Nedir?Pratik Bilgiler

Ritalin Hakkında Merak Edilenler

Ritalin Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite bozukluğunun tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Elbette bir çok DEHB olan insanın veyahut ebeveynlerin akıllarında bu ilaçla ilgili bazı sorular vardır. Bu yazımızda Ritalin hakkında merak ettiğiniz sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Ritalin hangi hastalıklarda kullanılır?

Ritalin genellikle dikkat eksikliği ve hiperaktivite tedavisinde kullanılmaktadır. Ancak kısmende olsa uyku bozukluğu tedavilerinde de kullanılabilmektedir.

Ritalin benzeri ilaçlar nelerdir?

Ülkemizde Ritalin alternatifi olarak Concerta ve Medikinet ilaçları bulunmaktadır.

Ritalin etki süresi nedir?

Ritalin yutulduktan yarım saat sonra etkisini göstermeye başlar ve etkisi 3-4 saat boyunca devam eder.

Ritalin ve Concerta’nın farkı nedir?

Ritalin direkt kana karışan bir ilaçtır. Concerta ise yavaş salınımlıdır. Bu yüzden etkisi 8-12 saat sürmektedir.

Ritalini hangi doktor yazar?

Ritalini Psikiyatr Doktor yazabilmektedir.

Ritalin nasıl kullanılır?

İlaç oral olarak bol su ile kullanılmalıdır.

Ritalin mi, Concerta mı daha etkilidir?

Ritalin yalnızca 10 mg lık tabletlerle satılmaktadır. Concerta ise 18, 27, 36 ve 54 mg. Ritalin yutar yutmaz kana karışır, Concerta ise yavaş yavaş kana karıştığı için etki süresi daha uzundur. Hangisinin daha etkili olduğunda Mg seviyeleri ve kaç saat etki ettiklerini göz önüne almak gerekir.

Ritalin reçetesiz alınır mı?

Ritalin kesinlikle reçetesiz alınamaz.

Ritalin reçete rengi nedir?

Ritalin kırmızı reçeteli bir ilaçtır.

Ritalin uykusuzluk yapar mı?

İlacın en büyük yan etkilerinden biri uykusuzluktur. Hatta sırf bu sebepten birçok öğrenci DEHB olmadığı halde sınav dönemlerinde bu ilacı kullanmaktadırlar. Buradan bir hatırlatma yapmakta fayda var; bu tür ilaçlar yalnızca tedavi amaçlı kullanılmalıdır. Bu yüzden dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunuz yoksa kesinlikle bu ilacı kullanmayınız.

Ritalin vücuttan kaç saatte atılır?

Ortalama olarak 15-18 saatte vücuttan atılmaktadır. Bu yüzden zamanla etkisi azan, doz arttırımına gidilen bir ilaç değildir. Genellikle hastaların %90’nda etkisi her zaman ilk günkü gibidir. Etkisinin azaldığını düşünenlerde bu durum genellikle psikolojiktir.

Ritalin bırakıldığında yoksunluk olur mu?

Kullanım süresi ve dozu önemlidir. Fiziksel olarak hiçbir yoksunluk belirtisi göstermemektedir. Ancak uzun süreli kullanımlarda psikolojik olarak yoksunluk belirtileri gösterebilir.

Ritalin kullandım spor yapabilir miyim?

Ritalin dürtüselliği yani hareketi azaltan, dikkati arttıran bir ilaçtır. O yüzden ilacı kullandığınızda fiziksel açıdan yorucu işlerden uzak durmalısınız. Kullanılan madde sizi yavaşlatmaya çalışırken, siz hareketli işler yapabilirseniz kalp krizi riski ortaya çıkabilir. Bu yüzden Ritalin, Concerta veyahut Medikinet kullandığınızda kesinlikle spor yapmayınız.

Ritalin kullanınca uykum geliyor.

Bazı hastalar ilacı kullandığında uykularının geldiğini söylemektedirler. Bu durum genellikle fazla doz kullanıldığında görülmektedir. Kısa aralıklarla 30 mg ve üzeri ilaç kullandıysanız uykunuz gelebilir, aşırı derece halsizlik durumu oluşabilir. İlacı doktorunuzun önerdiği aralıklar ve dozlarda kullanmaya özen göstermelisiniz.

Ayrıca ilaç hakkında olan sorularınızı, fikir ve deneyimlerinizi bizimle yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Bilgi ve deneyimlerini ilk ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close
Close