Nedir?Psikolojik Hastalıklar

Reaktif Bağlanma Bozukluğu Nedir?

Reaktif Bağlanma Bozukluğu (RAD)

Reaktif bağlanma bozukluğu olan bir çocuk birincil bakıcıları ile beklenen bağı kuramamış, ihmal veya istismara maruz kalmıştır. Bu çocuklarda sinirlilik, keder ve korkular gözükmektedir ayrıca yetişkinler veya akranlar ile ilesim kurmakta zorluk çekmektedirler.

Reaktif Bağlanma Bozukluğu Nedir?

Bir çocuğun beslenmesi, yatışması ve sağlığının devamını birincil bakıcılar karşıladığı için onlara bağlanması beklenilir. Reaktif bağlanma bozukluğu olan bebekler ve küçük çocukların aşırı ihmal veya istismara uğraması sonucunda beklenen bağın kurulamaması ile ortaya çıkan nadir bir durumdur. 9 aylıktan 5 yaşına kadar tanı konulummuş reaktif bağlanma bozukluğu olan bir çocuk nadiren olumlu tepkiler verir ve sıkıntı çektiğinde rahatlamak ister. Çocuk bakıcılarıyla temas halindeyken üzüntü veya endişe duyar, açıklanamayan öfke nöbetleri geçirir.

Reaktif Bağlanma Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde ve küçük çocuklarda Reaktif bağlanma bozukluğuna işaretler şunlardır;

  • İçe kapanıklık görünümü,
  • Gülümsemede yetersizlik,
  • Ebeveynler veya bakıcılarla iletişim yetersizliği

Örneğin, bozukluğu olan bir çocuk ile Ce eee (peekaboo ) oynandığı zaman tepki veya karşılık vermeyebilir. Başkalarının hareketlerinden etkilenmeyebilir ve farklı bir odaya ya da yere geçerken başkalarını izlemekte ilgisizlik görüşülebilir. Beslenmek için bir ebeveyn veya bakıcısından bunu istemek yerine, bu çocuklar kendilerini beslemeye ve yatıştırmaya çalışacaklardır. Bir sıkıntısı olduğunda, bir yetişkinin ilgisi olmadan daha çabuk sakinleşebilirler.

Hangi Çocuklar Reaktif Bağlanma Bozukluğu Riski Altındadırlar?

Kötü muamele görmüş, ihmale uğramış ya da bakım problemleri yaşamış çocuklar, reaktif bağlanma bozukluğu riski altındadır. Ancak istismar edilen, ihmal edilen veya birden fazla bakıcı arasında dolaşan çocukların büyük çoğunluğu bu bozukluğu geliştirmemektedir.

Reaktif Bağlanma Bozukluğu Nasıl Anlaşılır?

Reaktif bağlanma bozukluğu teşhisi konulan bir çocukta kendisini bakıcılarına karşı kısıtlama gayreti veya içine kapanış kesin olarak gözükür.  Karakterize olarak bakım verenlere nadiren ya da minimal düzeyde, bir sıkıntısı olduğu zaman rahatlamak için ya da rahatlatılmak istenildiğinde ses vererek geri dönüşler verir. Bu çocuklar muhakkak eski bakıcılarından fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarını karşılayamamıştır ve bir ihmal ya da istismara uğramıştır veya çocuk seçici bağlar oluşturduğu için sürekli bakım verenlerinin değişmesine karşı gelen isteklere kendini katı bir şekilde kısıtlamıştır.

Çocuğa reaktif bağlanma bozukluğu tanısı koyulabilmesi 9 ay ile 5 yaşın arasında olması ve otizm spektrum bozukluğu kriterlerine sahip olamaması gerekmektedir.

Reaktif Bağlanma Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Reaktif bağlanma bozukluğunun tedavisi genellikle tanısı konan çocuk ile şu andaki bakıcısını içerir.

Tedavisi;

  • Çocuk için psikoterapi,
  • Aile terapisi,
  • Ebeveynlik eğitimi,
  • Ve özel eğitim hizmetlerini içerebilir.

Reaktif bağlanma bozukluğu olan bir çocuğun bakımı zahmetli ve kafa karıştırıcı bir durum olduğu için, ebeveynler ve bakıcıları için de psikoterapi veya danışmanlık önerilebilir.

Reaktif Bağlanma Bozukluğunun Çocuktaki Riskleri

Bakım verme konusunda ihmal edilmiş olan çocuklar, zihinsel gelişimleri ve fiziksel büyümelerin de gecikmeler yaşayabilirler. Daha büyük çocuklar yeme bozuklukları, öfke yönetimi sorunları, depresyon, anksiyete, okulda zorluklar, uyuşturucu ve alkol bağımlılığı riski altındadır.

 

 

 

 

Etiketler

Arkeles

Deneyimli içerik editörü, Tıp hekimi .

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close
Close