Nedir?Psikolojik Hastalıklar

Şizofreni Belirtileri Nelerdir?

Şizofreni Belirtileri

Şizofreni düşünme, davranış ve duygularda bozulmaya yol açan bir hastalıktır. Elbette şizofreni belirtileri kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Ancak genellikle herkeste görülen belirtileri; sanrılar, halüsinasyonlar, dağınık konuşma biçimi ve kendini anormal ifade etme şeklinde görülür. Belirtileri açıklamak gerekirse;

Sanrılar: Bunlar gerçekliği olmayan yanlış inançlardır. Daha anlaşılır olmasına adına bu konuya bazı örnekler vermek gerekirse; Kişinin CİA ajanları tarafından takip edildiğini düşünmesi, aslında uzaylıların hepsi benim peşimdeler, Amerikan başkanı beni öldürtmek istiyor vb. Yani hiçbir gerçekliği olmayan, inanışlardır.

Halüsinasyonlar: Bunlar genellikle var olmayan şeyleri görmeyi veya duymayı içerir. Halüsinasyonlar herhangi bir konu üzerine olabilir. Genellikle şizofreni belirtileri görülmeden önce kişinin fazlaca ilgilenmiş olduğu konularda halüsinasyon gördüğüne dair çalışmalar mevcuttur.

Dağınık düşünce (konuşma): Dağınık düşünceler ortaya dağınık konuşma biçimini çıkarmaktadır. Kişinin iletişim becerileri etkisizdir. Sorulan sorulara net cevaplar veremez, anlamsız cümleler kurabilir. Genellikle bu durum kendini anlamsız cümleler kurma şeklinde gösterir. Örnek olarak; Ben okula gidiyordum, polis maaşlarına zam gelmiş, neden güneş yok.

Aşırı derecede dağınık veya anormal motor davranışı: Bu durumu anlaşılır olabilmesi adına açmak gerekiyor. Mesela birey yürürken bir anda durur ve ne yapacağını bilemez, geriye döner, sonra vazgeçer tekrar yürür vs. Ya da bir anda donup kalabilir, genelde bakışları da donuktur zaten.

Semptomlar, belirtilerin kötüleştiği ve hafiflediği dönemlerde türüne ve şiddetine göre değişiklik gösterebilir. Bazı belirtiler her zaman mevcut olabilir.

Erkeklerdeki şizofreni semptolarımları genel olarak 20’li yaşların başında ve ortalarında başlar. Kadınlarda semptomlar genellikle 20’li yaşların başlarında ortaya çıkar. Çocuklarda ve 45 yaşından büyük bireylerde şizofreni çok nadir görülür.

Gençlerde Belirtileri

Gençlerdeki şizofreni semptomları erişkinlerde görülen şizofreni semptomlarına benzer, ancak durumun fark edilmesi daha zor olabilir. Genellikle şizofreni başlangıcı olan bireylerde gözüken belirtiler şunlardır;

  • Arkadaşlar ve aileden uzaklaşma
  • Okul başarısında düşüş
  • Uyku bozukluğu
  • Sinirlilik veya üzgün ruh hali
  • Motivasyon eksikliği

Yetişkinlerde şizofreni semptomlarıyla karşılaştırıldığında, gençler görülen fark şu şekilde olabilir:

  • Hezeyanlar daha az olur.
  • Halüsinasyon ve sanrıların görülme sıklığı daha fazladır.

Genel mesleki deneyimlerim sonucu konuyu toparlamak gerekirse;

Şizofreni hastalarında belirtiler günlük yaşamı ciddi anlamda sekteye uğratmaktadır. Yani bu düşük düzeyde belirtilerin olduğu bir hastayı anlamanız 1 saat sürer, orta şiddetse belirtiler varsa yarım saate anlarsınız, şiddetli şizofreni hastası ise bunu anlamanız 5 dakika sürecektir. Yani belirtiler bir başka hastalıkla karıştırılması zor olan, şiddetli ve ciddi belirtilerdir. Kişinin yaşamı bir anda terse dönmeye başlar. Mesela ünlülerden Arda Kural’ın videolarını izleyebilirsiniz.  Bu size hastalık hakkında bir fikir verecektir.

Ayrıca unutmamak gerekir ki, şizofreni hastaları genellikle bu durumun farkında olmazlar. Yani gördükleri şeyleri gerçek zannederler, çok nadiren acaba şizofren miyim diyebilir. Ancak genellikle halüsinasyonlarını gerçek zannederler, bu yüzden hasta olduklarına inanmakta zorluk çekerler. Şöyle düşünün; karşınızda 2 araba var. Birisi beyaz, diğeri ise siyah renkte. İkisi de tamamen aynı, ama aslında siyah olan araç yok, bir halüsinasyon. Size herkes o araba yok dese bile, buna inanmakta zorluk çekersiniz değil mi? Çünkü beyin iki aracıda gösteriyor size.

Şizofreni hastalığının toplumda görülme sıklığının %2-%3 olduğunu düşünürsek aslında devlet kurumlarında, özel sektörde, sınıflarda bir çok insanın şizofren olduğunu söyleyebilmek mümkün. Belirtilerin genellikle üniversite çağında ortaya çıktığı düşünüldüğünde, üniversite 1. sınıfta gayet normal olan 2 ve 3. sınıfta ciddi anlamda değişiklik göstermeye başlayan kişilerin şizofreni olma ihtimalleri göz önüne alınabilir. Elbette kesin bir dil ile konuşabilmek mümkün değil.

Yapılan araştırmalara göre şizofreni belirtileri ortaya çıkmadan önce güçlü sosyal ilişkileri olan bireyler bu hastalıktan daha az etkileniyorlar. Hastalığın gelişimi daha yavaş oluyor ve tedavisi çok daha etkili olmaktadır. Şizofreni hastalığında kişinin bu hastalığı kabullenmesi oldukça önem taşımaktadır.

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Bilgi ve deneyimlerini ilk ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close