruh sağlığı bozuk olan; paranoyak, psikozlu ve hatta bazen intihara meyilli kişiler;
  • Ve yardım istemek için ağlayanlar.

Piromani’nin Nedenleri Nelerdir?

Nedeni bilinmemekle birlikte, Piromani sıklıkla duygudurum bozuklukları, dürtü kontrolü problemleri veya madde bağımlılığı gibi diğer psikiyatrik durumlarla ilişkilidir. Piromani’si olan insanlar, biriktirdiği sıkıntılarından kurtulmak için ateş yakarlar; amaç, bir suç işlememek, intikam almak ya da herhangi bir maddi kazanç sağlamak değildir. Nadir bir durum olduğu için, piromani’nin köklerini araştırmak için pek çok çalışma yapılmamıştır. Bazı araştırmalar, piromani’nin diğer dürtü kontrol bozuklukları gibi genetik bir bağlantı olabileceğini düşündürmektedir.

Piromani Nasıl Tedavi Edilir?

Yaralanma riskinin çok yüksek olması, ölüm, mal hasarları ve hapse girme nedeniyle, hemen teşhisin ve müdahalenin yapılması önemlidir. Çocukluk döneminde başlayan Piromani genellikle erişkinliğe kadar devam eder ve kendi kendine ya da herhangi bir ceza ile bu hastalık durdurulamaz. Diğer terapiler arasında bilişsel davranışçı terapi, piromani’yi tedavi etmek için en ideal yöntem olduğu düşünülmektedir. Piromani’li birey, içinde biriken gerginlik hislerine dikkat etmeyi öğrenir, dürtünün nedenini ve etkilerini anlar ve hislerini serbest bırakmanın yeni yollarını bulur. Hastaya daha iyi problem çözme becerilerini öğretmek için, hem duygularını hem de dışarıdan gelen yangınla ilgili davranışa yol açan olaylar zincirini haritalamak için bir grafik kullanılır. Piromani’li bir kişiye yangın güvenliği ve yangınlarda mahsur kalan insanlara yardım dersleri verilebilinir. Aile danışmanlığı, bireyin ailesinin hastalığı daha iyi anlamasına ve güvenli bir ev ortamını nasıl sürdüreceğini öğrenmesine yardımcı olabilir.

Etiketler

Arkeles

Deneyimli içerik editörü, Tıp hekimi .

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close