Nedir?Pratik Bilgiler

Serotonin ve Depresyon

Serotonin bir diğer adıyla mutluluk hormonu ve depresyon arasında ciddi bağ vardır. Bu yazıda okuyacaklarınızı bazılarınızı her şey bu kadar basit mi diye düşündürtecek. Öncelikle bu yazımızdaki bilgiler kesin olarak doğruluğu ispatlanmış olmamakla beraber, bilim adamlarının bağlantılı ve doğru olduğunu düşündüğü fikirlerdir.

Serotonin hormonu azaldığında vücudumuzda bazı değişiklikler meydana gelmektedir. Bunu sitemizdeki Serotonin Hormonu Nedir adlı yazımızda zaten uzunca anlatmıştık. Bu hormonu dışarıdan aldığımız besinlerle yükseltmenin de mümkün olduğu kanıtlanmış bir gerçektir. Vücuttaki Serotonin hormonu azaldığında kendimizi daha halsiz, mutsuz ve çökkün hissederiz. Aslında bir çok sitede depresyondan kurtulmak için verilen tavsiyelerin büyük bir çoğunluğu vücuttaki bu hormonu arttırmaya yönelik tavsiyelerdir.

Bazı kimyasal maddelerde vücuttaki Serotonin hormonunun kullanılmasına neden olmaktadır. Aynı şekilde antidepresan ilaçlar vücudun bu hormonu belli bir seviyede, sürekli olarak kullanmasını sağlayarak sizin kendinizi üzgün hissetmenize engel olmaktadır. Peki bu ilaçlarla mümkün olabilen ve aşılabilen bir şeyi neden kendi başımıza yapamayalım ki? Şunu peşinen söylemek gerekiyor ki, ciddi bir psikolojik travma yaşamış olan bireyler kesinlikle profesyonel bir psikolojik destek almalıdır. Bu yazımızda hedeflediğimiz kitle daha ufak çaplı depresyon yaşayan bireyler içindir.

Bir çok protein kaynağı Serotonin hormonu arttırma konusunda oldukça başarılıdır. Bunlara peynir, et, tavuk, yoğurt, bakliyatlar, süt, balık gibi besinler örnek olarak gösterilebilir. Aynı şekilde spor yapmak, güneş ışığı almak vücudunuzdaki bu hormonun artmasına yardımcı olacaktır.

Peki yaşanılan acı durumların bizi sürüklediği depresyondan yalnızca bir hormonu arttırarak kurtulabilmek gerçekten mümkün mü diyenleri duyar gibiyim. Aslına bakarsanız bu yalnızca bir yan tedavi olabilir söylediklerimiz yapıldığında. Ancak unutulmaması gerekilen ve bu tezi güçlendiren bir durum daha vardır ki, Metilamfetamin  vücuttaki Serotonin hormonunu birkaç saat içerisinde tüketebilmek de ve bireyin bu sürede kendisini aşırı derecede mutlu hissetmesini sağlamaktadır.  Yani vücuttaki bu hormonun kullanılmaya başlandığında bireyin mutlu olduğu bilimsel birçok çalışmayla kanıtlanmıştır.

Bundan sonra biz bireylere düşen ise doğal yollar ile Serotonin hormonunu arttırmak ve psikolojik destek almak olacaktır.

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Alandan olduğu için sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Alanla ilgili bilgileri, 4 yıllık lisans ve 2 yıllık çalışma hayatının getirdiği deneyimleri birincil ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close