Kişisel Gelişim

Sınav Kaygısını Yenmek

Beynimiz çok karmaşık bir yapıya sahiptir. Uzun yıllardır araştırmalar yapılıyor olsa dahi, hala beynimiz tam olarak çözülememiştir. Günümüze kadar yapılan araştırmalar beynimizin çalışma prensibine dair çok küçük bilgiler vermiş olmasına rağmen, şu an bile beynimizin harika bir yapıya sahip olduğunu biliyoruz. Sevgili, psikolojiktir.com okurları, bu yazımızda beynimizin olumsuz eklere karşı tepkisini anlatacağız.

Sınav kaygılarını hepimiz yaşamışızdır ve bu yüzden çok müzdarip olduğumuz için her sınav öncesi, “Heyecanlanmayacağım, bu sefer başaracağım ve düşük not almayacağım.” gibi şeyler söylemişizdir. Başta anlattığım gibi, beynimiz tam olarak çözülememiştir fakat bilenen bilgiler ışığında beynimizin olumsuz ekleri algılayamadığı ve bazı sözcüklere karşı iyi duygular beslemeye yakın olmadığını söyleyebiliriz. Beynimiz, -me -ma eklerini duyduğu zaman o sözcükten hemen o olumsuz eki atar ve sözcüğü yalın bir halde bırakır. Örnekle gösterecek olursak; heyecanlanmayacağım -> heyecanlanacağım’a dönüşür. Daha fazla örnek sunmak gerekirse; bu işi yapmayacaksın -> bu işi yapacaksın.

Eğer, sınav olurken heyecanlanmak istemiyorsanız, içinizden “HeyecanlanMAyacağım.” demek yerine “Heyecanlanmak yok, sen bu işi başarırsın. Sana güveniyorum.” diyebilirsiniz. Yapılan araştırmalar göstermiş ki; olumsuzluk eklerini kullanmadan düşünmek hem psikolojik sağlığımız için hem de, o işi yapabilme konusunda daha başarılı olduğumuz bulunmuştur.

Dediğim gibi, beynimiz bazı sözcüklere karşı olumsuz duygular besler. O sözcükleri duyunca; söyleyen kişiye karşı olumsuz duygular besler. Bazen söylediği şeye inanmaz, bazen söylediği şeyi duyduğu gibi beyni söylenen sözü hafızada tutmaz ve cümle boşuna söylenmiş olur. Bu sözcükler “Fakat, ama, gibi…” bunlardır. Bu liste daha çok uzatılabilir. Eğer ki, söylemek istediğiniz anlaşılması önemli bir şey ise ve uygulanması çok önem arz ediyorsa, bu sözcükleri söylememelisiniz. Lütfen üzerinizde deneyin. Bu sözcükler -fakat, ama, gibi- söylendiği zaman tepkilerinizi ölçün. Ders çalışma problemi olanlar, eğer kendi başlarına düşünürken bu sözcüklerden birisini kullanırsa, beyinleri durumu kavrayamayacak ve isteklerini yerine getirmekte zorlanacaktır.

Örnek olarak sunmak gerekirse; “Sınavdan başarılı olmam lazım fakat ders çalışmak için hiç vaktim yok. Ne yapacağımı bilmiyorum!” diye düşünürlerse eğer, ders çalışmaya vakitleri olsa dahi, ders çalışmaya yeltenmeyecekler ve mümkün olduğunca ders çalışmaktan uzak kalacaklardır. İş hayatından örnek verecek olursak; “Projemi acilen bitirmem gerekiyor ama önce şu faturaları yatırmam lazım.” çok istikrarlı bir insan değilseniz, faturaları son dakikaya bırakacak ve projeyi bitirmek için vaktiniz kalmış olmasına rağmen projeye el atmaya yeltenmeyeceksiniz ve böylece tembellik kapıları yavaşça açılmış olacak…

Etiketler

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close
Close