Psikolojik Hastalıklar

Siklotimi (Cyclothymia  ) veya Siklotimik Bozukluk Nedir ?

Siklotimik Bozukluk Nedir ?

Nispeten hafif bir duygudurum bozukluğudur. Siklotimik bozukluktaki hastaların ruh halleri kısa süreli hafif depresyon ile hipomani arasında dalgalanmalara sahip olan yükselen bir duygudur. Bu düşük ve yüksek ruh hali dalgalanmaları asla majör depresif ya da tam mani ataklarının şiddetine ya da süresine ulaşmaz. Siklotimik bozukluğu olan kişiler, tam gelişmiş bipolar bozukluğu olan kişilerden daha hafif semptomlara sahiptir.

 

Kimler Siklotimik Bozukluğa Yatkındır?

İsmi çok sık duyulmamada ABD nüfusunun yaklaşık  %1’inin siklotimik bozukluğu vardır. Eşit sayıda erkek ve kadın etkilenmiştir. Semptomlar genellikle ergenlik veya genç erişkinlik döneminde başlar. siklotimi’nin başlangıcının tanımlanması genellikle zordur.

Siklotiminin Belirtileri Nelerdir?

Siklotimide ruh halleri hafif depresyondan hipomaniye tekrarlı ve sürekli dalgalanmaktadır. Çoğu insanda semptomlar düzensiz ve öngörülemezdir. Hipomani veya depresyon günler ya da haftalarca sürebilir. Yükselen ve düşen ruh halleri arasında, bir kişi bir aydan uzun süre normal ruh haline sahip olabilir ya da aralarında normal bir periyot bulunmayan hipomanik dönemden hipomaniye kadar sürekli olarak döngü yapabilir.

Siklotimi zihinsel hastalık arasındaki çizgiyi geçebilir ve kişiliğinde normal değişimler olabilir. Hafif semptomları olan bazı kişiler, hipomaniklerinin getireceği sorunları ifade etmeleriyle hayatlarında oldukça başarılıdır. Öte yandan, kronik depresyon ve sinirlilik evlilikleri ve mesleki ilişkileri bozabilir.

Siklotimik Bozukluğunun Nedenleri?

Birçok uzmana göre, siklotimik bozukluk, bipolar bozukluğun çok hafif bir şekli olduğu yönündedir. Kimse siklotiminin veya bipolar bozukluğun hangi sebeplerle olduğu konusunda emin değildir. Ancak genetik faktörlerin bu bozuklukların gelişiminde rol oynadığı bilinmektedir.

Siklotimi Nasıl Tedavi Edilir ?

Siklotimi sıklıkla teşhis ve tedavi edilmez. Çoğu vakadaki semptomlar zihinsel sağlık problemleri tedavisi alacak kadar ağır değildir. Aslında  bazı hastalar yükselme ve alçalma bölümlerini sıfıra indiren tedavi fikrine direnmektedirler.

Siklotimik bozukluğun depresif belirtileri tipik olarak hipomanik semptomlardan daha sıktır ve  hoş olmayan duygular ile hastayı bir çok şeyden alıkoyar. Kendini depresyonda veya dengesiz hisseden siklotimik bozukluğu olan hastalar  genellikle yardım ararlar.

 

Lityum veya lamotrijin bazen duygudurum dalgalanmalarını azaltmak için olası bir strateji olarak önerilse siklotiminin tedavisi için herhangi bir ilaç onaylanmamıştır. Tam anlamıyla bir majör depresyon geliştirmedikçe Prozac, Paxil veya Zoloft gibi antidepresanlar birisi de tanımlanmayan siklotomik bozuklukta genellikle önerilmemektedir. Antidepresanlar bağışıklılığı düşük kişilerin mani semptomlarını tetikleyebileceği veya daha da kötüleştirebileceği için küçük bir risktir. Tek başına antidepresanlar da, döngüsel bozuklukların ayırt edici özellikleri olan duygudurumlardaki dalgalanmaları geliştirdikleri bilinmemektedir.

 

Teknik olarak hastanın depresif ruh halleri şiddetli hale geldiğinde, bir kişi artık siklotimiye sahip değildir, daha çok bipolar bozukluğa sahiptir. Bu ilerleme daha şiddetli semptomlara doğru olabilir ve bu durum çoğu insanın tedavi gördüğü zamandır.

 

Siklotiminin Birey Üzerindeki Etkisi

Siklotomi bireylerin kişisel yaşamlarına zarar verebilir. Kararsız ruh halleri sıklıkla kişisel ve iş ilişkilerini bozar. istikrarlı iş veya kişisel ilişkiler geliştirmede zorluk yaşayabilir. Dürtüsel davranışlar bağımlılığa neden olabilir ve yasal sorunlara yol açabilir.

 

Siklotimik bozukluğu olan kişilerin uyuşturucu ve alkol kullanma olasılıkları daha yüksektir. Siklotimi olan kişilerin madde bağımlılığı olasılığı % 50’ye varan orandadır.

 

Zamanla siklotimisi olan kişiler, tam gelişmiş bipolar bozukluk geliştirme riski altındadır. Elde edilen bazı sınırlı veriler intihar riskinin yüksek olduğunu göstermektedir. Bazı klinisyenler duygudurum düzenleyicilerinin bu riski azaltmaya yardımcı olabileceğini düşünmektedir, ancak bunların etkili olup olmadığını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Etiketler

Arkeles

Deneyimli içerik editörü, Tıp hekimi .

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close
Close