Çocuk

Renklerin Çocuklar Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Bir bebeğin cinsiyetini öğrendiğimizde hemen bir renk seçeriz pembe veya mavi. Odayı, eşyaları ve kıyafetleri bu renge göre düzenleriz.

Bebekler ilk 2 ay kırmızı rengi algılar, en son ise sarı rengi algılamaya başlar. İsimlerini bilmeseler de renkleri ayırt etmeye başlarlar. 2 ile 5 yaşları arasında renklerin isimlerini öğrenirler. Renk öğrenme konusunda kızlar erkeklere göre daha başarılıdır. Canlı ve göz alıcı renkler çocukların ilgisini çeker. Çocuklara renkleri öğretmek için çevremizdeki nesneleri kullanabiliriz. Sarı renk için muz ve güneş, kırmızı renk için elma ve domates, mavi renk için deniz ve gökyüzü, yeşil renk içinse sebzeleri ve çimenleri gösterebiliriz.

Renkler çocuklarda değişik duygular uyandırır. Çocuklar sevdikleri renge göre karakteristik özellikler gösterirler. Bu nedenle çocuk psikologları terapilerde çocuğa renk seçtirir ve resim yapmalarını ister. Problemli bir çocukluk yaşayan çocuklar daha çok koyu renkleri (siyah, lacivert vb.) seçtikleri görülmüştür. Problemi olmayan duygusal olarak sıkıntı çekmeyen çocukların da genel olarak canlı ve hareketli renkleri seçtiği görülmüştür.

Çocukların resimlerde kullandığı renklerin psikolojik anlamları vardır. Bu renkler her çocukta farklı anlamlara gelebilir. Kız çocukları erkek çocuklarına göre renk seçmede daha özenli davranırlar. Renk seçiminde sıcak renkleri seçen çocuklar daha iyimser, mutlu ve uyumlu olarak gözlemlenir. Soğuk renkleri seçen çocuklar ise huysuz, yaramaz ve uyumsuz olarak gözlemlenir.

Araştırmalar sonucu 5-8 yaşlarındaki çocukların en çok kırmızı, mavi ve sarı renklerini sevdiği, siyah, gri, kahverengi gibi renkleri ise itici bulduğu anlaşılmıştır. Peki bu renkler çocuklar için ne anlam ifade ediyor. Gelin birlikte inceleyelim.

Renkler Çocuklar İçin Ne Anlam İfade Ediyor?

 • Kırmızı
  Renkler arasındaki en baskın renk kırmızıdır. Uyarıcı renk olarak da bilinir. Kırmızı hem güveni ve hayatı hem de şiddeti ve tehlikeyi ifade eder. Çocuktaki bilinçaltına göre anlam kazanır. Ayrıca kırmızı rengi seven çocuklar daha hızlı ve yaratıcı olduğu görülür. Bu çocuklar genelde spor faaliyetlerinde başarılı olabilirler.
 • Sarı
  Sarı en neşe verici ve mutlu renklerden biridir. Sembolik olarak aydınlanmayı ve motivasyonu ifade eder. Sarı rengi kullanan çocuklarda ailesine bağlılığın kuvvetli olduğu bilinmektedir. Sarı renk genellikle ışık, enerji ve mutluluk olarak adlandırılır.
 • Mavi
  Gökyüzünün ve denizin rengi olmasından dolayı mavi ferahlığı ve rahatlığı ifade eder. Mavi rengi kullan çocuklar genel olarak özgür ruhlu ve araştırma yapmayı seven çocuklardır.
 • Yeşil
  Yeşil rengini kullanan çocuklar yaşıtlarına göre daha olgun ve özgüvenli görülür. Yeşil rengini seven çocuklar doğa ile iç içe olan; ağaç, orman ve hayvanlara karşı sevecendir.
 • Turuncu
  Turuncu kırmızıya göre daha yalındır. Turuncu rengi seven çocuklar daha sosyal ve iletişim kurmaktan hoşlanan çocuklardır.
 • Pembe
  Pembe rengini genelde kız çocukları sever. Feminenliği temsil eder. Pembe sıcak bir renktir. Rahatlık ve huzur verir. Pembe rengini seven kız çocukları yaşıtlarına göre genelde kibar ve nazik olurlar.
 • Beyaz
  Beyaz saflığın rengidir. Beyaz rengini seven çocuklar eğitim hayatında başarılı, aile ilişkileri kuvvetli ve arkadaş çevresinde uyumlu çocuklardır.
 • Siyah
  Siyah ve tonlarını çoğu çocuk sevmez. Genelde psikolojik sorunları olan ve davranış bozukluğu görülen çocuklar tarafından sevilir.

Etiketler

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close