Psikolojik Hastalıklar

Şizofreni Erken Teşhisin Önemi

Şizofreni erken teşhisin oldukça önem taşıdığı psikolojik hastalıklar arasında yer almaktadır. Yaşam boyu devam eden, bireyin hayatını ve günlük faaliyetlerini etkileyen bir hastalık olduğu için tedavi şarttır. Şizofreni hastalığı genellikle ergenlik dönemiyle beraber ortaya çıkmaya başlamaktadır. Peki erken teşhis bu hastalık için neden bu kadar önem taşıyor?

Çünkü birey zamanla halüsinasyon ve sanrıların etkisiyle gerçekle hayali ayırt etme konusunda problem yaşayacaktır. Hastalığın belirtileri zamanla şiddetini arttırmaktadır. Bu sebeple erken teşhis edilen şizofreni hastaları henüz gerçeklik algısını tam olarak kaybetmediği için hastalığın farkına daha iyi varabilir. Aynı şekilde sanrı ve halüsinasyonlar artmadan ilaç kullanımı ile bunun önü alınabilir.

Yapılan araştırmalara göre erken teşhis edilen şizofreni hastalığının tedaviye oldukça fayda sağladığı görülmektedir. Birey sosyal, iş ve eğitim hayatı henüz tamamen sekteye uğramamışken tedavi olursa topluma daha rahat adapte olabilmektedir. Aynı zamanda hastalığın gelişimsel süreci profesyonel bir şekilde takip edileceğinden önlemler alınabilir, kişinin hayatını kolaylaştırması sağlanabilir.

Şizofreni hastalığında erken teşhisin önemini şöyle betimleyebiliriz; yolda ilerleyen bir araç düşünün bu araçtan farklı sesler gelmeye başlıyor ve yolun kenarındaki patika yola sapıyor. İleride yer alan uçuruma doğru yol alıyor yavaş yavaş, eğer bu durum geç fark edilirse araç kaza yapacaktır. Ne kadar tamir edilirse edilsin, eski haline dönmesi zor olacaktır. Ancak araçta problem olduğu henüz yoldan çıkmadan fark edilirse, problemin giderilmesi adına çalışmalar başlatılır ve yola devam edilir. İşte şizofreni hastalığında erken teşhisin önemini bu şekilde betimleyebilmek mümkündür.

Eğer şizofreni olduğunuzu düşünüyor veya bir yakınınız adına endişe ediyorsanız hiç vakit kaybetmeden bir sağlık kurumuna gitmeli ve profesyonel bir destek almalısınız. Şizofreni emin olmak için belirtilerin artmasını bekleyebileceğiniz türden basit bir hastalık değildir.

Şizofreni hastalığı hakkındaki sorularınızı bize yorum bölümünden bildirebilirsiniz.

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Alandan olduğu için sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Alanla ilgili bilgileri, 4 yıllık lisans ve 2 yıllık çalışma hayatının getirdiği deneyimleri birincil ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

2 Yorum

  1. İyi günler benim kız kardesim olmadı şeyleri kafasında kuruyor kendi 20 yaşında durumu çok kötü evdekilere cephe alms arkamdan iş çeviriyorsun sizin yüzünüzden böyle şöyle söyleyip duruyor garip garip kokular aliyordu bir süre önce şuanda bakırköy ruh ve sinir has.yatiyor ne zaman duzelicek bilmiyoruz nasıl duzelicek blmiyoriz yanına gidiyoruz ona garip garipbaktgmizi birşeyler.ima ettiğimizi dusunuyor doktoru ilaçla.duzelicek birşey dedi fakat hiç umudum yok elmzdem hic birsryy gelmiyor artik

    1. Başak Hanım merhabalar, öncelikle geçmiş olsun. Kardeşiniz büyük ihtimal Paranoid Şizofreni olabilir. Doktorunuzun söylediği gibi hastanede ilaçlı tedavi olması gerekmektedir. Belirtiler yaşamın bazı dönemlerinde oldukça şiddetli seyredecektir, kardeşiniz de şu an öyle bir dönemden geçiyor. İlaç kullanımı ile belirtiler azaldığında, tekrar günlük yaşama dönebilecek duruma gelebilir. Önemli olan ilaç kullanımı ve düzenli kontrolleri bırakmamak olmalıdır. Şizofreni elbette ki ciddi bir hastalık, ömür boyu devam ediyor, kontrol gerekiyor. Ancak baş edilmeyecek bir hastalık değil. Bu yüzden umutsuz olmayın lütfen, emin olun ki belirtiler azaldığında kardeşinizin yaşama daha rahat uyum sağladığını göreceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close