Nedir?

Renk Psikolojisi Nedir?

Psikoloji hayatımızın her yerinde karşımıza çıkabiliyor. Bu defa işaretler ve renkler aracılığıyla karşımızda.
İşaretler arkasındaki imgeleri destekleyen dil ne olursa olsun,dünyanın dört bir yanındaki iletişimin vazgeçilmez bir yöntemidir. Tüm güvenlik levhaları, belirli bir düzeni takip eder ve herkes tarafından anlaşılmasını sağlamak için ayarlanmış görüntüleri içerir. İş yerinde özellikle emniyet teşkil eden işaretler ve acil durumlarda önemli talimatlar verdiği için bu durum doğrudur. Renklerin, işaretlerin hemen bir bakışta anında fark edilebilir olmasını sağlamada oynayacak önemli bir rolü vardır. Her rengin her seferinde aynı şeyi ifade etmesi son derece önemlidir.
Örneğin, kırmızı her zaman bir takım tehlike veya uygunsuz davranışları temsil etmek için kullanılır. Resimler ve renk birleştiğinde işaretler dilden bağımsız hale gelir ve hemen tanımlanabilir. Dolayısıyla işaretiniz için doğru rengi elde etmeniz şarttır. Aşağıdaki parametrelere uyarak, yaşamı tehdit eden olası hataları önleyebilirsiniz.

Güvenlik İşaretlerinin Kullanımı

Güvenlik işaretleri, bazıları diğerlerinden daha önemli olan bir takım farklı kullanım ve uygulamalar içerir. Güvenlik işaretlerinin birincil kullanımı:

  • Sağlık ve güvenlik sorunlarına ve tehlikelere dikkat etmede
  • Genel bilgi ve yol tariflerinde
  • Personele kişisel koruyucu ekipman talimat ve hatırlatmak
  • Acil durum ekipmanının yerini vurgulama
  • Hangi eylemlerin yasaklandığı veya zorunlu olduğunun bildirilmesi

Herhangi bir işarette kullanılan renk seçimi tamamen işaretin amacı ile belirlenir. Örnek vermek gerekirse, farklı boruların içeriğini ve bu boruların olası tehlikelerini göstermek için farklı renkler kullanılabilir. Renk, aynı zamanda zarar veren tehdit olasılığına karşı bilinçlenmeyi artırmak için kullanılır; Örneğin kırmızı, belirli bir tehlike bulunduğu yerde kullanılırken, sarı olası bir tehdidi belirtmek için kullanılır.

Renkler ve Anlamları

Kırmızı: Genellikle tehlikeyi gösterir veya tehlikeli davranışları en aza indirmeye yönelik talimatlar sağlar. Dur işaretlerinden acil durum kesme düğmelerine kadar uzanan kırmızı renk, belirli bir hareketi önlemek veya tehlikeyi, acil durumları vurgulamak için kullanılır. Kırmızı renk kullanan işaretler genelde kırmızı kenarlı yuvarlak şekildedir ve beyaz arka plan üzerine siyah görüntüler veya metinler içerir. Kırmızı renk işaretin alanının en az %35’ini kaplamalıdır.

Sarı: Sarı sağlık ve güvenlik uyarıları ve ihtiyati talimatlar gibi önemli bilgileri vurgulamak için kullanılır. Kullanım alanı ıslak zemin işaretlerinden tehlike uyarı işaretlerine kadar uzanır. Sarı dikkat çekmek ve bir sinyal standı yapmak için yardımcı olur. Genellikle siyah kenarlı, tamamen sarı arka plan üzerine siyah görüntüler veya metinler içeren üçgenlerdir. Etkili olabilmesi için sarı renkte işaret alanının en az %50’sini kaplaması gerekiyor.

Mavi: Mavi renk içeren işaretler genellikle zorunlu talimatları veya bilgileri görüntülemek için kullanılır. Bu işaretler tehlikeli ya da hayatı tehdit eden herhangi bir şey konusunda uyarı vermez, ancak uyulması gereken talimatları gösterirler. Park talimatlarından kişisel koruyucu ekipman işaretlerine kadar; Mavi, kırmızıdan daha yumuşak bir renktir ancak yine de önemi vurgulayacak kadar canlıdır. Mavi işaretler genelde daireseldir. Mavi renk işaretin en az %50’sini oluşturmalıdır.

Yeşil: Yeşil renk, kişileri yönlendirmek ve belirli bir ayarda önemli özellikleri vurgulamak için kullanılan işaretlerde kullanılır. Özellikle acil çıkış ve ilk yardım işaretlerinde karşımıza çıkar.Yeşil renk, kırmızı veya mavi renk kadar müdahaleci değil, bu nedenle, ihtiyaç duyduğu anda anında tanınabilir haldeyken, harmanlanabilme özelliğine sahiptir. Yeşil kullanan işaretler genelde dikdörtgen veya kare, yeşil arka plan üzerinde beyaz imgeler veya metinlerden oluşur. Yeşil işaretin en az %50’sini kapsamalıdır.

Renk Psikolojisi

Renk psikolojisi ve renkle ilişkili çağrışımlar, güvenlik işaretlerimizin başarısında önemli bir rol oynamaktadır. Her renk kendi anlamını taşır ve her biri bizim gibi insanlardan farklı bir tepki uyandırır.

Kırmızı, tüm renklerin en güçlü ve en cesur olanıdır. Dikkat ve eylem talep ediyor. Isı, öfke, tutku ve haysiyet izlenimi verir; Kırmızı renk, heyecanı teşvik eder ve tehlikeyi belirtir ve onu anında tanınabilir hale getirir. Bu, kırmızıyı yalnızca acil durum sinyalleri veya tehlikeli davranış için kullandığımızı açıklıyor.

Mavi, en güçlü ikinci renktir ve bilgelik ve güç ile ilişkilidir. Mavi renge eklenen çok az negatif çağrışım vardır ve bu nedenle, en politik olarak doğru ve nötr renk olarak kabul edilir. İstihbarat ile olan ilişkisi belki de zorunlu bilgileri gösteren öğretim işareti için onu neden kullandığımızı gösteriyor.

Sarı en gözle görülür renktir ve insan gözünün fark edeceği ilk renktir. Canlı, uyarıcı ve canlı renkler sarı renklerimizi çekiyor. Bu yüzden yol işaretleri ve tehlike uyarılarında sarı kullanıyoruz.

Yeşil, doğanın evrensel rengi ve özgürlük ve barışı temsil eder. Bu belki de acil çıkış ve ilk yardım çantalarını özgürlük ve şifayı temsil ettikleri için vurgulamak için yeşil kullandığımız bir sebep olabilir. Ayrıca, “yeşil arka plan üzerine beyaz metin” kombinasyonunun okunması ve tanınmasının en kolay olduğuna inanılıyor.

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Bilgi ve deneyimlerini ilk ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close
Close