Nedir?Pratik Bilgiler

Siyah Rengin Psikolojik Anlamı

Renkler hayatımızın önemli bir parçası. Geçmiş deneyimlerimiz, ilkel yanımız, varoluşsal yönlerimiz renklerin bizim üzerimizde bazı etkiler oluşturmasına neden oluyorlar. Bu yazımızda siyah rengin psikolojik anlamını inceleyeceğiz. Siyah renk insanlarda nasıl bir algı yaratır, özellikleri nelerdir göreceğiz.

Siyah rengin özellikleri şunlardır:

  • Siyah bütün ışığı emen bir renktir.
  • Siyah sıklıkla bir tehdit ya da kötülük sembolü olarak kullanılır. Ancak aynı zamanda iktidarın bir göstergesi olarak da popülerdir. Dracula gibi kötü karakterleri temsil etmek için kullanılır ve genellikle cadılık ile ilişkilidir.
  • Siyah renk birçok kültürde ölüm, yas, mutsuzluk ve cinsellikle ilişkilidir.
  • Eski Mısır’da siyah, hayatı ve yeniden doğuşu temsil ederdi.
  • Siyah aynı zamanda modada sıkça kullanılan bir renktir.

Pazarlamada ve marka psikolojisinde siyah renk; cesur, gizemli, güçlü, lüks ve ciddiyetle ilişkilidir. Logolarında siyah renk kullanan bazı markalara örnek vermek gerekirse; Apple, Nike, Adidas, Sony, Gillette. Zarif olmasının yanında siyah renk çok yönlüdür ve diğer renklerle birleştirilebilir.

Gizem

Siyah rengin gizemli, bilinmeyen bir yönü vardır. Gizli bilgiyle bağlantılı, egzoterik bir renktir. Siyah renk duyguları gizlemek, dünyadan soyutlanmak gibi mesajlara sahiptir.

Güç

Siyah renk gücün simgesidir. Siyah kişinin kendini diğerlerinden ayrı tuttuğunu, farklı olduğunu gösterdiği bir renktir. Aynı zamanda güç ve disiplinle bağlantılıdır. Genellikle duyguları ifade etmek yerine, gizler. Kişiye karanlık ve gizemli bir hava katar.

Zarafet

Zarif, sade ve şık bir renktir. Siyah renkli kıyafetler renkli kıyafetlere göre daha çok tercih edilmektedir. Genellikle özel günlerde kullanılır.

Kötülük

Siyah kesinlikle kötülükle bağlantısı olan bir renktir. Genellikle kişilerin gösterilerde ve filmlerde kötü adam olduğunu göstermek için sıklıkla kullanılır. Aynı zamanda antisosyal olan insanlar içinde bu renk kullanılmaktadır.

Yas

Batı kültüründe, siyah ölüm ve yas ile ilgili renktir. Siyah, ciddi bir kaybı ve insanların hissettiği acıyı yansıtan bir renk olarak görülür. Kederi, hüznü ifade eden çok ciddi bir renktir.

İnsanların siyah rengi tercih etmesinde çevre, kişilik, ekonomik durum ve yetiştirilme biçimi gibi birçok faktör etkili olmaktadır. Yetişkinlerde renk tercihi üzerine bir araştırma yapılmıştır. Araştırmada 18 tane renk bulunmaktadır. Siyah renk yetişkinler tarafından en sevilen 13. renk olmuştur. Ancak araştırmada söz konusu giyim olduğunda siyah renk her iki cinsiyet içinde ilk tercih ve favori renk olarak seçildi.

 

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Bilgi ve deneyimlerini ilk ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close