GenelPratik Bilgiler

Psikoterapi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 1. Toplumda psikoterapi konusunda çok fazla yanlış bilinen şeyler vardır. Bu yazımızda psikoterapi hakkında kısa bilgiler verip bilinen yanlışları düzelteceğiz.
 • İnsanlar psikoloğa gitmekten çekinirler. Bunun nedeni psikoloğa gidenlerin deli, aklını yitirmiş ve ağıır hasta olduğu düşüncesidir. Oysa böyle bir şey söz konusu değildir. Akıllı, irade sahibi kişiler de psikoloğa gider. Nasıl ki fiziksel nedenlerden dolayı doktora gidiyorsak, ruhsal nedenlerden dolayı da psikoloğa gidebiliriz.
 • Deli ve normal ayrımı yapmak yanlıştır. Psikolojik sorunları olan her kişiye deli teşhisi konulmaz. Psikolojik rahatsızlıkların da bir seviyesi vardır. Psikolojik rahatsızlığı bulunan kişiler yaşamlarına devam etmede zorluk yaşamayabilirler
 • Psikoterapi sohbet, muhabbet ve dertleşme yeri değildir. Psikoterapinin amacı kişinin yaşadığı rahatsızlığı düzenli ve bir sistem içerisinde çözmektir. Hayatınızda yapmak istedikleriniz, hayalleriniz, beklentileriniz ve hedeflerinize göre bir plan oluşturulur. Terapi süreci bu plana göre yapılır. Terapi zamanlı iyi ve verimli kullanmak için seanslara ayrılmıştır. Terapi sırasında kişinin aktif katılımı beklenir.
 • Psikologlar gizlilik prensibine çok önem verirler. Seans sırasında konuşulanları kişinin yakını da dahil olmak üzere kimseyle paylaşmazlar. Gizlilik konusuna dikkat edilmezse kişinin psikoloğa olan güveni azalır ve terapiden istenen sonuç alınamaz.
 • Psikoterapide öğüt vermek, akıl vermek, suçlamak ve hayatınız hakkında kararlar almak yoktur. Asıl yöntem kişinin hedefini ve isteklerini gerçekleştirmede yardımcı olmaktır. Kişi bu hedef ve istekleri nedeniyle kesinlikle yargılanamaz.
 • Psikoterapinin amacı tüm problemlerinizi çözmek değildir. Kişiye bilimsel, kanıtlanmış yöntemleri öğreterek hayatındaki problemlerle başa çıkabilmesi öğretilir. Kişi bu problemleri öğrendiği yöntemlerle, bilinçli bir şekilde çözer.
 • Psikoterapist sizin arkadaşınız değildir. Psikoterapist ile kişi arasında bi mesafe bulunması gerekir. Psikoterapistlerin uyması gerekenler etik yönetmelikte belirtilmiştir. Psikologlar danışanlarla duygusal ve cinsel ilişki yaşamaz. Ayrıca seans dışında da danışanla görüşemezler. Bunun dışında danışanın yakın çevresiyle de ilişki kuramazlar.
 • Psikoterapi ilaç tedavisi değil, konuşma tedavisidir.
 • Psikoterapide tek sorumlu psikoterapist değildir. Siz de bu sorumluluğa ortaksınız çünkü ruh sağlığınızı korumak ilk önce sizin görevinizdir. Bu nedenle psikoterapiste kendinizi bırakmamalısınız. Psikoterapiste olan güveniniz kaybolduysa veya psikoterapistinizi yeterli bulmuyorsanız terapiyi sonlandırmaktan çekinmemelisiniz.
 • Psikoterapide tek seansla bir sonuç almak mümkün değildir.  Genelde bir yıl içinde sonuç alınabileceği gibi 2 seneyi de bulabilir.

Etiketler

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close