Psikolojik Hastalıklar

Şizofren Biriyle Evlenmek

Şizofren biriyle evlenme kararını almadan önce bu hastalığı oldukça iyi bilmeli ve tanımalısınız. Gelecekte karşınıza çıkabilecek sorunlar hakkında bir fikir sahibi olmalı ve daha sonrasında kararınızı vermeniz gerekmektedir. Öncelikle bilmeniz gereken şey, şizofreni hastalığının kesin bir tedavisi yoktur. Ömür boyu ilaç kullanımını gerektiren bir hastalıktır. Bu ilaçların ise bir çok yan etkisi bulunmaktadır. Ayrıca yapılan araştırmalara göre şizofreni hastaları sağlıklı bireylere oranla 7-8 yıl daha az yaşamaktadırlar. Bu kısalan yaşam süresinde hastalığın ve kullanılan ilaçların etkisi oldukça yüksektir.

Hastalığın şiddeti de oldukça önemli faktörler arasında yer almaktadır. Şiddetli belirtilerin olduğu hastalarda yaşamın belli dönemlerinde yataklı tedavi gerekebilmektedir. Aynı şekilde artan ilaç kullanımı kişinin günlük, iş ve sosyal yaşamını etkileyebilmektedir. İlaç kullanımının bırakılması ise çok daha ciddi sonuçlara yol açabilir.

Yapılan araştırmalara göre şizofreni hastalığında genetik etkili olan faktörler arasında yer almaktadır. Bu yüzden çocuğunuzun şizofren olma ihtimali, normal bireylere kıyasla çok daha yüksek olacaktır. Bu her zaman göz önünde bulundurmanız gereken bir risktir. Aynı şekilde birey ilerleyen yaşlarda güçten düşeceği için yaşamını devam ettirme konusunda daha çok problem yaşayacaktır. Hastalığın belirtileri ortaya çıktığında en üst seviyede başlamaz. İlk başlarda daha hafif olan belirtiler zaman içerisinde artmaya ve kişinin yaşamını alt üst etmeye başlar. Bu sebeple evlenmeyi düşündüğünüz bireyin yaşı, belirtilerin kaç yıl evvel ortaya çıktığı oldukça önemlidir. Şu an idare edilebilir boyutlarda olan belirtiler, birkaç yıl sonra yataklı tedaviyi gerektirecek seviyeye çıkabilmektedir.

Konuyla ilgili soru, görüş ve önerilerinizi bize yorum kısmından bildirebilirsiniz.

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Alandan olduğu için sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Alanla ilgili bilgileri, 4 yıllık lisans ve 2 yıllık çalışma hayatının getirdiği deneyimleri birincil ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close