Psikolojik Hastalıklar

Şizofreni Başlangıç Yaşı Kaçtır?

Yapılan araştırmalara göre şizofreni hastalığında genetik oldukça önemli bir faktördür. Yani kişinin şizofren olup olmadığı aslında doğduğu andan itibaren bellidir. Yalnızca belirtiler belli bir yaştan sonra ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden henüz 15-16 yaşlarında olay bireylerin şizofreni olup olmadığı kesin değildir.

Şizofreni hastalığının başlangıç yaşı hakkında henüz kesin bir veri yoktur. Ancak yapılan araştırmalara göre hastalık belirtilerinin 16-30 yaş aralığında ortaya görülmektedir. Hastalığın belirtilerinin ortaya çıktığı yaşı etkileyen bir çok faktör bulunmaktadır. Genetik, kişinin sosyal yaşamı, beslenme şekli, kişilik yapısı ve daha bir çok faktör hastalığın ortaya çıkacağı yaşı etkilemektedir. Ancak birey şizofreni hastası ise bu hastalığın eninde sonunda ortaya çıkacağını bilmekte fayda vardır.

Ülkemizde şizofreni belirtileri genellikle 19-20 yaşlarında ortaya çıkmaktadır. Elbette bu kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Ancak ilk sinyaller 18-19 yaşlarında, daha sonra belirtiler yavaş yavaş artarak ileri ki yaşlarda bireyin günlük yaşamını sekteye uğratacak düzeye ulaşmış olmaktadır. Yani direkt olarak ortaya çıkan bir hastalık değildir. Bu yüzden teşhis koyulurken bireyin yaşı, ne zamandır bu tür problemler yaşadığı, nasıl başladığı ve neler olduğu oldukça önem taşımaktadır.

Bir çok hastalıkta olduğu gibi şizofreni hastalığında da erken teşhis oldukça önem taşımaktadır. Birey gerçek yaşamla ilişkisini tam olarak koparmadan, normal olduğu zamanları hala hatırlayabiliyorken başlanan tedavi çok daha faydalı ve verimli olacaktır. Eğer şizofren olduğunuz hakkında şüpheleriniz varsa veyahut bir yakınınız adına endişeleniyorsanız en kısa zamanda profesyonel bir destek almanız gerekmektedir.

Hafif başlayan belirtilerin birkaç yıl içerisinde artabileceğini ve hastalığın tam olarak ortaya çıkabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Bu yüzden şüphe ettiğiniz durumlarda şizofreni başlangıç yaşı aralığındaysanız kesinlikle doktora gidiniz.

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Alandan olduğu için sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Alanla ilgili bilgileri, 4 yıllık lisans ve 2 yıllık çalışma hayatının getirdiği deneyimleri birincil ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close
Close